Nenechte se chytit do dluhové pasti
Podle aktuálních statistik více než třetině českých domácností hrozí, že se ocitne v tzv. dluhové pasti. V době ekonomické krize, kdy se v dluzích topí celé státy, může rodina snadno uvíznout ve spirále postupného zadlužování, končícího v nejhorším případě až osobním bankrotem.
Nejčastějším důvodem bývá samozřejmě vlastní předlužení, kdy si lidé vezmou více půjček, než jsou schopni splácet. Situaci se pak snaží zachránit novými úvěry, které bývají ještě podstatně nevýhodnější, a spirála se dále roztáčí. Někdy ale mohou být na vině také nešťastné vnější okolnosti jako ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, nebo například rozvod, které neočekávaně zhorší finanční situaci, takže člověk najednou není schopen hradit závazky, se kterými dříve neměl problém.
Konsolidace půjček
Začínáte-li se ztrácet v záplavě kontokorentů, úvěrů z kreditních karet, spotřebitelských a dalších půjček, je nejvyšší čas pouvažovat o jejich konsolidaci. Co to konkrétně znamená? V podstatě jde o sloučení několika úvěrů do jednoho, což samozřejmě výrazně zpřehlední vaši finanční situaci a obvykle přinese také vítané snížení měsíčních splátek. Nový úvěr můžete navíc uzavřít na vyšší částku tak, abyste pokryli veškeré dluhy a ještě vám něco zbylo.
Konsolidaci úvěrů dnes nabízí již celá řada bank a její sjednání je na rozdíl od minulosti opravdu jednoduché a rychlé. To ale ještě neznamená, že pro vás musí být vždy výhodné. Často například dojde k poklesu výše měsíčních splátek, ovšemprodlouží se doba splatnosti. Co když ale chcete dluhy vyrovnat co nejdříve?Problém bývá také s hypotečními úvěry a úvěry ze stavebního spoření, které vyžadují zástavu nemovitosti. Ty totiž obvykle konsolidovat nelze.
Proto je vždy dobré si nejprve ujasnit, co od konsolidace očekáváte, a podle toho vybrat řešení, které bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům. Dodržení následujícíchzásad vám v tom pomůže:
- Sepište si seznam závazků, kterých se má konsolidace týkat.
- Rozmyslete si, jakou měsíční splátku skutečně snese váš domácí rozpočet.
- Oslovte více bank a porovnejte jejich nabídky.
- Dávejte si pozor na to, jaké úvěry banky umožňujísloučit a jaké ne.
Konsolidace půjček může znamenat vytouženou druhou šanci a způsob jak konečně vyváznout z dluhové pasti, ani ona ale nespasí každého. Především pokud jste vedeni v bankovních registrech dlužníků, bude dost obtížné na nový úvěr dosáhnout. V takovém případě navíc hrozí, že i když úvěr získáte, nebude pro vás výhodný. Jeho sazba se totiž určuje individuálně podle rizikového profilu klientů, přičemž u těch „riskantních“ může RPSN (roční procentní sazba nákladů) dosáhnout až 20%.
-PR-