Zaměstnání prostřednictvím pracovní agentury

Zaměstnání prostřednictvím pracovní agentury
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Účelem pracovních agentur je zprostředkovávat práci uchazečům o zaměstnání, kteří se rozhodnou registrovat do jejich databáze. Úkolem agentury je pak aktivně shánět těmto uchazečům pracovní nabídky na jedné straně, na straně druhé pak firmám, se kterými tato agentura spolupracuje, co nejrychleji obsadit volné pracovní pozice kvalitními zaměstnanci.

V České republice působilo v březnu 2011 celkem 1593 agentur zprostředkovávajících zaměstnání, z toho 429 z nich nabízí práci i zahraničním pracovníkům. Pro činnost pracovní agentury je potřeba licence, kterou uděluje Ministerstvo práce a sociálních věcí, a která je platná na tři roky (před uplynutím této doby musí agentury požádat o její prodloužení). Než tedy s nějakou pracovní agenturou uzavřete smlouvu o zprostředkování zaměstnání, vždy si ověřte, zda má tato agentura platnou licenci (ověřit si to můžete na veřejném portálu MPSV, odkaz najdete v sekci odborné instituce).

Postavení pracovníka u personální agentury

Budete-li pracovat prostřednictví pracovní (nebo také personální) agentury, pak vás čekají dvě možnosti – buď po podpisu smlouvy budete veden jako zaměstnanec agentury, která vás bude ostatním zaměstnavatelům na práci „pronajímat“ (v tomto případě je vaše postavení označováno jako „agenturní zaměstnanec“), nebo budete podepisovat smlouvu přímo se svým budoucím zaměstnavatelem a personální agentura tak bude fungovat pouze jako takový „dohazovač“. V tomto druhém případě se pak stanete kmenovým zaměstnancem firmy se všemi výhodami i nevýhodami a vaše spolupráce s personální agenturou se tímto způsobem skončí.

Agenturní zaměstnanci jsou nejčastěji obsazováni na dočasné pracovní pozice, například při náhlém zvýšení výroby v podniku při jednorázové zakázce. Po zrealizování této zakázky pak nemusí firmy své zaměstnance propouštět, ale jen agentuře „vrátí zpět“ její pracovníky, které pak personální agentura posílá zase na jiné pracovní pozice do dalších firem.

Jak vybrat pracovní agenturu

Nejprve si o agentuře zjistěte co nejvíc informací, použít můžete např. internet nebo přátele či známé, kteří mají s danou agenturou již nějaké zkušenosti. Na internetu, krom prezentačních stránek samotné agentury, vám pak pomohou různá diskusní fóra, kde se uživatelé s reálnými zkušenostmi dělí o své názory s ostatními. Nahlédnout byste měli také do seznamu personálních agentur na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí (odkaz najdete v sekci odborné instituce), kde si můžete ověřit povolení agentury ke své činnosti, nebo na stránky Asociace poskytovatelů personálních služeb (zde se však agentury registrují dobrovolně, proto zde nemusíte najít všechny).

Žádné poplatky (?)

Žádná pracovní agentura po vás nesmí chtít žádné poplatky za zprostředkování práce, a to ani formou srážek ze mzdy u poskytnutého pracovního poměru. Požadovat od vás však můžou poplatek za registraci nebo za doplňkové služby, jako je ubytování nebo náklady na dopravu. Bude-li od vás vyžadován registrační poplatek, vždy se zajímejte o to, jaké služby a výhody vám za něj pracovní agentura nabídne.

Některé pracovní agentury také nabízejí konzultační či poradenskou činnost uchazečům o zaměstnání, v těchto případech je pak placení takové služby považováno za běžné.

U pracovní agentury je potřeba se zaregistrovat

Registrace do databáze pracovní agentury probíhá nejčastěji přímo v sídle agentury, v posledních době se už ale rozšířila i možnost registrace přes internet. V tomto případě ale přesto budete muset některou z poboček agentury do určitého termínu navštívit osobně a svou registraci tak potvrdit.

Pozor si dejte na zástupce pracovních agentur, kteří vám budou slibovat, že na schůzku na pobočku se nebudete muset dostavit a smlouvu s vámi podepíše, kde budete chtít – ačkoliv se může jednat o seriózní nabídku a skutečnou snahu agentury vám celou věc usnadnit, raději trvejte na schůzce přímo v pobočce. Můžete si tak alespoň prohlédnout vnitřní prostředí firmy a udělat si tak o její činnosti a serióznosti lepší představu.