Programy pro domácí účetnictví

Programy pro domácí účetnictví
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Všichni finanční odborníci neustále zdůrazňují, jak velmi důležité je vést si alespoň základní jednoduchou evidenci svých příjmů a výdajů. Tyto zápisy jsou totiž nezbytné pro každého, kdo chce zkrotit své peníze a nasměrovat je správnou cestou - protože dokud své peníze nezkrotíte, poslouchat vás nikdy nebudou. V tomto článku vám přinášíme stručnou charakteristiku tří nejoblíbenějších programů pro správu domácích financí.

Všechny uváděné programy jsou dostupné zcela zdarma a stáhnout si je můžete na stránkách výrobců, jejichž odkaz je uveden pod každou minirecenzí.

Hlídám si…

Velmi rozsáhlý a propracovaný program, který uživateli umožní nejen jednoduše zapisovat a sledovat stav osobních financí, ale také spočítá měsíční mzdu, ohlídá návštěvy u lékaře, spočítá spotřeby energií v domácnosti a nabídne spoustu dalších funkcí. Dále do něj můžete ukládat své recepty, vést si jednoduchý deník, zapisovat hesla do různých počítačových aplikací nebo třeba vést podrobnou evidenci svého pravidelného cvičení.

Název programu je skutečně výstižný a mezi nesporné výhody patří také jednoduchá možnost aktualizace nebo vedení více uživatelských účtů. Program Hlídám si… vám nabídne vést si evidenci prakticky čehokoliv, co evidovat lze. To však sebou také nese nevýhody v podobě určité nepřehlednosti programu a občas trvá nějakou dobu, než uživatel zjistí jakým způsobem zadávat jednotlivé položky a dále je spravovat. V oblasti, která byla posuzována jako prioritní (tedy vedení domácího účetnictví) program nabízí pouze skutečně základní operace sledování financí a tato funkce slouží spíše jako doplňková k výčtu všech ostatních možností evidence v programu.

Stránky výrobce, kde je možno stáhnout aktuální verzi programu: www.hlidamsi.cz

RQ Money

Jde o velmi propracovaný program pro vedení domácího účetnictví. Jeho ovládání je velmi jednoduché a intuitivní, nabízí navíc kvalitní nápovědu. Program je promyšlen do nejmenších detailů a uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. Sledovat můžete pohyb na více peněžních účtech a dokonce i v různých měnách (můžete mít například jeden účet jako bankovní, druhý si můžete vést jako obsah své hotovosti, stravenek, apod.)

Aplikace zvládá i přesuny mezi účty (jako je například výběr z bankomatu do peněženky), záznamy můžete řadit do libovolného počtu kategorií, které si sami vytváříte a lehce si pak zobrazit číselný i grafický přehled kolik jste za co utráceli nebo naopak vydělali. Samozřejmostí je nastavení trvalých příkazů a tyto platby se vám pak budou dále samy pravidelně zaznamenávat k datu, který jste zadali. Můžete si také nastavit vzhled ikon, styl a velikost písma nebo barevné schéma celého uživatelského prostředí. I v tomto programu můžete vytvářet prakticky neomezené množství uživatelských databází, přičemž každou z nich můžete ochránit heslem.

Program RQ Money můžete využívat jak pro jednoduché sledování vašich financí, tak i pro naprosto přesné a detailní záznamy pohybu každé Vaší koruny. Ačkoliv pochází od slovenského tvůrce, je celý dostupný i v češtině. Program je do detailů propracovaný a zároveň velmi jednoduchý na obsluhu – proto z našeho srovnání vyšel jako jednoznačný vítěz.

Stránky výrobce, kde je možno stáhnout aktuální verzi programu: www.rq.sk

JaHoCa

Příjemný prográmek sloužící k jednouchým záznamům typu výdaje-příjmy. Program se nemusí instalovat, dokáže vytvářet několik uživatelských účtů a ty pak zabezpečit heslem. I v tomto programu můžeme nastavit automatické záznamy trvalých příkazů a zobrazovat si měsíční statistiky příjmů a výdajů. Uživatel si může také vybrat mezi různými podobami vzhledu pracovního prostředí programu, exportovat data do MS Excelu nebo ve formátu PDF.

Mezi nevýhody patří nemožnost nastavení zobrazení grafů podle vlastního časového rámce (k dispozici jsou pouze grafy za celý kalendářní měsíc), absence řazení záznamů do kategorií a neexistence více finančních účtů. Program JaHoCa najde své uplatnění zejména u těch, kterým nevadí lehce krkolomná obsluha programu, a nečekají od něj víc, než zjistit rozdíl mezi svými výdaji a příjmy a případně se podívat na graf jaké položky nejvíce užírají z rozpočtu.

Stránky výrobce, kde je možno stáhnout aktuální verzi programu: www.arcanea.net