Podvody s bankomaty

Policie ČR eviduje každý rok přes sedm tisíc případů zneužití platební karty a tyto případy se stávají stále častějšími. Spousta lidí přijde o své peníze uložené v bance jen díky své nepozornosti, ale některé triky podvodníků, kteří díky bankomatům vysávají naše konta, prostě nemůže běžný klient, přicházející k bankomatu bez důvodného podezření, vůbec odhalit.
V tomto článku najdete nejčastěji používáné triky podvodníky nejen ve světě, ale také v České republice, kde se právě podvody s bankomaty těší velké oblibě podvodníků...
Hradecká lišta
Tento jednoduchý fígl spoléhá na nepozornost lidí vybírajících si u bankomatu své peníze. Otvor pro vydání peněz totiž podvodníci dopředu zalepí oboustrannou folií, často navíc s nalepenou lištou vypadající jako falešná dvířka. Poté, co nic netušící oběť dokončí u bankomatu výběr peněz, ty zůstanou samozřejmě přilepené na spodní straně lišty aniž by vyjely ven – vybírající jen zírá na nápis na displeji bankomatu vyzívající ho k odběru hotovosti, která se však nikde neobjevuje. Málokoho napadne, že se stal obětí podvodu, a spíš se vydá do své banky reklamovat nefunkční bankomat. Na to pak čeká podvodník skrývající se v těsné blízkosti. Jakmile podvedený klient od bankomatu odejde, podvodník se k němu přitočí, v rychlosti sloupne falešnou lištu i s nalepenými bankovkami a mizí pryč.
Tepelná folie
Slouží k zaznamenání stisknutých kláves na bankomatu. Klávesnici podvodníci překryjí tenkou průhlednou folií, která je schopná na základě tepla vydávaného lidským prstem zaznamenat klávesy které byly použity při zadávání bezpečnostního kódu – PINu. Jakmile mají podvodníci váš PIN, kartu vám pak později bez problémů někde ukradnou, nebo se tato metoda používá společně s libanonskou smyčkou nebo skimmingem (viz. níže).
Mikrokamera
Stejně jako tepelná folie, i mikrokamera umístěná nepozorovaně nad klávesnici bankomatu slouží k zaznamenání stisknutých tlačítek při zadávání PINu. Těchto kamer si prakticky nemáte možnost všimnout a často bývají na bankomatech umístěny celé týdny. Mikrokamery slouží opět jako doplněk k jiným metodám podvodů u bankomatů.
Odezírání
Další způsob, jak zjistit váš PIN a někdy také přímo údaje o vaší platební kartě. Šikovný podvodník se snaží buď nenápadným nahlížením, nebo stále častěji pomocí fotoaparátu a kamery v mobilu, zjistit jaký kód u bankomatu zadáváte. Spousta lidí si také svou kartu při čekání ve frontě na bankomat „nachystá“, a zatímco stojí v řadě s kartou drženou jen tak v ruce, podvodníci si zatím pomocí mobilu nafotí a natočí všechny údaje vyražené na kartě a díky kterým pak můžou například platit přes internet aniž by museli znát váš PIN.
Vestavěná čtečka karet – skimming
Ačkoliv banky investují nemalé peníze do znemožnění instalace skimmovacího nástavce na své bankomaty, stále k těmto případům dochází poměrně v hojné míře, neboť jak se zlepšuje zabezpečení bank, zlepšují se také nástroje podvodníků k jejich obelstění. Podvodníci vloží skimmovací nástavec do otvoru na vkládání platebních karet – běžný člověk si vloženého zařízení nemá šanci všimnou a bez starostí vloží svou bankovní kartu do bankomatu. V té chvíli vložený nástavec přečte elektronická data z platební karty a uloží je do své paměti. Takhle může v útrobách bankomatů přečkat i několik dní až týdnů a nashromáždit tak data z tisíců karet. Poté nástavec podvodníci zase vyjmou a z takto získaných dat již není žádný problém vyrobit kopie těchto platebních karet.
Zabavení karty bankomatem – libanonská smyčka
Tento podvod spočívá ve vložení malého kousku přehnuté folie, ve tvaru jakéhosi napůl přeloženého pásku (většinou z magnetofonových kazet) do otvoru na vkládání karet na bankomatech. Okraje tohoto pásku, či smyčky, se potom přilepí průhlednou izolepou k okrajům tohoto otvoru, nebo ještě častěji jsou přilepeny už dopředu k falešnému rámečku který se celý nasadí na otvor na bankomatu, takže při troše podvodníkovy šikovnosti si ničeho nevšimnete. Svou kartu pak vložíte do otvoru v bankomatu, ale jakmile se vám ji pak bankomat bude snažit vysunout zpět, karta uvízne zaháknutá ve vložené smyčce. Naprostá většina lidí pak chvatně odchází do banky reklamovat „spolknutou“ kartu v bankomatu, čehož využívá blízko ukrytý podvodník ke spěšnému vytažení pásku i s ukradenou kartou.
Jiný možný scénář tohoto podvodu spočívá v tom, že zatímco marně bušíte do kláves bankomatu ve snaze přinutit jej vydat „sežranou“ kartu zpět, přistoupí k vám „jeden z kolemjdoucích“, který si všiml že něco není s bankomatem v pořádku. Začne vám radit co jak mačkat, abyste kartu získali zpět, a bude se přitom snažit okoukat jaký zadáváte PIN. Velmi často vám bude povídat, že je potřeba stisknout určité další klávesy přesně společně se zadaným PINem, takže zatímco vy budete zadávat PIN, on vám ochotně pomůže se stiskem těch dalších kláves. Po několika nezdařených pokusech nabudete přesvědčení, že vám bankomat kartu skutečně zabavil, tak naštvaně odcházíte do banky vyřídit reklamaci. Podvodník se po chvíli na místo vrací, aby z bankomatu vytáhl zpět vaši kartu a společně se znalostí PINu vybílí váš bankovní účet často ještě dříve, než vůbec dorazíte do banky.
Jak sami vidíte, vynalézavost podvodníků nezná hranic, proto si vždycky dávejte na svou karu velký pozor, zbytečně ji nikde na veřejnosti nevytahujte, nikdy nenoste poznačený PIN spolu s platební kartou v peněžence a stane-li se vám u bankomatu něco mimořádného s vaší kartou nebo hotovostí, pak zůstaňte u bankomatu a telefonem zavolejte na nepřetržitou službu banky, nebo se můžete s podezřením na některý z výše uvedených podvodů obrátit telefonem přímo na polici – za to vám jistě nikdo nadávat nebude a policisté jen ocení vaši opatrnost, i kdyby se nakonec prokázalo že o žádný podvod nešlo.