Jak napsat životopis
Správně napsaný životopis může být klíčem k dosažení vašeho vyvoleného zaměstnání. Váš životopis je totiž zpravidla prvním nositelem informací o vaší osobě, a může mít velký vliv na to, zda se vás zaměstnavatel či personalista rozhodne pozvat k osobnímu pohovoru, nebo vaše žádost skončí navždy založená ve složkách.
Vzor, jak může takový životopis vypadat, si můžete stáhnout z odkazu na konci tohoto článku. U některého z dalších článků si později ukážeme, jak co nejlépe napsat motivační dopis, který bývá stále častěji zaměstnavateli vyžadován jako průvodní dopis k zaslanému životopisu.
Strukturovaný životopis "na míru"
V dnešní době se již téměř výhradně využívá strukturovaný životopis, ve kterém bodově v několika odstavcích uvedete informace o své osobě. Pokud se chystáte oslovit více firem, pak byste si měli připravit více verzí životopisu podle typu pracovní pozice, o jakou se budete ucházet. Rozhodně teď nemáme na mysli zkreslování informací o vaší osobě, ale každý životopis by měl vyzdvihovat ty vlastnosti, zkušenosti nebo vzdělání, které máte a které nejlépe odpovídají té které pracovní pozici. V žádném případě se nesnažte vylepšit si životopis nepravdivými informacemi – dříve či později se na to stejně přijde a to vám za to rozhodně nestojí. Své případné nedostatky se raději snažte přebít jinými pozitivními vlastnostmi a svůj životopis tak "nepředimenzovávat".
K životopisu připojte stručný průvodní nebo motivační dopis
Životopis by měl provázet také nějaký průvodní dopis, rozhodně neposílejte životopis jen tak samotný. Ať už posíláte svůj životopis e-mailem nebo poštou, vždy připojte alespoň pár řádek, kde se stručně představíte, uvedete, o jakou pracovní pozici se ucházíte, proč právě o tuto pozici a proč si myslíte, že jste pro tuto práci právě vy ti vhodní a jaký by byl váš přínos pro potenciálního zaměstnavatele. Tohle všechno by měl zahrnovat tzv. motivační dopis, jak jej napsat si řekneme v dalším článku. Nyní si tedy ukažme jak by měl vypadat samotný životopis, na konci článku pak najdte vzor již napsaného životopisu:
1. Osobní údaje
Prvním odstavcem životopisu budou vaše osobní údaje, jako jméno, příjmení, telefonní nebo e-mailový kontakt. Dále můžete také uvést svou adresu, očekáváte-li odpověď klasickou poštou nebo může-li mít tato informace vliv na budoucí pracovní pozici. Otázkou může být uvedení či neuvedení data narození – je na vás a opět také na typu pracovní pozice, o kterou se ucházíte, zda tuto informaci dopředu uvedete či ne, obecně ale můžeme doporučit, abyste datum svého narození na životopise uvedli. Naopak co se týká informací o vašich případných potomcích, tady je lépe v životopise neuvádět ani jejich jména, ani data narození, ani jejich počet. Stejně tak není potřeba, abyste uváděli svůj rodinný stav.
2. Pracovní zkušenosti
Dále musí každý životopis obsahovat blok informací o vašich dosavadních pracovních zkušenostech, zejména předešlá zaměstnání, ale nebojte se také stručně vzpomenout praxi získanou na různých brigádách. Informace o předešlém zaměstnání uvádějte společně s délkou pracovní doby, názvem firmy, a nejvyšší dosaženou pozicí, na které jste ve svém předešlém zaměstnání pracovali. K názvu pozice připojte také stručně několika slovy popsanou náplň práce, kterou tato pozice obnášela. Není potřeba uvádět důvody ukončení pracovního poměru – na podobné téma je pak dost prostoru při pozdějším případném osobním pohovoru.
3. Vzdělání
Další skupina informací by měla být zaměřena na vaše dosavadní vzdělání – není nutné uvádět, jakou jste navštěvovali základní školu, ale zmiňte až střední a samozřejmě i vysokou školu nebo učiliště. U názvu školy uveďte letopočtem období, kdy jste na ní studovali, a také název oboru nebo zaměření a způsob ukončení studia (výuční list, maturita, diplom, apod.) Nezapomeňte také uvést všechny kurzy a semináře, kterými jste prošli. Patří sem zejména jazykové školy a kurzy, ale také různé odborné semináře či workshopy, které se nějakým způsobem vztahují k pozici, o jakou se ucházíte.
4. Jazykové a počítačové schopnosti
Dále by měl váš životopis obsahovat pojednání o vašich jazykových schopnostech a jiných, zejména počítačových dovednostech. Máte-li zkušenost s více jazyky, je lepší tyto informace oddělit a v jednom vyjmenovat jazyky, které ovládáte (nezapomeňte také uvést na jaké úrovni), a v druhém se věnovat počítačovým znalostem, zejména znalosti kancelářských nebo grafických programů (např. kancelářský balík MS Office).
5. Ostatní dovednosti
Pak se vám otevírá prostor pro uvedení ostatních dovedností – řidičský průkaz (všechny skupiny), zbrojní průkaz, svářečský průkaz, různá osvědčení k profesní způsobilosti, splněné zkoušky z různých kurzů, atp… Váš životopis tak bude barvitější a budoucí zaměstnavatel si o vás může udělat podrobnější představu.
6. Osobní vlastnosti
Až nakonec byste měli uvádět výčet vašich osobních vlastností. Vyhněte se nejčastěji používaným klišé, jako jsou spolehlivost, flexibilita, trestní bezúhonnost, a jiné – tyto se totiž od vás tak nějak samy očekávají a bude je obsahovat snad každý životopis, který se do rukou vašeho potenciálního zaměstnavatele dostane. Raději uveďte, že jste ochotní se dále vzdělávat, že vám nedělá problém pracovat i doma nebo na přesčasech, že vám nevadí cestování nebo že vám záleží na svém pracovním úspěchu a úspěchu firmy, určitě sami přijdete na další příklady.
7. Zájmy
Úplně na závěr také můžete zmínit své koníčky a volnočasové aktivity, ale to už je na vás a nutné to rozhodně není. Na konec životopisu už jen připojte datum a svůj vlastnoruční podpis.
Tímto jsme si stručně shrnuli, co by měl obsahovat každý správný životopis. Dejte si při jeho psaní záležet, neboť životopis bude pro zaměstnavatele vaší vizitkou. Níže už si pak můžete stáhnout nebo jen prohlédnout vzor již napsaného životopisu.
Příloha | Velikost |
---|---|
strukturovany_CV.doc | 28.5 KB |