Jak ušetřit peníze za jídlo

Jak ušetřit peníze za jídlo
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Peníze za potraviny tvoří jednu z největších položek snad každého domácího rozpočtu. Bez jídla se však neobejdeme a s tím, jak se potraviny neustále zdražují, budou brzy výdaje za potraviny klíčovým problémem spousty rodin. Ušetřete tedy své peníze už teď a začněte se řídit radami v následujícím článku - Vaše výdaje na potraviny se určitě sníží a ušetřené peníze můžete použít na něco jiného.

Sestavte si jídelníček dopředu

Nejlépe ušetříte peníze za jídlo když si sestavíte jídelníček hlavních jídel alespoň na dva týdny dopředu. Vařte jednou za dva nebo tři dny tak, aby Vám jídlo zbylo ještě na další den či dva. Budete-li vařit na více dní dopředu, pak nejen ušetříte za suroviny, ale také v nezanedbatelné míře za energie spotřebované při vaření, jako jsou elektřina, plyn nebo i voda.

Vařte strategicky

Jídelníček sestavujte s rozmyslem – snažte se v něm použít jídla, ke kterým budete potřebovat co nejvíce stejných ingrediencí. Nemá smysl kupovat drahý olivový olej kvůli jednomu jídlu, aby Vám pak zbytek láhve ležel půl roku v komoře. Tím zároveň eliminujete výběr zbytečně složitých a nákladných jídel.

Nakupujte potraviny přesně podle seznamu

Jakmile budete mít jídelníček takto sestaven, rozepište podrobný nákupní seznam. V obchodě se potom striktně držte pouze tohoto seznamu – jděte si do regálu pouze pro to, co máte napsáno. Netoulejte se obchodem sem tam, zbytečně Vás to bude dráždit k nákupu dalších nepotřebných věcí. Možná byste byli udiveni, jak velké množství peněz tímto způsobem lidé utratí.

Využívejte slevy s rozmyslem

Nákup dělejte raději ve velkých supermarketech – zboží v nich je většinou skutečně levnější, navíc můžete využít výhodných akcí. Nejezděte však kvůli slevám od obchodu k obchodu. Vyberte si jen jeden, do kterého budete jezdit nakupovat a k němu si hlídejte slevy. I u slev ale nakupujte opatrně. Ne všechno, co je zrovna v akci, skutečně potřebujete. Před nákupem zlevněných věcí byste proto měli raději přemýšlet dvakrát tak opatrně.

Vyhněte se trikům prodejců

V regálu se zbožím, které právě potřebujete, se podívejte nejprve do spodních či úplně horních polic – obchodníci totiž nejdražší zboží umísťují právě do výše očí, aby si jich zákazník všiml jako první a hned si je vzal.

Ušetřete na nápojích

Hodně peněz stojí nákupy balených vod, limonád nebo džusů. Obyčejná voda z kohoutku je skutečně ještě čistější a zdravější než balená, navíc nepoměrně levnější. Pokud skutečně potřebujete pít něco sladkého, používejte alespoň silně zředěný sirup.

Využijte podnikové prodejny potravinářských výrobků a masa

Obsahuje-li Váš jídelníček hodně masa, pak by se možná vyplatilo udělat malou výjimku a maso jako jediné v supermarketu nekupovat. Místo toho se mnohdy vyplatí nakoupit jej přímo ve specializovaných řeznických prodejnách, nejlépe v podnikových prodejnách některých velkoobchodů či výroben zaměřených na maso a uzeniny. Totéž platí pro jakékoliv další potravinářské výrobky, které se vyrábějí ve vašem nejbližším okolí - zkuste si zjistit, jestli výrobní podnik nevede vlastní prodejnu, ve které tyto výrobky bývají často i o polovinu levnější než v běžných obchodech.

Maso před zmražením rozporcujte

Maso nakoupené ve větším množství před uložením do mrazáku nezapomeňte rozporcovat na menší části tak, abyste pak při vaření nemuseli rozmrazovat zbytečně velké kusy masa. Opakované zamrazování totiž vnáší do masa množství dalších bakterií, nehledě na ekonomičnost takového počínání. Více než jednou byste cyklus rozmrazení – zmrazení neměli rozhodně opakovat.

Nahraďte dražší suroviny levnějšími stejné kvality

Maso bývá také jednou z nejdražších položek jídelníčku. Některá masa jsou mnohem dražší než jiná, přemýšlejte proto, jak je vhodně nahradit. Hovězí maso patří například mezi nejdražší, navíc má jeho cena v blízké budoucnosti růst dále nahoru – přitom se dá ve spoustě případů docela elegantně nahradit masem kuřecím nebo vepřovým, které je o poznání levnější.

Jak správně uložit potraviny v lednici

Ušetřit peníze můžete také správným uskladněním potravin v ledničce. Nejnižší teplota bývá vždy ve spodu chladničky, nejvyšší úplně nahoře. Nejníže by proto mělo být skladováno čerstvé maso připravené k brzkému použití, výše pak mají své místo mléčné výrobky a maso již nějakým způsobem zpracované (párky, uzené maso), nejvýše pak skladujte již navařené jídlo určené k další brzké konzumaci (polévky, uvařené jídlo určené na další den, apod.). Nezapomeňte na správné nastavení teploty v lednici (ideálně by měla být okolo 6°C – příliš vysoká teplota způsobuje rychlejší kažení potravin, příliš nízká pak odebírá zbytečně mnoho elektrické energie). Tvoří-li se ve Vaší lednici námraza, pravidelně ji odstraňujte – způsobuje totiž obrovské energetické ztráty.