Na co si dát pozor při výběru úvěru

Na co si dát pozor při výběru úvěru
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Získání úvěru je dobrým prostředkem jak získat vytoužené nebo nezbytně potřebné věci okamžitě a bez nutnosti zdlouhavého šetření. Neměli byste se ale nechat ovládnout představou lehce nabytých peněz a před tím, než si nějaký úvěr pořídíte, byste měli jednat s rozvahou a zvážit několik věcí, o kterých si v tomto článku řekneme.

V první řadě si uvědomte, jak důležité je zvolit si ten správný druh úvěru pro účel, za jakým jej budete využívat - pokud si nejste tak docela jisti, pak navštivte sekci charakteristika jednotlivých typů úvěrů na našich stránkách, kde se dozvíte více...

Než si vezmete úvěr, rozmyslete se k čemu vám bude sloužit

Při zvažování úvěru se nejdříve se zamyslete nad důvodem, proč si chcete brát úvěr. Je to opravdu nutné? Samozřejmě, existuje celá řada věcí, u kterých je koupě pomocí úvěru výhodnou a (např. v případě nemovitostí) také prakticky jedinou možností, jak si danou věc pořídit. Vždy byste se ale měli zamyslet, JAK DLOUHO BUDETE DANOU VĚC UŽÍVAT, a pak si na druhou stranu spočítejte JAK DLOUHOU BUDETE DANOU VĚC SPLÁCET. Pokud už dopředu víte zcela určitě, že budete tuto věc splácet déle než ji používat, úvěr byste si raději brát neměli. Není to samozřejmě jednoznačná rada, vždycky existuje spousta výjimek a záleží na konkrétní situaci, ale než si budete nějaký úvěr brát, zkuste si tuhle otázku položit.

Úvěry od bank

- pokud si budete brát úvěr od některé velké a známé banky nebo společnosti působící na trhu už nějakou dobu, nemusíte se ničeho zásadního bát. Pochopitelně VŽDY čtěte všechny nabízené úvěrové smlouvy, nebojte se dát si s nimi na čas a na všechno nejasné se ptejte. Klidně požádejte bankovní úřednici nebo zprostředkovatele úvěru, aby Vám udělala kopii navrhované smlouvy, tu si vezměte domů a tam si ji v klidu prostudujte. Další den se do banky vraťte, vyjasněte si všechno, čemu jste doma při čtení nerozuměli, a pak teprve podepisujte. Nebojte se případných udivených pohledů bankovního úředníka, v mnoha vyspělých státech světa takové postupy běžně fungují.

Srovnejte nabídky jiných bank, ale využijte také výhod té vaší

Srovnejte si také nabídky úvěrů od jiných bank, než je zrovna ta vaše - mohou být podstatně výhodnější. Vždy ale berte v úvahu následující:

- vaše "mateřská" banka, u které máte sjednaný běžný účet kam vám chodí pravidelně třeba výplata, je mnohdy ochotna nabídnout vám jako svému váženému klientovi ještě výhodnější podmínky, než jaké jsou k danému bankovnímu produktu (např. úvěru) běžně nabízeny. Většinou si však o ně musíte sami říct. Nebojte se, není to nic drzého ani špatného a možná budete velmi překvapeni výsledkem.

- pokud si ale budete brát úvěr u jiné banky, téměř vždy počítejte s tím, že si budete muset zřídit běžný účet i tam, z čehož pro plynou dvojí poplatky za vedení účtu (plus třeba pojištění, platební kartu, atp.) a ve finále nakonec třeba zjistíte, že z původní výhodné půjčky od konkurence vaší banky se stala pouze nepříjemná zátěž vašeho rozpočtu.

Zaměřte se na rozhodčí doložku

- jakmile budete pročítat navrhovanou úvěrovou smlouvu, pak se zaměřte jestli neobsahuje tzv. ROZHODČÍ DOLOŽKU (rozhodčí doložku již začaly do svých smluv zařazovat i některé velké a známé banky - zde však podmínky rozhodčího řízení většinou nebývají tak nekompromisní a může být pro spotřebitele možnost řešit případ soudně - což je téměř vždy pro spotřebitele výhodnější). Obvykle bývá uvedena malým písmem někde mezi odstavci. Pokud tuto doložku smlouva obsahuje, je lépe takovou smlouvu vůbec nepodepisovat, nebo si dávejte opravdu velký pozor, abyste se ani o jeden jediný den neopozdili se složením splátky.

Rozhodčí doložka totiž dává právo věřiteli, aby v případě nesplácení úvěru (což už je i jeden den prodlení) určil tzv. rozhodce, který vlastně nahrazuje soudce a má také v tomto případu jeho pravomoce. Rozhodcem může být prakticky kdokoliv, koho si věřitel určí, stačí jen aby ona osoba byla způsobilá k právním úkonům a dosáhla plnoletosti. Existencí rozhodčí doložky v naprosté většině případů pak ztrácíte nárok řešit případný spor soudní cestou.

Ověření firmy nebo osoby poskytující úvěr

- dále byste si měli ověřit, v případě že si berete úvěr od jiné fyzické osoby či nebankovní instituce, zda je řádně zapsaná v obchodním a živnostenském rejstříku. Tato drobnost vám může v budoucnosti ušetřit spoustu problémů.

Dobré je také osobní doporučení někoho, koho dobře znáte - a čím více lidí vám takové doporučení dá, tím lépe. Můžete rovněž oslovit velkou spoustu lidí na internetu, existují fóra kde si jejich účastníci vzájemně sdělují své negativní i pozitivní zkušenosti s různými firmami a osobami podnikajícími na základě poskytování finančních služeb. Ačkoliv v tomto případě nikdy nevíte jak důvěryhodná je osoba, která zde odpovídá, obecně se dá říci že podobné fóra jsou dobrým ukazatelem solidnosti té které firmy nebo osoby.

Pozor na úvěrové podvodníky

Důrazně varujeme před každou firmou nebo osobou, která Vám slíbí poskytnutí úvěru ale pod podmínkou, že Vás to nejprve bude něco stát! Je úplně jedno, jestli tento "poplatek" bude nazván jako KAUCE na úvěr, ZÁLOHA, ÚPLATEK, ODMĚNA nebo jako PROSTŘEDEK NA UHRAZENÍ NÁKLADŮ SPOJENÝCH S VYŘIZOVÁNÍM VAŠÍ ŽÁDOSTI. V drtivé většině případů se jedná o podvod - více se o podvodech tohoto typu i jiných můžete dočíst v sekci finanční podvody - úvěrové podvody na našich stránkách.