Podvodné systémy a hry
Pokud jste Vy sami nedostali nikdy žádnou nabídku stát se článkem v neuvěřitelně výhodném systému, pak jistě alespoň znáte někoho, kdo již podobnou věc zkusil. A s velkou pravděpodobností se také onen dotyčný dodnes tluče do hlavy jak se nechal napálit. Různé podvodné hry a systémy jsou velmi staré a fungují stále na stejném základu, kterým jsou noví účastníci a jejich peníze.
V současné době se proto mnozí "provozovatelé" těchto systémů snaží maskovat svoje úmysly nejrůznějšími cizojazyčnými názvy pro svoje "podnikání" ve snaze přesvědčit své budoucí oběti o důvěryhodnosti. V následujícím článku si ukážeme tři nejčastější podvodná schémata a jaké jsou mezi nimi rozdíly.
Pyramidové hry
Pyramidové hry (zvané též jako „letadlo“), jsou klasickým podvodem využívajícím přirozenou lidskou touhu po snadném, rychlém, bezpracném a bezrizikovém obohacení. Funguje následovně – osloví vás člověk, nabízející vám možnost výdělku založeného na provizním systému a získávání nových účastníků jako jste vy. Bude tvrdit, že všechno je ověřené a funguje už několik let, bude vám slibovat, že zanedlouho dosáhnete velmi vysokých výdělků díky „jedinečnému systému“ který právě ta jeho firma vymyslela a používá. Vše, co budete muset dělat, je: složit dopředu poplatek nebo kauci abyste vás firma mohla zaregistrovat a vy tak „nastoupili vaši cestu k bohatství“ (vždyť ten poplatek se vám přece velmi brzy vrátí, bude vás verbíř přesvědčovat).
A to je také zároveň celá podstata pyramidové hry – vy budete dále shánět další nové účastníky, kteří budou odevzdávat další poplatky, a část z těchto poplatků vám pak zůstane a zbytek půjde zase o jeden stupínek v pyramidě výš… Vypadá to hezky, jenže – jediný kdo na tomto schématu nakonec vydělá, je jeho zakladatel a možná pár dalších lidí kteří stojím v pomyslné pyramidě těsně pod vrcholem. Zbytek účastníků, jako jste vy, na tom VŽDY PRODĚLÁ. Toto schéma totiž funguje jen do té doby, dokud do něj přicházejí noví účastníci. A vy, abyste se mohl posunout v pyramidě o nějaký stupínek nahoru (a získal alespoň malinkou část ze svého vstupního poplatku zpět), budete muset čekat, až se zaplní celá vaše řada – pak postoupíte a budete moci získat malou provizi z vkladů těch účastníků, kteří budou v pyramidě pod vámi. Jenže počet účastníků v této nové řadě se bude muset znásobit oproti počtu účastníků v té vaší řadě, takže se načekáte. K dalším posunům už prakticky nemůže dojít z jednoho prostého důvodu – nebudou další lidi.
Podvodná varianta multi-level marketingu (MLM)
Pod tímto honosným názvem se skrývá další varianta pyramidové hry, jsou mezi nimi však drobné rozdíly a je nutné objektivně dodat, že v případě MLM se nejedná o jednoznačný podvod (řečí právníků - nenaplňuje všechny znaky skutkové podstaty trestného činu podvodu). Multi-level marketing slouží v mnoha případech právě k zamaskování klasické pyramidové hry, ovšem existují také solidní společnosti které provozují solidní MLM na kterém můžete skutečně něco vydělat. Zatímco v zahraničí je multi-level marketing solidním podnikatelským modelem, u nás se bohužel netěší příliš dobré pověsti díky několika podvodným firmám, které jeho potenciálu dokázaly využít ve svůj vlastní prospěch bez ohledu na zákony.
