Podvody na internetu a přes mobilní telefony

Podvody na internetu a přes mobilní telefony
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

S rozšířením elektronické pošty a výhod anonymity s ní spojené se začaly téměř současně objevovat první podvodné dopisy. Jejich předchůdci byly klasické řetězové dopisy s žádostí o zaslání malého finančního obnosu na účet ubohého afrického dítěte. Ovšem s nástupem e-mailů se značně rozšířily možnosti (a také rafinovanost) těchto podvodníků.

Další možnosti se otevřely podvodníkům na poli internetového bankovnictví a stále rozšířenějších on-line aukcí. Ačkoliv se banky neustále snaží zlepšovat své elektronické zabezpečení, rafinovanost podvodníků je nezměrná. Na ty nejčastější rizika při užívání internetu a jeho výhod vás upozorníme v tomto článku.

Nigerijské dopisy

Jedná se o podvodné maily, jejichž rozšíření v devadesátých letech z Nigérie dalo obecný název všem podobným podvodům. O co v nich jde: jednoho dne Vám přijde e-mail z podivné adresy - pokud si dáte práci s hledáním domény, zjistíte, že byl poslán z již zmíněné Nigérie, Zimbabwe, Senegalu či jiných afrických zemí, nicméně klidně může jít i o Velkou Británii, USA či nějaké vzdálenější státy Evropy. Obvykle začínají zdvořilým oslovením a následně žádostí o pomoc.

Scénář se mění, příkladem může být žádost vdovy po velvyslanci (králi, duchovnímu vůdci, diktátorovi, ministrovi, bohatém obchodníkovi) o pomoc se zachráněním obrovského majetku po zemřelém. Odesílatel dále vysvětluje, že potřebuje buď kvůli špatné politické situaci v zemi, nebo čistě jen pro krácení daní, obrovskou částku peněz "prohnat" přes nějaký účet ve vzdálené zemi. Prosí Vás tedy, zda by nemohl k tomuto účelu použít Váš běžný účet, za což Vám na něm pak zanechá tučnou provizi, mnohdy v řádech statisíců až milionů korun. Pokud už odpovíte, obvykle následuje ještě několik administrativně se tvářících e-mailů a následně výzva k zaslání určité částky peněz sloužící k úhradě poplatků spojených s celou transakcí, na nepředvídané výdaje, nebo kvůli aktivaci účtu ze kterého Vám potom bude celá ta obrovská částka odeslána... Samozřejmě, po té co Vaše peníze odešlete, veškerá komunikace končí a je po všem. Variant těchto dopisů jsou desítky, kostra je ale vždy stejná a proto je nejlépe na zahraniční maily, obsahující podobné žádosti, vůbec neodpovídat.

Falešné e-shopy, aukce

Buď náhodou, nebo na základě reklamního e-mailu, narazíte na dobře vypadající internetový obchod s neuvěřitelně nízkými cenami, které provozovatel vysvětluje na první pohled důvěryhodnou historkou o nákupech z velkoskladů nebo přímo od výrobců a podobně. Jakmile uskutečníte nákup, může se ještě stát, že Vám přijde o něco později zpráva, která bude obsahovat sdělení že Vám bylo omylem odesláno více kusů zboží než jste si objednal, bude tedy potřeba abyste zbývající částku doplatil a ta Vám bude vrácena až ono přebývající zboží zašlete zase zpět. Zboží ani peníze už neuvidíte, e-shop bude za pár dní zrušen a v novém kabátě fungovat pod jinou adresou.

Jinou variantou je, pokud sami prodáváte, např. v nějakých internetových aukcích. Najednou se Vám ozve kupující s ohromným zájmem o Vámi nabízené zboží, možná na Vás také bude tlačit abyste aukci ukončili dříve a za to Vám nabídne ještě mnohem vyšší částku než jakou jste za předmět původně požadovali. Když mu vyhovíte, přijde Vám šek, na kterém bude vypsána částka ještě mnohem vyšší, než na jaké jste se předtím s kupujícím domluvili - ten Vás na tuto "svou chybu" také hned upozorní a bude po Vás tedy logicky požadovat vrácení "přeplatku" - vy si tedy dáte v bance šek proplatit a zrovna "kupujícímu" necháte poslat na účet onu "přeplacenou" částku. A jelikož bankám trvá proplacení zahraničních šeků minimálně týden (někdy až měsíc), bude trvat takto dlouhou dobu než zjistíte, že šek byl nekrytý a nedostanete tudíž ani korunu. Pokud jste už mezitím i poslali zboží, tím hůře. Další možností je, že Vám podvodník pošle "potvrzení z banky " o jím odeslaných penězích - tím pádem můžete Vy zaslat své zboží. Samozřemě, žádné peníze odeslány nikdy nebyly.

