Ušetřete peníze pomocí solárních panelů na střeše

Ušetřete peníze pomocí solárních panelů na střeše
Ilustrační foto | Zdroj: 
istockphoto.com

Je celkem jedno, jestli vytápíte svůj dům elektřinou, plynem nebo tuhými palivy. Ve všech případech je teplo rok od roku dražší. Proto není divu, že se stále větší oblibu získávají solární panely a domácí fotovoltaické elektrárny.

Poměrně rychlý pokrok v solární technice a v posledních letech také pokles cen je důvodem, proč stále více majitelů nemovitostí zvažuje právě využití solární energie. Využít ji můžete ve svém domě několika způsoby, k ohřevu vody a k topení nebo můžete vlastní vyrobenou energii prodávat distribuční síti.

Fotovoltaické solární panely, nebo termické? Záleží jestli vám jde o elektrickou energii nebo teplo

Solární zařízení využívané jako zdroj energie pro rodinné domy se dělí do dvou skupin: fotovoltaické sluneční panely a termické sluneční panely. Fotovoltaické sluneční panely využijete, pokud hodláte vyrábět elektrickou energii. Termické sluneční panely slouží k výrobě tepelné energie, například k ohřevu studené vody.

Nízké provozní náklady a dlouhá životnost jsou neoddiskutovatelnými výhodami solárních panelů

Využívání solární energie má své výhody, ale také nevýhody. Velkým plusem pro solární energii je fakt, že slunce je v podstatě nevyčerpatelný zdroj energie a navíc je nám k dispozici zcela zdarma.

Dalším důvodem, proč si pořídit solární panely jsou nízké provozní náklady, nenáročná obsluha a dlouhá životnost. Solární panely mají účinnost garanovánu výrobcem v průměru dvacet let. Po této době dochází k postupnému snižování účinnosti, nicméně solární kolektory vydrží zhruba padesát let. Vyrobená energie díky solárním panelům může nahradit až 50% potřebu tepla k vytápění a až 70% spotřebu tepla k ohřevu vody. V neposlední řadě je nesporonou výhodou šetrnost k životnímu prostředí.

Také solární panely mají své nevýhody

Nevýhodou mohou být prvotní vyšší pořizovací náklady a nestálé sluneční záření. Díky kolísavému svitu a rozličným ročním obdobím není možné v našich podmínkách využívat slunce jako jediný zdroj energie. Od instalace solárního zařízení také může některé majitele domu odradit nutnost některých stavebních úprav. Při instalaci je nutné zateplení nebo úprava topné soustavy.

Montáž solárních panelů je vhodné svěřit odborné firmě

V ideálním případě je pro výrobu solární energie přímé sluneční světlo bez mraků. Ale solární panely budou fungovat u při polojasném počasí nebo dokonce, i když bude zataženo. Při polojasné obloze dokáží panely vyrobit zhruba 35% obvyklého výnosu a při zamračené obloze zhruba 10%.

Pokud chcete solární panely pořídit, nejjednodušším způsobem je konktaktovat speciální firmu, která se montáží zabývá. Na internetu jich přitom najdete hned několik. Firma změří sluneční svit v místě, kam panely chcete umístit a zajistí případnou projektovou dokumentaci a vyřídí všechna potřebná povolení. Většina firem se také postará o vyřízení případné státní podpory nebo dotací. Následně provede montáž, revizi a panely spustí do provozu. K dispozici vám samozřejmě bude také záruční a pozáruční servis.

Přesto, že naše klimatické podmínky nedovolují využívat sluneční paprsky jako jediný zdroj energie, je to alternativa, nad kterou se rozhodně vyplatí alespoň přemýšlet.