Daně

Daň z příjmu

Daň z příjmu

Daň z příjmu fyzických osob patří k velmi významné části státního rozpočtu. A odvádí ji většina obyvatel. Daň z příjmu fyzických osob platí dvě skupiny osob tzv. rezidenti a nerezidenti.

Daňový kalendář pro rok 2012

Daňový kalendář je nezbytnou pomůckou nejen pro každého podnikatele či účetní, ale občas se znalost různých daňových termínů může hodit naprosto každému. A právě pro to je tu náš daňový kalendář pro rok 2012.

Daň z nemovitosti II. - daň z pozemků

Daň z nemovitosti II. - daň z pozemků

V jednom z minulých článků o daních jsme už problematiku daně z nemovitosti načali, a to v článku zaměřeném na daň ze staveb. Dnes vám přinášíme pokračování, ve kterém si podrobněji probereme druhou část daně z nemovitosti, a tedy daň z pozemků. Mnohá ustanovení, jako způsob výpočtu, místní koeficienty nebo splatnost daně, jsou přitom velmi podobná nebo stejná jako je tomu u daně ze staveb.

Silniční daň

Silniční daň

Povinnost platit silniční daň se týká pouze automobilů, které jsou určeny pro podnikání, k samostatné výdělečné činnosti nebo slouží k jiným činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem také daně z příjmů. Silniční daň, její sazby, podmínky i slevy na dani se liší podle typů jednotlivých automobilů, pro zjednodušení je můžeme rozdělit na automobily osobní do 3, 5t a automobily osobní i nákladní nad 3,5t. V tomto článku se budeme věnovat dani týkající se osobních automobilů.

Daň z převodu nemovitosti

Daň z převodu nemovitosti

Daň z převodu nemovitosti sice nepatří k těm, se kterými by se většina z nás setkávala příliš často, avšak rozhodně je dobré v tu pravou chvíli vědět, jak postupovat. Je důležité hned na začátku zmínit, že daň z převodu nemovitosti se vztahuje pouze na úplatné převody nemovitostí, nikoliv tedy na případy darování nebo dědění. Kdo tuto daň platí, jaká je její výše a jak dlouho máme na její zaplacení, si řekneme právě v tomto článku.

Darovací daň

Darovací daň

Daň darovací musí zaplatit ten, který darováním něco získal – čili obdarovaný. Pouze v případě, kdy dárce má trvalý pobyt v ČR a obdarovaný naopak trvalý pobyt v ČR nemá, pak se situace obrátí a daň darovací musí zaplatit dárce.
Pokud došlo k bezúplatnému nabytí majetku (darování - obdarování) v ČR, pak se daň darovací platí bez ohledu na státní příslušnost nebo trvalý pobyt dárce i obdarovaného.

Daň z nemovitosti I. - daň ze staveb

Daň z nemovitosti I. - daň ze staveb

Jsme-li vlastníkem nějaké nemovitosti, pak se nást týká každoroční nemilá povinnost zaplatit daň z nemovitosti. Daň z nemovitosti se dělí na dvě části - daň z pozemku a daň ze staveb. V dnešním článku se budeme věnovat právě dani ze staveb - ukážeme si kdo a kdy v tomto případě daň z nemovitosti platí, jak se tato daň vypočítá a také kdy podávat či naopak nepodávat daňové přiznání.

Daň dědická

Daň dědická

Kdykoliv získáme děděním nějaký majetek, vzniká nám povinnost k dědické dani, mimo případy, kdy jsme od placení této daně osvobozeni. O případech, kdy se dědická daň neplatí, kdy musíme podat daňové přiznání a jaká je její výše této daně se dočtete v tomto článku.

Rozdělení osob do skupin pro výpočet daní

Rozdělení osob do skupin pro výpočet daní

Zákon ČNR č. 357/1992, §11 - rozdělení osob do skupin za účelem výpočtu daní.

Líbil se Vám tento článek? Uložte si jej nebo sdílejte se svými přáteli:

 

Peníze - o vašich financích
Úvěry - vše o půjčkách
Práce - rady z pracovní oblasti
Energie - jak ušetřit za energie
Podvody - triky podvodníků
Daně - kdy, jak a z čeho se platí
Reklamace - nenechejte se odbýt
Slovníček - finanční pojmy

Přidat na facebook
Přidat do oblíbených
Poslat e-mailem
Vytisknout stránku
Linkuj.cz
Ostatní volby