U podvodného (stejně jako u skutečného) MLM jde většinou o prodej nějakého zboží dalším klientům a získávání nových prodejců, z jejichž prodejů pak poplynou provize také vám. Vidíte tu podobnost s pyramidovou hrou? A bude jich ještě více: Také v tomto případě vás osloví někdo, kdo vám začne slibovat zázračné příjmy během krátké doby a prakticky bez práce. Tento člověk (říkejme mu třeba „verbíř“), se bude snažit vypadat bohatě a spokojeně (pak si ale třeba všimnete, že místo luxusním vozem – jak se před vámi „při řeči“ zmínil – přijel na schůzku s vámi pouze starým otlučeným favoritem). Takže tento člověk vás tedy osloví s nabídkou jedinečné pracovní příležitosti. Vy se třeba začnete zajímat a budete pokládat otázky – na ty vám však verbíř nebude chtít hned odpovědět a s nádechem jakéhosi tajemna si s vámi domluví někde schůzku, kde vám prý pak vše vysvětlí.
Vy na tu schůzku přijdete (často také pak na místě zjistíte, že je vás víc) a o chvíli později se dostaví i váš verbíř. Začne vám pak vysvětlovat „zcela jedinečný systém, s jakým může každý téměř okamžitě dosáhnout velkolepých výdělků“, vytáhne tužku a papír a zapáleně vám začne kreslit různá schémata, tabulky a obrázky plné šipek a čísel. Na vaše podrobnější dotazy bude odpovídat mlhavě nebo vůbec a bude se je „snažit zakecat“. Jediné co se dozvíte, bude, že za „malý“ vstupní poplatek nebo přímo nákupem zboží firmy (za „neuvěřitelně výhodnou cenu“) které se pak budete snažit dále prodávat, se stanete součástí „výjimečného a fungujícího systému“. Je taky dost možné, že budete potom pozváni na „úvodní školení“ (buď zdarma, jako „ukázka dobré vůle firmy“, nebo také za nějaký poplatek, obvykle v řádu pár tisíc korun).
Toto „školení“ (odehrávající se nikoliv v sídle firmy, ale někde v pronajatém salonku hotelu nebo restaurace), slouží jediné věci – vymýt mozek všem účastníkům a dokonale je přesvědčit o jejich budoucím bohatství, budou-li pracovat pro firmu. Školitelem obvykle bývá úspěšně vypadající mladý člověk, který přijede v novém luxusním autě (většinou odněkud půjčeném), s drahými hodinkami na rukou, nejmodernějším notebookem a manažerským telefonem – to vše jako malá ukázka toho, kam až se tento člověk z obyčejného automechanika vypracoval díky práci, která je právě nabízena také vám.
Bude vám naznačeno, že pouze hlupák a člověk, co se nedokáže chopit životní příležitosti jako je tahle, by ji nevyužil a budou se vás snažit oslnit nějakými tabulkami „kariérního postupu“, kde budou uvedeny astronomické platy a nezměrné výhody jednotlivých pozic, na které se také můžete velmi brzy dopracovat… Zkrátka udělají všechno, aby vás přesvědčili, že právě oni jsou úspěšná a bohatá společnost, a že každý kdo pro ně bude pracovat bude také stejně tak bohatý a úspěšný.
Většina lidí samozřejmě těmto krásným vidinám podlehne a nebude pak vynaložit jakoukoliv vstupní investici (ať už formou nákupu předmětů nebo přímo „registračního poplatku“. Není snad třeba ani dodávat, že ono zboží, které tak výhodně nakoupíte k dalšímu prodeji, bude prakticky neprodejné a oproti konkurenčním výrobkům na trhu také hodně předražené.
Ponziho schéma
Často se používá také pro označení pyramidové hry – a také je s ní prakticky totožné, je zde ale jedna malá odlišnost. Zatímco u pyramidové hry by měl být každý účastník vyplácen určitým procentem vkladů účastníků figurujících v pyramidě pod ním a tyto účastníky také musí sám aktivně shánět, v případě ponziho schématu shánění nových účastníků zajišťuje sám provozovatel, a ten také rozhoduje o vyplácení vkladů (staří účastníci jsou vypláceni penězi z vkladů nových účastníků). Ponziho schéma funguje pod maskou investičního fondu, kde je investorům slibováno velmi vysoké zhodnocení jejich vkladů během krátké doby.