Podnikání při zaměstnání - vedlejší činnost
Podnikání při zaměstnání může být velmi výhodnou a příjemnou formou přivýdělku, budete se však muset smířit s novými povinnostmi, které vám touto činností vzniknou. Pokud zatím o nějaké formě podnikání při zaměstnání uvažujete, ale zatím nevíte přesně, co všechno to obnáší, pak přesně pro vás jsme připravili tento dnešní článek.
Na konci článku pak také naleznete přehled všech typů živností provozovaných v ČR a to včetně podmínek pro jejich získání.
Ohlášení živnosti – jednotný registrační formulář
Než se pustíte do podnikání při zaměstnání, budete muset nejprve zamířit na Živnostenský úřad, případně pobočku České pošty se službou CzechPoint. Na živnostenském úřadě (nebo České poště) pak po předložení nezbytných dokladů - u volných živností stačí občanský průkaz (viz druhy živností na konci tohoto článku) - a zaplacení správního poplatku 1.000,- Kč vyplníte tzv. jednotný registrační formulář a už si jen počkáte pár dní (v některých případech dokonce jen hodin) než vám bude vystaven živnostenský list a můžete začít podnikat.
Díky vyplnění jednotného registračního formuláře už totiž nebudete muset svou živnost dále ohlašovat na sociální správě, zdravotní pojišťovně ani na finančním úřadě – vše vyřídíte tímto jedním formulářem.
Zálohy na sociální pojištění – až podle zisků
První rok vašeho podnikání při zaměstnání neplatíte žádné zálohy na sociální pojištění. To, jestli je budete muset platit potom, se rozhoduje na základě vašeho daňového přiznání k dani z příjmu, které právě podáváte právě po roce podnikání. Vše záleží na výši zisku, jaké jste za daný rok dosáhli – jestliže bude nižší, než zákonná hranice (která se ale každý rok nepatrně mění), pak nemusíte zálohy na sociální pojištění platit ani v dalším roce vašeho podnikání. Pokud bude vyšší, pak se vás již tato povinnost bude týkat.
Pro rok 2011 byla hranice zisků rozhodná pro platby sociálního pojištění stanovena na částku 59.373,- Kč. Dovolujeme si ještě upozornit, že se jedná o ZISK, ne příjmy. Zisk získáte součtem všech svých příjmů, od kterých ale odečtete všechny výdaje spojené s podnikáním. Vaše příjmy tedy mohou být i mnohem vyšší než tato hranice. (Výdajům se ještě věnujeme níže v odstavci „daňové přiznání“).
K placení sociálního pojištění se ale můžete, na rozdíl od zdravotního, přihlásit dobrovolně, ačkoliv jej jinak platit nemusíte – většinou zejména kvůli zápočtu do důchodu. Při podnikání jako vedlejší činnosti (při zaměstnání) navíc platíte menší zálohy (od dubna 2011 je tato částka 723,- Kč, oproti hlavní činnosti, kde je minimální výše zálohy stanovena na částku 1.807,- Kč).
Zdravotní pojištění si při vedlejší činnosti platit nelze
Zdravotní pojišťovna se o vašem podnikání dozví prostřednictvím jednotného registračního formuláře, který jste vyplňovali při zakládání živnosti. Je-li vaše podnikání vedlejší činností, čili při zaměstnání, pak nemocenské pojištění neplatíte. Toto se platí pouze v případě, kdy je podnikání vaší hlavní činností.
Plátce nebo neplátce DPH?
Pro většinu živnostníků je jistě výhodnější být neplátcem DPH. Existují však případy, kdy se z nás plátce DPH stane, ať chceme nebo nechceme. Jsou to například tyto situace:
- Pokud je náš obrat větší než 1.000.000,- Kč
- Nákupem zboží v zemích EU
- Přijetím služby od zahraniční osoby
- Poskytnutím služby zahraniční osobě
- a v dalších případech, které jsou vyjmenovány v §94 zákona o DPH
Daňové přiznání k dani z příjmů a k dani z DPH
Jestliže dosud za vás daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob podával zaměstnavatel, vaším podnikáním jako vedlejší činností se toto mění a daňové přiznání si budete muset vyplnit a podat sami. Od zaměstnavatele (mzdové účetní) si pouze vyžádáte potvrzení o příjmu. Daňové přiznání k dani z příjmů za uplynulý kalendářní rok musíte podat a zároveň i zaplatit do 1. dubna.
V daňovém přiznání také uplatňujete své výdaje spojené s podnikáním, které odečítáte od dosažených příjmů (rovněž z podnikání). Na výběr máte dvě možnosti: buď odečítat skutečné výdaje, nebo tzv. paušální výdaje. Paušálním výdajem je zákonem daná procentní hodnota příjmů, kterou si můžete jako výdaj odečíst - u řemeslných živností to je 80%, u ostatních živností 60% příjmů. Sami si můžete rozhodnout, která forma výdajů pro vás bude výhodnější a tu pak v daňovém přiznání uplatníte. Jste-li také plátcem DPH, pak musíte podávat také daňové přiznání k DPH, a to do 25. dne v příslušném měsíci za uplynulé zdanitelné období (to může být měsíční, nebo čtvrtletní). V této lhůtě je daň také třeba zaplatit.
Zálohy na daň z příjmů
Pokud jste si podnikáním jako vedlejší činností vydělali za rok méně, než kolik jste si vydělali ve vašem hlavním zaměstnání, zálohy platit nemusíte.
Druhy živností
Jak už jsme si uvedli na začátku tohoto článku, vaše první kroky při ohlašování živnosti povedou na příslušný živnostenský úřad (případně na Českou poštu, na které prostřednictvím služby CzechPOINT můžete rovněž ohlásit živnost, nebo podat žádost o koncesi), kde se zaregistrujete jako fyzická osoba – podnikatel. Důležité pro vás je už dopředu vědět, jaký typ živnosti budete provozovat. Živnosti se totiž dělí do čtyř kategorií:
a) živnosti volné – jejich založení je nejjednodušší, stačí vám pouze splňovat všeobecné podmínky (věk nad 18 let, způsobilost k právním úkonům a trestní bezúhonnost) a po ohlášení na živnostenském úřadě vám bude vydán živnostenský list. Výčet volných živností (resp. oborů volné živnosti) naleznete v příloze tohoto článku níže.
b) živnosti řemeslné – k jejich provozování musíte mít absolvováno vzdělání v příslušném oboru a tříletou praxi. Pokud nemáte, je možno nechat se zastoupit někým, kdo tyto podmínky splňuje (např. řezník, další naleznete v příloze níže)
c) živnosti vázané – u těchto živností musíte splňovat konkrétní požadavky na příslušný obor vzdělání, případně absolvování speciálních zkoušek (např. elektrikář, další viz příloha níže)
d) živnosti koncesované – k provozu koncesované živnosti vám musí vydat povolení (koncesi) některý ze státních orgánů (např. provozování taxislužby)
Podnikání při zaměstnání dnes patří mezi oblíbené formy přivýdělků, které mohou později přerůst ve zcela legitimní podnikání na "plný úvazek". Věnujte proto dostatečnou pečlivost svým začátkům a dobře si vyberte obor, který vám sedí a kterému rozumíte.
Příloha | Velikost |
---|---|
Druhy živností.docx | 20.69 KB |