Práce v zahraničí - jak na pojištění a daně v Anglii
Podmínky pro práci v Anglii nejsou pro české zájemce o zaměstnání nijak nepříznivé. Důvod je prostý. Obě země, jak my, tak i Velká Británie, jsme v Evropské Unii a díky dohodám o volném pohybu osob, které vstoupily v platnost v roce 2004, můžete v Anglii pracovat, aniž byste potřebovali pracovní povolení.
Právo žít ve Velké Británii má každý Čech, nejen pracující, ale také člověk, který nepracuje, ale má dostatek financí na to, aby si sám mohl zajistit důstojné podmínky pro život a nebude tudíž čerpat peníze ze sociálních dávek.
Pokud budete v Anglii pracovat, budete muset ze své práce, stejně jako jiní, odvádět daně a platit pojištění. To, kolik na daních zaplatíte a jaká povinnost platit daně se na vás vztahuje, je závislá na tom, kolik si v Anglii vyděláte.
Odvody do státní kasy za vás zajistí zaměstnavatel a platit je musí každý pracovník, kterému je více než 16 let. Daň z příjmu je závislá na výši vašeho ročního přijmu. Lidé s příjmem do 34 370 liber za rok, odvedou státu 20% daň z příjmu. Jednou tolik pak zaplatí lidé s příjmem do 150 000 liber. A o rovnou polovinu svého platu se musí se státem podělit lidé s ročním příjmem nad 150 000 liber.
Taktéž vás nemine povinnost přispívat na sociální a zdravotní pojištění. Jestliže váš týdenní plat nepřesáhne 817 liber, zaplatíte státu 12 % hrubé mzdy. Pokud si vyděláte více, zaplatíte další 2 % z částky nad 817 liber.
Zdravotní péče je v Anglii pro našince více méně bezplatná. Jako občanu Evropské Unie by k základnímu a nezbytnému ošetření měl stačit Evropský průkaz zdravotního pojištění, který si před svým odjezdem z České republiky můžete vyřídit ve své zdravotní pojišťovně.
Kromě veřejných zdravotních institucí můžete také využít služeb soukromých lékařů. Za ty však už budete muset zaplatit a péče se tak může hodně prodražit.
Sociální dávky už nejsou tak dostupné jako zdravotní péče, a to i přesto, že vám zaměstanavatel bude strhávat z vašeho platu sociální pojištění. Na dávky sociální péče má ve Velké Británii nárok jen ten, kdo má v Anglii trvalý pobyt. O ten můžete žádat, pokud jste v Britském království nepřetržitě minimálně pět let.
Za určitých podmínek si však můžete do Anglie nechat převést podporu v nezaměstnanosti, kterou by vám za normálních okolností vyplácel Úřad práce v České republice. O transfer můžete požádat, jestliže jste v evidenci Úřadu práce minimálně měsíc a v Anglii si aktivně hledáte nové zaměstnání. Dávky podpory v nezaměstnanosti vám budou vypláceny maximálně 6 měsíců.
Pravděpodobnější však je situace, že na pracovní úřad zamíříte až po svém návratu z Velké Británie. V tom případě se na jeho návštěvu předem pečlivě připravte a po ukončení pracovního poměru ve Velké Británii si nechte vystavit formulář E301, který potvrzuje dobu, po kterou jste v Anglii platili sociální pojištění. Na základě tohoto formuláře vám český Úřad práce spočítá váš nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jestliže formulář nemáte, měli by si o něj zažádat sami pracovníci úřadu. Bohužel to občas bývá zdlouhavý proces, a lepší bude, když si ho přivezete sami.