Jak spočítat spotřebu energií v domácnosti

Jak spočítat spotřebu energií v domácnosti
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Pokud také patříte mezi naprostou většinu naší populace a neznáte někdy složité způsoby jak si vypočítat spotřebu energií ve vaší domácnosti, pak jsou následující řádky určeny právě pro vás. Dozvíte se jak si jednoduše vypočítat spotřebu elektrické energie u jednotlivých spotřebičů i v celé domácnosti, kolik vody vám každý měsíc či rok proteče a kolik plynu spotřebujete při vaření.

Se získanými údaji potom můžete navštívit sazebník cen energií na našich stránkách a dozvíte se tak okamžitě kolik peněz vás to všechno stojí a určitě pak také najdete rezervy kde můžete hodně ušetřit...

Výpočet spotřeby elektrické energie

Nejdříve si zjistěte, jaký má spotřebič příkon. Bývá uveden na štítku spotřebiče, na žárovce nebo v návodu k použití… Příkon se udává ve wattech (W). Vynásobte ho počtem hodin, po které je spotřebič zapnutý. Tím získáte spotřebu ve watthodinách (Wh), případně po vydělení tisíci v kilowatthodinách (kWh), což je jednotka, v níž uvádí cenu elektřiny rozvodné závody.

Vyzkoušejte naši novou on-line kalkulačku spotřeby elektrické energie!

Kalkulátor spotřeby elektrické energie

Cena elektrické energie se liší podle toho, od jakého dodavatele ji odebíráte, většinou se však pohybuje okolo 4 - 5 Kč za kWh. Jak spočítat spotřebu elektřiny si můžeme ukázat na příkladu televize s příkonem 100W, která je zapnutá 5 hodin denně. Její spotřeba za měsíc je 15.000 Wh neboli 15 kWh (30 dní v měsíci x 5 hodin x 100 W), což při ceně 4,50 koruny za kWh znamená 67,5 koruny za měsíc, čili 810 korun za rok.

Výpočet spotřeby plynu

Plynárny si plyn fakturují v megawatthodinách (MWh), plynoměr vám ale spotřebu měří v metrech krychlových (m3, někdy lidově zvaný "kubík"). Pro snadný převod údajů z plynoměru na megawatthodiny používáme orientační koeficient 10,5 (10,5 kWh/m3), kterým vynásobíme hodnotu kterou nám ukazuje plynoměr v domácnosti. Po tomto vynásobení dostane orientační hodnotu už megawatthodinách..

Pokud tedy podle vašeho plynoměru spotřebujete například 100 kubíků (metrů krychlových) plynu, pak vám plynárny vyfakturují přibližně 1,05 MWh (100 m3 x 10,5 kWh/m3).

Pokud se vám nechce zatěžovat s přepočtem, pak jsme pro vás již spočítali orientační cenu plynu v roce 2011 a přímo za m3: je to 13 - 15,- Kč/m3.

Jak vypočítat spotřebu vody

Cena vody v roce 2010 se pohybovala okolo 50 - 70,-Kč za metr krychlový vody (1000 litrů) vč. DPH. V této ceně už je obsaženo i tzv. "stočné", což je poplatek za zpracování vody vylité do odpadu. Cena stočného činí necelou polovinu z celkové ceny vody.

Je nutné zdůraznit, že jsme doposud mluvili o ceně vody jako takové, tedy studené vodě. Cena teplé vody se skládá z běžné ceny vody plus náklady na ohřev, které se opět mohou podstatně lišit podle krajů, jednotlivých poskytovatelů ohřevu a v neposlední řadě také na velikosti odběru (spotřeby - obecně platí čím menší odběr, tím větší cena), proto orientační cenu stanovit nelze, pohybuje se však v řádu několika stokorun za 1000 litrů (kubík).

Běžné vany mají objem cca 200 litrů, lehce si tedy můžete spočítat, že plně napuštěná vana Vás stojí přibližně 12 korun. Pokud se koupete denně, vynásobte 12 korun počtem dní v roce, a dostanete částku 4.380 Kč, kterou ročně zaplatíte za koupele. Při sprchování však průměrná spotřeba je 80 litrů, lehce si tedy stejným způsobem můžete spočítat roční úsporu.

Máte-li WC s dvojím splachováním, většinou bývá nastaveno na 6 a 3 litry. Myčky mývají spotřebu vody od 12 litrů (menší) až po zhruba 18 litrů (větší) - používáním myčky nádobí tak razantně snížíte spotřebu vody.

Jakýkoliv způsob, jak snížit spotřebu vody, využijte. Uvažujte ekonomicky a podívejte se, kolik peněz ročně za příliš vysokou spotřebu vody můžete zaplatit.