Britská loterie

Opět další varianta podvodu ze zahraničí - přijde Vám e-mail plný gratulací a blahopřání k velkolepé výhře (buď že jste se stal "miliontým návštěvníkem" nějakých stránek, nebo že počítač vygeneroval vaši e-mail adresu mezi milionem jiných jako výherní apod.). a jakmile se dostatečně nabažíte radostného pocitu z nečekaného zbohatnutí, máte hned poslat několik údajů a podrobností o Vašem bankovním účtu, na který Vám bude výhra okamžitě zaslána. Buď po se po Vás budou chtít až takové podrobnosti, na základě kterých Vám někdo v zahraničí vybere celý účet (mezi tyto údaje patří číslo platební karty, datum platnosti karty, jméno držitele karty a bezpečnostní kód na zadní straně karty - bohužel, spousta lidí si stále neuvědomuje, že tyto údaje slouží k PLACENÍ danou kartou a nesouvisí s obdržením peněz na účet!).

- další variantou je, že máte kontaktovat provozovatele hry kvůli podrobnostem o vyplacení výhry - zavoláte tedy na uvedené telefonní číslo (s velmi, velmi vysokým tarifem, což ovšem nemůžete vědět) a po desítky minut poslouchání hudby či žvatlání automatického menu se snažíte s někým spojit. Než to pak frustrovaně vzdáte, tak se Vaše faktura za telefon právě navýšila o hezkých pár tisíc.

- ještě jinou možností je, že se po Vás kvůli vyplacení výhry opět, jako v případě Nigerijských dopisů, bude požadovat poplatek sloužící ke zpracování celé transakce a uhrazení nákladů s tím spojených.

Phishing

Jedná se o promyšlenou a velmi dobře provedenou formu podvodu. E-mailem Vám přijde výzva od "Vaší banky" k ověření údajů k Vašemu osobnímu účtu. Toto ověření se provede pouhým Vaším přihlášením do systému internetového bankovnictví. Dále následuje příslušný odkaz. Po kliknutí na něj se Vám zobrazí stránka k nerozeznání od skutečné úvodní stránky vašeho internetového bankovnictví - Vy tedy zadáte přihlašovací údaje jako vždycky a poté se Vám zobrazí děkovací okýnko a můžete stránku uzavřít. Právě jste totiž odeslali své údaje podvodníkům.

Jelikož dnes už vstup k účtu internetového bankovnictví souvisí také s nutností zadat kontrolní kód, který je pravému uživateli zaslán na jeho mobilní telefon, vymysleli podvodníci jinou variantu phisihngu - pod nejrůznějšími záminkami, opět maskovanými jako zprávy z banky, žádají své oběti o ověření např. platební karty, se kterou údajně byly provedeny v poslední době podezřelé transakce. Opět budete přesměrován na falešný web k nerozeznání od pravého webu banky, kde zadáte číslo své karty, PIN, datum platnosti a bezpečnostní kód karty ze zadní strany - víc už podvodníci k vybrání Vašeho účtu nepotřebují.

Falešné SMS zprávy

Falešné SMS zprávy fungují naprosto jednoduše - přijde vám např. SMS podobného znění:

"CAU TATI,PROSIM TE POSLI MI KREDIT NA TOTO CISLO CO NEJDRIV.DOMA TI TO VYSVETLIM.MAM TU BLBY SIGNAL TAK SNAD TI TO PRIJDE.DIKY".

Pokud shodou okolností máte potomka, který by mohl být odesílatelem zprávy, pak Vás jako rodiče starostlivost donutí opravdu běžet do nejbližší trafiky a kredit na ono číslo dobít. Pokud Vás přece jen pojme podezření či jen chcete ve strachu bezprostředně zjisti co se děje a zavoláte na ono číslo zpět, ozve se Vám hláška operátora že daný "účastník je dočasně nedostupný".