Přestavba vozu na pohon LPG

Jestliže patříte mezi pravidelné řidiče, kteří se svým autem tráví hodně času na vozovce, pravděpodobně také s nelibostí sledujete neustálé navyšování cen benzínu. Možností může být přestavba vozidla na pohon využívající zemní nebo ropný plyn (CNG nebo LPG).
Jedná se o stále rozšířenější a populární systém jak velmi výrazně ušetřit na výdajích za pohonné hmoty a zároveň tak budete šetrnější nejen ke svému plechovému miláčku, ale také k životnímu prostředí. Pokud vás láká přestavba svého vozu na plynový pohon, nebo zatím ještě úplně přesně nevíte, co tato přestavba vlastně znamená, pak je tento článek přesně pro vás...
Proč vlastně přestavit vůz na LPG
Přestavba vozu na plynový pohon totiž může být neuvěřitelně výhodná a přináší sebou velkou spoustu výhod, přesto tato volba nemusí být ideální úplně pro každého, pozorně si tedy přečtěte následující řádky a lehce si pak domyslíte, zda pro vás bude výhodnější přejít na plynový pohon nebo zůstanete pouze u benzinového. Navíc, i po přestavbě vozu na LPG (zkratka LPG pochází z angličtiny a znamená zkapalněný ropný plyn) vám nadále zůstane možnost jezdit na svůj předchozí typ pohonu – díky tlačítku umístněnému na palubní desce budete moci přepínat mezi běžným palivem, se kterým jste jezdili dříve, nebo svým novým pohonem na plyn, čímž se vám také dvojnásobně zvýší dojezdová vzdálenost.
Pro upřesnění jenom dodáváme, že přestavba vozu na LPG či CNG pohon je možná pouze u zážehových (benzinových) motorů, nikoliv tedy u dieselových motorů.
Asi nejdůležitějšími otázkami každého zájemce o provoz svého vozidla na plyn budou:
1) pořizovací cena, neboli cena přestavby svého auta na alternativní pohon
2) následné výdaje na pohonné hmoty
Kolik stojí palivo?
Začneme pohonnými hmotami – cena za litr LPG se pohybuje okolo 17,- Kč, takže lehce si můžete srovnat s cenou za benzin (v současnosti cca 35,- Kč/litr) nebo naftu (v současnosti cca 34,-Kč/litr). Jak vidíte, cena za LPG je poloviční oproti běžně používaným palivům, a i když s využíváním LPG se vám trochu zvýší spotřeba (řádově o několik %), při tak nízké ceně jde o zanedbatelnou položku.
Kolik stojí přestavba auta na LPG
Cena za přestavbu vozu na LPG je individuální podle typu a stáří vozidla a pohybuje se od 15.000,-Kč za vozidla značky Škoda až po 40-50.000,-Kč za dražší zahraniční značky). Návratnost této, poměrně vysoké investice, záleží na tom, jak často se svým autem jezdíte a jak dlouho jej ještě plánujete užívat.
Návratnost investice do přestavby vozu na LPG
Pro orientační výpočet návratnosti začněme s průměrnou spotřebou vašeho vozu. Jestliže nyní jezdíte na benzin a dosahujete průměrné spotřeby 8litrů na 100km, pak s LPG tato spotřeba, jak už jsme uvedli výše, trochu vzroste, a to na cca 9litrů/100km. Díky poloviční ceně LPG oproti benzínu vás ale těchto sto ujetých kilometrů bude s LPG stát 135,-Kč, kdežto s benzínem zaplatíte 255,-Kč, tedy téměř jednou tolik.
Pokračujme dále: jestliže za rok ujedete 10.000 km (což není za rok zase tak moc, jak by se možná mohlo zdát), pak vás těchto deset tisíc kilometrů bude stát s LPG 13.500,-Kč, ale s benzínem 25.500,- Kč. Za rok tedy díky LPG ušetříte 12.000,- Kč, a pokud jste za přestavbu svého vozu zaplatili dejme tomu třeba 30.000,- Kč, pak se vám tato investice vrátí už po dvou a půl letech a dále už budete jezdit nesrovnatelně levněji. Někteří řidiči mají také obavy z dostatečného počtu čerpacích stanic, umožňujících tankování LPG.
Čerpací stanice s LPG jsou již téměř všude
V České republice funguje v současnosti necelých 600 čerpacích stanic s LPG, takže se jedná o docela rozsáhlou síť a není třeba se obávat nedostatečného pokrytí. Další velkou výhodou pohonu na LPG je mnohem šetrnější chod motoru díky absenci karbonových usazenin, díky čemuž získá motor ve vašem vozidle mnohem delší životnost a váš vůz bude také šetrnější k životnímu prostředí.
Vozy s LPG mají také své nevýhody
Dosud jsme psali jen o samých výhodách, ale provoz auta na LPG má samozřejmě také svoje nevýhody. Patří mezi ně, mimo teda poněkud vyšší pořizovací cenu celého systému, také zákaz vjezdu a parkování v podzemních garážích. Někteří se také ohrazují zákazem projíždění některých dlouhých tunelů, např. v Alpách, nebo zákazem přepravy na trajektech - to ale není pravda a vozy s LPG mají průjezd těmito tunely bez problémů povolen. Jedinou známou výjimkou je pouze Eurotunel spojující Francii a Velkou Británii. Co se týče trajektů, je pravda že některé přepravní společnosti skutečně vozy s pohonem na LPG na svých palubách odmítají, ale v naprosté většině případů tomu tak není a tak se dá říct, že cestování trajektem s vozem na LPG probíhá bez problémů.
Nádrž na LPG nemusí ubírat zavazadlový prostor
Další nevýhodou je, že díky nádrži na plyn se vám poněkud zmenší velikost zavazadlového prostoru. Ne sice nějak drasticky, ale pokud by to pro někoho představovalo vážný problém, máme pro vás dobrou zprávu: existuje speciální typ nádrží, který tuto nevýhodu částečně eliminuje.