Jak dobře koupit ojeté auto z bazaru - pokračování
V první části našeho článku o koupi ojetého vozidla z autobazaru jsme se věnovali činnostem jako příprava na samotnou koupi a následně na první kontakt a obhlídku vybraného vozu. V dnešním pokračování si řekneme jak co nejlépe zabránit škodám, které nám můžou vzniknout v případě nevhodné koupě vozu se skrytými závadami nebo špatnou právní minulostí.
6. Servisní prohlídka
Některé autobazary nabízejí možnost odvézt si vůz před samotnou koupí do vámi zvoleného autoservisu k prohlídce. Máte-li tuto možnost, rozhodně ji využijte. I ten nejlepší automechanik vám může technický stav auta zaručit teprve po důkladné prohlídce, kterou může plnohodnotně uskutečnit pouze v servisních prostorech.
Jiné autobazary zase nabízejí možnost vrácení peněz nebo výměny vozu do několika dnů od koupě, pokud se při servisní prohlídce prokážou nějaké nesrovnalosti nebo skryté vady. Na této lhůtě se však dopředu s autobazarem domluvte a stvrďte ji i písemně v kupní nebo jiné smlouvě.
7. Kontrola původu vozidla
Kontrola původu vozidla by měla být naprostou samozřejmostí, je však až zarážející, v kolika případech toto lidé při koupi ojetého vozu opomíjejí. Je třeba si uvědomit, že pokud se zjistí, že váš automobil jste zakoupil jako kradený nebo pochází z jiné trestné činnosti, tak o něj přijdete a peníze zpět vám nikdo nevrátí. Ke kontrole původu vozidla můžete využít například služeb firmy CarDetect
8. Kupní smlouva s autobazarem
Kupní smlouva by měla být uzavřena vždy v písemné formě a musí obsahovat veškeré náležitosti, jako je identifikace smluvních stran (kdo prodává komu), o co se ve smlouvě jedná (prodej vozu), co je předmětem smlouvy (typ vozu, rok výroby vozu, typ motoru, barva karoserie, stav tachometru, SPZ, VIN číslo karoserie, číslo motoru, číslo technického průkazu a původ vozidla). Dále by měly být ve smlouvě upřesněny podmínky převzetí vozidla, záruční podmínky a samozřejmě také cena vozu, případně i způsob financování, a také datum, do kdy má být platba kupujícím uhrazena a případné sankce plynoucí z pozdní úhrady platby.
Součástí smlouvy mohou být i další ujednání, které si stanoví každý autobazar individuálně, a na tyto ujednání musíte svou pozornost zaměřit obzvlášť důkladně. Často se v nich totiž prodejce zbavuje své odpovědnosti za případné vady či nesrovnalosti, zkracuje záruční lhůtu (která však přesto nesmí být kratší než 12 měsíců), nebo stanoví různé sankce a dohody, které pro vás, jako kupujícího, nebudou zrovna výhodné. Pokud s nějakým podobným ujednáním nebudete souhlasit, požadujte změnu nebo se obraťte na jiného prodejce.
9. Reklamace vozu a skrytých vad
Standardní záruční lhůta je u automobilů stejná, jako u jiného spotřebního zboží, čili 24 měsíců - a to i v případě koupě ojetého vozidla. Některé autobazary si však tuto záruční lhůtu mohou po dohodě s kupujícím zkrátit, pozorně si proto přečtěte všechny doplňující informace ve smlouvě.
Jako skryté vady se považují všechny závady, které se projeví do 6 měsíců od koupě auta. Vznikne-li ze strany prodejce jakákoliv pochybnost o vzniku či původu projevené vady, je pak na něm, aby dokázal, že závada v době prodeje vozu neexistovala a vznikla až při vašem používání vozidla. Pokud toto není schopen prokázat, považuje se závada za skrytou a vy tak máte právo na její bezplatné odstranění.
Dopředu si však zjistěte, zda autobazar funguje pouze jako zprostředkovatel prodeje, nebo zda nabízené vozy přímo vlastní – v druhém případě se u případných reklamací svých práv domůžete mnohem snáze než v situacích, kdy autobazar funguje pouze jako zprostředkovatel – veškeré náhrady a skryté vady totiž pak budete muset řešit s bývalým majitelem vozu a je asi zbytečné dodávat, že taková domluva nebude v mnoha případech jednoduchá.
10. Jak po koupi nepřijít o svůj vůz
Jak už jsme načali v bodu sedm, ne vždy může být auto koupené z bazaru dobrou investicí, a to i proto, že zde hrozí reálné nebezpečí, že vůz pochází z trestné činnosti nebo na něj můžou váznout různá zástavní práva, které vám prodejce zamlčel. V tomto případě o vůz můžete velmi rychle přijít, aniž byste se od koho dočkali nějaké náhrady.
Více informací o laické i odborné prohlídce při koupi ojetého vozidla, stejně jako množství dalších rad z této problematiky, můžete najít na stránkách občanského sdružení SOVA – Sdružení na Ochranu Vlastníků Automobilů. Kontakt najdete v sekci odborné instituce.