Zboží na leasing nebo na úvěr? Poradíme vám, co je nejvýhodnější

Zboží na leasing nebo na úvěr? Poradíme vám, co je nejvýhodnější
Ilustrační foto | Zdroj: 
123rf.cz

Chcete si pořídit nové auto nebo spotřebič do domácnosti, ale nemáte dost peněz na účtu? Můžete si koupit zboží na leasing, nebo sáhnout po úvěru. Jaké jsou výhody a nevýhody obou možností a která je ve výsledku výhodnější, vám povíme v našem článku.

Loni si Češi půjčili peníze na nákup 400 000 aut

Leasingy a úvěry využívá stále větší množství lidí. Například v loňském roce se v ČR prodalo 600 000 ojetých aut a asi 200 000 nových. Přitom polovina lidí neměla na nákup vozu potřebné peníze, a tak si vzali buď půjčku, nebo leasing. A stejně tak u zboží můžeme sledovat výrazný nárůst nákupu na splátky.

Výhody a nevýhody leasingu

Největší rozdíl mezi jednotlivými formami financování je v tom, že v případě úvěru se hned stanete majitelem věci. U leasingu je jím ale leasingová společnost, a to do té doby, než dojde k doplacení všech splátek, pak teprve přejde vlastnictví na vás.

Výhodou leasingu je, že ho většinou sjednáte jednoduše a rychle přímo na prodejně nebo v autobazaru při nákupu. Často získáte i výhodnou nabídku pojištění, která je zahrnuta do leasingových splátek. Na druhou stranu nevýhodou leasingu je, že většinou nemůžete uzavřít smlouvu na kratší dobu, než jsou 3 roky, a po tu dobu nemůžete navíc v případě koupě vozu uplatňovat bonusy z povinného ručení.

Výhody a nevýhody úvěru

Výhodou úvěru je, že si můžete zvolit libovolnou dobu splácení, třeba jen 6 měsíců. Na trhu je přitom spousta nabídek bankovních i nebankovních společností, které se navzájem předhánějí, takže si můžete vybrat takový úvěr, který pro vás bude finančně nejpříznivější.

V případě úvěru sice budete mít trochu větší práci s vyřizováním půjčky, odměnou vám ale bude okamžité vlastnictví a mnohdy i nižší úroky.

Co je tedy ve výsledku výhodnější?

Finančně není mezi úvěrem a leasingem příliš velký rozdíl, alespoň v případě levnějších aut. U zboží je to podobné, ale u úvěru často přeplatíte méně. Proto pokud si chcete pod stromeček nadělit třeba novou televizi, nekývejte hned na první nabídku splátkového kalendáře, kterou v obchodě dostanete. Zjistěte si, jak by vás finančně vyšla půjčka u jiné bankovní či nebankovní společnosti, a nabídky porovnejte. Mnohdy budete překvapeni, kolik můžete volbou správné půjčky ušetřit.

-PR-