Reklamace

Odstoupení od kupní smlouvy II. - smlouvy uzavřené na dálku

Odstoupení od kupní smlouvy II. - smlouvy uzavřené na dálku

Odstoupení od kupní smlouvy se liší podle způsobu, jakým byla smlouva uzavřena. Již jsme si vysvětlili, že v zásadě existují tři základní způsoby uzavření smlouvy, podle kterých se liší také možnosti odstoupení od těchto smluv. V předchozím díle jsme se zaměřili na odstoupení od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání, čili smlouvy uzavírané nejčastěji prostřednictvím podomních prodejců nebo na prodejních prezentačních akcích a zájezdech. V dnešním článku si řekneme, jaká práva a povinnosti máte při odstoupení od smlouvy uzavřené některým z prostředků komunikace na dálku.

Odstoupení od kupní smlouvy I. - smlouvy uzavřené mimo provozovnu

Odstoupení od kupní smlouvy I. - smlouvy uzavřené mimo provozovnu

Odstoupení od kupní smlouvy lze provést pouze v případech, kdy nám to dovoluje zákon (§57 občan. zák., §53 občan. zák.). Je také důležité rozlišovat, jakým způsobem byla kupní smlouva uzavřena – čili zda došlo k jejímu uzavření v řádném (tzv. kamenném) obchodě či provozovně prodejce, nebo zda došlo ke koupi zboží mimo prostory podnikání prodejce (na nejrůznějších předváděcích a prodejních akcích a zájezdech konaných mimo prostory patřící prodejci), nebo zda byla kupní smlouva uzavřena na dálku (v případě objednávky přes internet, telefonicky, apod.).

Reklamace zájezdu

Reklamace zájezdu

Letní období je charakteristické zvýšenou frekvencí dovolených a zahraničních zájezdů. Objednat si takový zájezd přes cestovní kancelář nebo agenturu bývá tou nejpohodlnější a mnohdy i levnější možností, jak se vydat za poznávat cizí kraje nebo si jen odpočinout někde na pláži, než cestovat tzv. „na vlastní pěst“.

Reklamace zboží zakoupeného na reklamních akcích nebo přes internet

Reklamace zboží zakoupeného na reklamních akcích nebo přes internet

Časté problémy vznikají při reklamacích či odstoupení od nevýhodné smlouvy uzavřené na reklamních zájezdech a prezentačních akcích nebo při nákupu přes internet. Prodejci, kteří Vám dané zboží prodali za použití ne zrovna těch nejčistších a nejférovějších způsobů agitace, se pak velmi urputně brání jakékoliv Vaší snaze o vrácení zboží, které nemá tak zázračné vlastnosti jak Vám prodejce sliboval a nadšeně předváděl, nebo když si uvědomíte, že splácení ohoho zboží vůbec není tak výhodné jak jste si původně mysleli.

Reklamace spotřebitelského zboží

Reklamace spotřebitelského zboží

Uplatňování svých nároků při reklamačním řízení může být mnohdy velmi stresující a vysilující. Celá řada prodejců využívá Vaší neznalosti zákonů jen proto, aby Vás přesvědčili, že na danou reklamaci nárok nemáte. Mnohdy jde také o neznalost jejich vlastní, neboť falešné mýty a námitky prodejců při reklamacích jsou už tak hluboce zakořeněny v myslích lidí, až je o jejich pravdivosti kdekdo skutečně přesvědčen.

Líbil se Vám tento článek? Uložte si jej nebo sdílejte se svými přáteli:

 

Peníze - o vašich financích
Úvěry - vše o půjčkách
Práce - rady z pracovní oblasti
Energie - jak ušetřit za energie
Podvody - triky podvodníků
Daně - kdy, jak a z čeho se platí
Reklamace - nenechejte se odbýt
Slovníček - finanční pojmy

Přidat na facebook
Přidat do oblíbených
Poslat e-mailem
Vytisknout stránku
Linkuj.cz
Ostatní volby