Jak dobře koupit ojeté auto z bazaru

Jak dobře koupit ojeté auto z bazaru
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Dobře koupit ojeté auto z autobazaru je tak trochu dílem umění a dílem náhody. Stoprocentní jistotu o výhodnosti koupě nemůžeme mít nikdy, nicméně můžeme alespoň maximálně zamezit tomu, abychom se později za nákup netloukli do hlavy. Přinášíme vám proto deset základních rad, jak při koupi ojetého vozu nenaletět.

1. Výběr vozu

Zvolením vhodného typu vozu byste měli začít nejdříve. Není potřeba (a dokonce není vůbec žádoucí) mít již dopředu určenu konkrétní značku vozidla včetně barvy karoserie, ale rozhodně si musíte dopředu určit, zdali toužíte po rodinném vozu, menším autě na pojížďky do města, pohodlným vozem na dlouhé cesty, napůl silničním a napůl terénním SUV, nebo po nějakém úplně jiném typu.

2. Informace o vozidle

Při samotném výběru pak nejprve navštivte internet a projděte si co nejvíce nabídek na vybraný druh vozu, co najdete. Získáte tak přehled o tom, jak se u vámi zvoleného vozu pohybuje cena a budete tak moci vyřadit všechny až podezřele levné nebo naopak příliš drahé nabídky. Zapátrejte také v různých diskusních fórech – zjistíte tak další neocenitelné informace o typu vozu. Budete tak už dopředu vědět, co se na daném vozu nejvíce kazí, kolik můžou stát náhradní díly a nejčastější opravy a také dobré i špatné zkušenosti samotných majitelů.

3. Způsob financování

Stejně jako si rozhodnete typ vozu, měli byste už také vědět, jakým způsobem za něj zaplatíte. Pokud nemáte našetřený dostatek hotovosti, pak s největší pravděpodobností sáhnete po spotřebitelském úvěru, americké hypotéce nebo leasingu.

Každá z těchto variant má však svoje pro i proti:

v případě leasingu sice mnohdy dostanete na vůz slevu a jeho vyřízení je rychlé a obvykle vše probíhá přímo v autobazaru, musíte si ale také uvědomit, že dokud leasing zcela nesplatíte, bude váš plechový miláček patřit leasingové společnosti a ne vám.

Americká hypotéka vám zase přinese velmi nízký úrok, na jaký byste jinak jen stěží dosáhli, a také možnost rozložení splátek na delší časové období (nicméně pořád myslete na zásadu, že nikdy byste nic neměli splácet déle, než vám bude daná věc sloužit). Na druhou stranu se za ni budete muset zaručit nějakou nemovitostí, což nemusí být zrova v tomto případě příliš výhodné.

Spotřebitelský úvěr pak nabízí sice vyšší úrokovou sazbu, nicméně můžete jej kdykoliv předčasně zčásti nebo celý splatit a své koupený automobil bude už od počátku jen a pouze ve vašem vlastnictví, spolu s leasingem proto patří mezi nejvhodnější způsoby financování koupě vašeho vozu.

4. První kontakt

Jakmile svůj vytipovaný vůz uvidíte "naživo", držte své emoce na uzdě a nenechejte se strhnout nablýskanou karoserií, novými pneumatikami, vyleštěnými skly a voňavým interiérem. Nenechejte se také ovlivnit chvalozpěvy prodejce, ani jeho poznámkami, že pokud nekoupíte dnes, zítra už bude vámi vybrané auto nejspíš prodáno někomu jinému. Stejně tak buďte obezřetní, bude-li vám prodejce až přeochotně nabízet lákavou slevu, neboť může jít o vůz, který je v majetku autobazaru už dlouhou dobu a z nějakých důvodů se jim nedaří ho prodat.

Pokud se v autech příliš nevyznáte, pak byste si určitě měli vzít sebou zkušeného automechanika. Jestli žádného neznáte, zeptejte se přímo někde v servisu – spousta z nich vám za drobnou úplatu svého mechanika ráda „zapůjčí“ a vy tak získáte kvalifikovaného pomocníka.

5. Na co se zaměřit

Některé zamaskované závady, nesrovnalosti, nebo stopy po havárii může snadno odhalit i laik. Podrobně prozkoumejte lak karoserie, zejména v záhybech karoserie a hledejte drobné odchylky v barvě či lesku laku, drobné hrbolky nebo praskliny. Spáry mezi jednotlivými částmi karoserie by měly být po celé délce stejně široké.

Zkontrolujte také případnou začínající korozi, a to nejen na karoserii, ale také třeba na výfuku. Podle opotřebení potahů sedadel, volantu, řadicí páky nebo samotných pedálů můžete alespoň orientačně posoudit, zda uváděný počet najetých kilometrů odpovídá skutečnosti. Hodně vám také už od pohledu napoví samotný vzhled motoru, stav rozvodů elektroinstalace nebo kapalinových hadiček.

Více informací o laické i odborné prohlídce při koupi ojetého vozidla, stejně jako množství dalších rad z této problematiky, můžete najít na stránkách občanského sdružení SOVA – Sdružení na Ochranu Vlastníků Automobilů. Kontakt najdete v sekci odborné instituce. Navštívení jejich stránek před i po koupi vozu z autobazaru nebo od soukromého vlastníka rozhodně doporučujeme.

Další pokračování našeho článku Jak dobře koupit ojeté auto z bazaru najdete již bzry na našich stránkách. Dozvíte se například, jak ověřit zda vozidlo není kradené nebo na co máme nárok při reklamaci v autobazaru.

⇒ Přejít na pokračování článku...