Jak dobře prodat nemovitost a co vše musíte zařídit

Jak dobře prodat nemovitost a co vše musíte zařídit
Ilustrační foto | Zdroj: 
istockphoto.com

Pokud se právě chystáte prodat nemovitost, máte na výběr buď se o vše postarat sami, nebo si vzít na pomoc realitního makléře. Obě varianty mají svá pro i proti. Pokud se rozhodnete, že si svůj byt nebo dům prodáte sami, musíte počítat, že vás to bude více času, než když svou nemovistost svěříte realitní kanceláři.

S realitkou nebo bez?

Výhodou prodeje domu či bytu „svépomocí“ je ušetřená provize z prodeje. Ta se zpravidla pohybuje kolem 5 % prodejní ceny nemovitosti. Pokud nemáte s podobným prodejem žádné zkušenosti, bude lepší, když provizi obětujete a svěříte se do rukou realitního makléře, který vše potřebné vyřídí za vás. Kvalitní realitní kancelář se postará nejen o inzerci, ale zajistí také právní záležitosti kolem prodeje a následného převodu nemovitosti v katastru nemovitostí.

Je třeba vzít také v úvahu, že dobrá realitní kancelář bude většinou schopna prodat vaši nemovitost za vyšší cenu, než za kterou by se to podařilo vám, a tato vyšší cena tak může snadno pokrýt celou provizi realitní kanceláře.

Ať už se však rozhodnete, že do toho půjdete sami nebo s makléřem, prvně si musíte obstarat a dát dohromady veškeré potřebné dokumenty. Měli byste mít po ruce aktuální výpis z katastru, kupní eventuelně jinou smlouvu o nabytí, popřípadě projektovou dokumentaci a další doklady, které se k nemovitosti vztahují.

Určete ideální cenu nemovitosti

Jakmile budete mít všechny potřebné dokumenty nachystány, musíte stanovit správnou cenu. S určením správné výše vám pomůže realitní makléř, poku ho máte. Vzhledem k tomu, že má realitka zpravidla výši provize určenu v procentech, je v jejím zájmu prodat nemovitost za co nejvýhodnější cenu. Pokud si budete cenu určovat sami, nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je projít inzerci nemovitostí v okolí. Další možností je využít služeb odhadce. Připravte se na to, že za odhad něco zaplatíte. Řádově vás zpracování odhadu vyjde na pár tisíc korun.

„Vyplatí se také stanovit prodejní cenu o 10 – 15% vyšší, než jakou požadujete. Přilákáte tím sice možná o něco méně zájemců, za to ale bude jejich zájem skutečný a nebudou se chtít „jen podívat“. Pro tyto skutečné zájemce pak může být nabídnuté snížení ceny v řádu procent velmi atraktivní“ uvádí Jan Chaloupka, zástupce realitní společnosti s více než patnáctiletou zkušeností na trhu. Spousta kupujících se také bude snažit o výsledné ceně vyjednávat, i proto je dobré při určování ceny počítat také s touto rezervou.

Čekání na kupce

Jestliže máte cenu stanovenu, inzeráty zveřejněny, tak vám nezbývá nic jiného než čekat. Doba, než si dům nebo byt najde nového majtele může být různá. Pokud máte byt v atraktivní lokalitě a hodláte ho prodat za výhodnou cenu pro kupujícího, může se zájemce objevit během několika málo dnů, ale stejně tak to může trvat třeba několik měsíců. Při prodeji nemovitosti se vyplatí trpělivost.

Na to, za jak dlouho se váš byt nebo dům prodá může mít vliv také roční období. Někteří realitní makléři tvrdí, že byt nebo dům je lepší nabízet na jaře nebo na podzim, kdy je zájem o nové bydlení největší.

Jakmile se vám povede sehnat kupujícího, čeká vás sepisování smluv. Málokdo vám za nemovistost zaplatí v hotovosti, ale většina kupujících platbu řeší hypotečním úvěrem. Proto s vámi bude pravděpodobně chtít sepsat smlouvu o budoucí smlouvě.

Co zařídit po prodeji nemovitosti

Pokud bydlení prodáváte sami, budete muset sehnat spolehlivého právníka, který s vámi smlouvu o smlouvě budoucí a pak i kupní smlouvu sepíše a také ošetří převod nemovitosti. Jestliže jste prodej svěřili do rukou realitního makléře, nemusíte o právníka starat, jeho služby jsou již zahrnuty v provizi realitní kanceláře. Stejně tak za vás v závěru celého prodeje realitní kancelář vyřídí i potřebný přepis na katastrálním úřadě.

Daň z převodu nemovitosti

Vy však nesmíte zapomenout, že pro vás celý koloběh ještě nekončí, ale musíte ještě zamířit na finanční úřad. Jakmile nemovitost prodáte, musíte podat přiznání k dani z převodu nemovitosti a vaší povinností jako prodávajícího je daň i zaplatit. Kupující funguje jako ručitel a v případě, že daň neuhradí prodávající, musí ji dorovnat nový majitel nemovitosti. Daň z převodu nemovitosti je stanovena na 3 % z ceny nemovistosti. Daňové přiznání musíte podat do konce třetího měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém došlo k přepisu nemovistosti v katastru.

Pokud jste dům vlastnili méně než pět let nebo jste v něm alespoň dva roky nebydleli, budete muset zaplatit ještě daň z příjmu. Ta se počítá tak, že z kupní ceny odečtete náklady na její provoz a ze zbylé částky zaplatíte procento podle sazebníku v zákoně dni o příjmu.