Práce v Kanadě - poznejte druhou největší zemi světa
Jednou z oblíbených zemí, kam Češi velmi rádi vyrážejí za prací, je bezesporu Kanada. Mnohé zájmce však může odradit poměrně nepříjemná vízová povinnost. Tato povinnost byla ze strany kanadské vlády obnovena v roce 2009 a platí jak pro turisty, tak pro lidi, kteří by v Kanadě chtěli pracovat.
Nejsnazší cesta pomocí programu "Zažijte Kanadu">
Pro práci v Kanadě existuje několik typů pracovního povolení. Nejsnadnější cestu za vytouženým snem mají mladí lidé, kterým není více než 35 let. Ti mohou v Kanadě pracovat díky speciálnímu výměnnému programu "Zažijte Kanadu". V rámci programu Zažijte Kanadu může každoročně více než tisícovka mladých Čechů získat pracovní zkušenosti, naučit se jazyk a poznat jedinečnou zemi a její kulturu.
Typy pracovního povolení
Program zažijte Kanadu nabízí tři typy pracovního povolení:
- Pracovní prázdniny
- Profesní rozvoj
- Stáž v rámci studia
Poslední zmiňovaný program je určen studentům vyšších odborných a vysokých škol, kteří chtějí v Kanadě vykonávat stáž nebo praxi v délce až 12 měsíců. Do dalšího programu Profesní rozvoj se nemusí přihlásit jen studenti, ale také ostatní mladí lidé, kteří chtějí získat pracovní zkušensoti ve svém oboru.
S programem "Pracovní prázdniny" můžete zkusit i studijní atmosféru na kanadských školách
Největší zájem je o program Pracovní prázdniny, do kterého se může přihlásit v podstatě každý, kdo splňuje věkový limit. Úspěšní žadatelé vízového programu Pracovní prázdniny získají otevřené pracovní povolení s platností až na 12 měsíců.
Účastník programu si tak může najít v Kanadě jakékoliv místo, odpovídající jeho představám a zkušenostem. Kromě toho může využít jedinečné příležitosti, která se mu v rámci programu Zažijte Kanadu nabízí - možnost až půl ročního studia na kanadských školách. Může si tak zlepšit své jazykové znalosti nejen v běžném životě, ale také v certifikovaných jazykových kurzech.
Je vám více než 35 let? Musíte mít dopředu nabídku práce
Lidé starší 35 let mají situaci trošku složitější, přesto však práce v Kanadě nemusí být jen nedosažitelný sen. Než však o pracovní povolení zažádáte, musíte mít ve většině případů konkrétní pracovní nabídku od kanadského zaměstnavatele.
Sehnat práci za oceánem můžete několika způsoby. Buď se obrátíte o pomoc, na někoho, kdo už v Kanadě pracuje a dobře zná místní podmínky nebo můžete do Kanady vycestovat jako turista a práci hledat přímo ve městě, kde byste rádi zakotvili. Pokud však zvolíte tuhle cestu, měli byste si zjistit, za jakých podmínek můžete o pracvoní povolení požádat přímo v Kanadě. Existují totiž situace, kdy o pracovní povolení musíte zažádat mimo Kanadu.
Práci v Kanadě si můžete snadno najít i na internetu, pohovor absolvujete přes Skype
Další možností je najít si práci přes internet. Díky novodobým komunikačním prostředkům to není takový problém, jak by se mohlo stát. Zvláště, pokud máte kvalifikaci, o kterou je v Kanadě zájem. Na internetu lehce najdete několik webů s nabídkou práce v různých firmách, do těch pošlete svůj životopis a pracovní pohovor pak můžete absolvovat třeba prostřednictvím Skypu. Hledání práce tímto způsobem sice bude pravděpodobně běh na dlouhou trať, ale šance na úspěch není nereálná.
Pro vízum na ambasádu
Jakmile dostanete konkrétní pracovní nabídku, můžete zažádat na kanadském velvyslanectví v Praze o pracovní povolení. Budete k tomu potřebovat platný pas s biometricky čitelnou zónou, příslib o zaměstnání, v některých případech schválené osvědčení LMO od kanadského ministerstva lidských zdrojů a sociálního rozvoje. Před podáním žádosti si prostudejte stránky kanadské ambasády, ať se neznalostí potřebných dokumentů o pracovní povolení nepřipravíte.
V případě, že budete úspěšní, dostanete zhruba během dvou týdnů z kanadského velvyslanectví dopis, kterým úředníci vaše plány posvětí a vy můžete začít balit. Po příletu do Kanady vás pak čeká pohovor s imigračním úředníkem, který vám pracovní povolení vydá a vy se můžete vydat vstříc novým zažitkům a pracovním zkušenostem.