Tepelné ztráty domu - jak uspořit energii

Tepelné ztráty domu - jak uspořit energii
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Omezením ztrát tepelné energie v domě můžeme ročně ušetřit tisíce, v některých případech až desetitisíce korun ročně. Přitom se stačí zaměřit na několik nejdůležitějších oblastí a najít řešení zamezení těchto ztrát, které se přece nemusí vždy pohybovat v závratných částkách.

Energetický audit odhalí mezery v zateplení

Prvním krokem většiny uživatelů je nechat si vypracovat tzv. energetický audit budovy, při kterém se využívá termovizního snímkování budovy pro zjištění kritických míst, u kterých dochází k největším energetickým ztrátám, dále posudek odborníků a určení takzvaného stupně energetické náročnosti budovy.

Ačkoliv výsledky tohoto auditu vedou k naprosto dokonalému přehledu o tepelných ztrátách spolu s návrhem na jejich odstranění, můžeme se obejít i bez něj. Stačí se zaměřit na ty nejčastěji problematické místa, o kterých si řekneme v tomto článku společně s doporučením, jak tyto slabá místa tepelné izolace Vašeho domu odstranit.

Zásady úsporného vytápění domu

Větrání – větráním vzniká až čtvrtina celkových tepelných ztrát. V chladném období větrejte proto pouze krátce, zato intenzivně.

Vytápění – místnosti zbytečně nepřetápějte. Nejvyšší teplota by měla být v obývací místnosti, nejchladnější může být ložnice. Pamatujte, že každý 1°C, o který snížíte teplotu v místnosti, Vám může přinést roční úsporu několik set až tisíc korun! Odjíždíte-li pryč na krátkou dobu, topení nevypínejte – pokud necháte dům zcela vychladnout, následná spotřeba energie na jeho opětovné vyhřátí bude mnohem vyšší, než kdybyste nechali topení zapnuté na nižší stupeň.

Nejvíc tepla z domu uniká prostřednictvím oken nebo dveří

Okna a dveře patří mezi nejčastější viníky úniku tepla z domu – podle statistik zapříčiňují až 25% tepelných ztrát. Asi nejčastějším důvodem jsou drobné netěsnosti mezi rámem a zdí, přitom jejich oprava je velmi jednoduchá a v řádu několika stokorun. Postačí k tomu specializovaný akrylátový tmel a zručnému řemeslníkovi nebo domácímu kutilovi tato oprava zabere pouze minimum času. Přitom jde o velmi efektivní způsob utěsnění těchto mezer.

Pozor na netěsnosti v rámu nebo zárubních

Dále teplo často uniká netěsnostmi mezi rámem okna (případně dveří) a jeho křídlem – tento problém se sice týká zejména starších oken, setkat se s ním ale můžeme i u docela nových, avšak levnějších či nekvalitně vyrobených plastových oken a dveří. Tyto netěsnosti se pak dají opravit pomocí těsnících profilů, které se vsazují do speciálních drážek v okně a jejichž cena i odborná instalace stojí pouhých několik desítek korun za metr těsnění. Další možností je využití silikonového těsnění, které se místo vsazování do drážek lepí k rámu silikonovým tmelem – tato varianta je sice levnější, je však mnohem náchylnější případnému strhnutí a časem je třeba toto těsnění celé vyměnit.

Čím více vrstev skla tím lépe

Chystáte-li se nová okna teprve pořídit, pak vřele doporučujeme trochu si připlatit za tříkomorová okna (tzv. „trojskla“). Běžnější dvoukomorová jsou sice o něco levnější, avšak rozdíl v tepelné izolaci je nesrovnatelný. Pokud se okna měnit v nejbližší době nechystáte, pak zkuste zvážit použití okenních tepelných fólií, které se lepí na sklo a výrazně pomáhají zadržovat teplo v místnosti.

Zateplení vnějších stěn domu uspoří zachytí nemálo tepla uvnitř

Vnější stěny jsou spolu s okny a dveřmi dalším největším viníkem tepelných ztrát. Základem je tedy kvalitní zateplení vnějších stěn domu. K zateplení stěn se využívá nejčastěji dvou metod:

1. - zateplení s použitím polystyrenových desek, nebo

2. - zateplení pomocí speciální izolační (minerální) vaty.

První metoda využívá k zateplení domu polystyrenové desky o tloušťce 8 – 10cm které jsou pomocí navrtaných skob připevněny k vnější stěně a přikryty běžnou fasádou. Samozřejmě čím tlustější je použitý polystyren, tím větších tepelných úspor dosáhneme – musíme pak ale počítat s vysokou pořizovací cenou. Výhodou použití polystyrenu je snadná montáž, kterou zvládne takřka kdokoliv i bez odborných znalostí.

Při použití izolační vaty na zateplení vnějších stěn se můžete, na rozdíl od polystyrenu, těšit větší průdušnosti – budova bude „dýchat“, lépe se bude odpařovat vlhkost a v neposlední řadě je tato forma izolace odolnější vůči případnému požáru (polystyren se při hoření roztéká, což velmi znesnadňuje případnou evakuaci obyvatel domu při požáru, navíc rozteklý žhavý polystyren může napáchat další škody). Další výhodou může být také lepší zvuková izolace vaty, oproti polystyrenovým deskám. Při instalaci izolační vaty ale budeme rozhodně potřebovat odbornou montáž, což se samozřejmě také promítne v celkové ceně.

Výrazné úniky tepla způsobují také stropy a podlahy

Tepelné úniky zaviněné špatnou stropní izolací můžou představovat až 20 - 30% celkových tepelných ztrát. Také v těchto případech se využívá izolační vaty nebo speciální rychle tuhnoucí pěny (celulózová foukaná izolace). Po nanesení se pěna začne okamžitě rozpínat a vyplní tak i těžko přístupné nebo téměř neviditelné dutiny. Po dvou třech vteřinách se rozpínání zastaví a pěna začne tuhnout, po ztuhnutí se pak odříznou zbytky a izolace je prakticky hotova.

Ačkoliv tepelné ztráty prostřednictvím podlahy patří k těm nejmenším, je třeba s nimi počítat. Stejně jako u stropů se i v případě podlah používá k zateplení nejčastěji izolační vata nebo foukaná izolace.

Zaměřte se také na komíny a větrací otvory

Ztrátám tepla prostřednictvím nevyužívaného komínu či ventilačního otvoru se dá zabránit instalování jednoduché klapky, kterou si můžete nechat odborně nainstalovat nebo si takovou jednoduchou klapku či přepážku případně vyrobit sami.