Chcete prodat dům nebo byt zatížený hypotékou? Přečtěte si jak to udělat rychle a s co nejmenšími náklady

Chcete prodat dům nebo byt zatížený hypotékou? Přečtěte si jak to udělat rychle a s co nejmenšími náklady
Ilustrační foto | Zdroj: 
istockphoto.com

Někdy se to stává. Koupíte byt nebo dům na hypotéku s tím, že už v něm zestárnete. Okolnosti se však mění a vy rázem můžete stát před problémem, jak prodat nemovitost, za kterou stále splácíte hypotéku. Naštěstí možností, jak se s danou situací vypořádat je hned několik.

Dům nebo byt můžete prodat i s hypotékou

První a pravděpodobně nejjednodušší možností, jak prodat dům nebo byt s hypotékou, je zařídit tzv. převzetí dluhu. V tomto případě musíte sehnat zájemce, který bude ochoten na sebe váš hypoteční úvěr převzít a úvěr dále splácet.

V tomto případě musíte nejdřív zamířit do banky, která vám hypoteční úvěr poskytla, a požádat o souhlas s prodejem a převzetím úvěru. Banka po vás pravděpoodbně nebude chtít nový odhad na cenu nemovitosti a spokojí se s již dodanou odhadní cenou, nicméně je potřeba počítat i s případnými náklady na nový odhad.

Stejné podmínky hypotéky i pro nového majitele

Finanční možnosti nového kupujícího si však banka již zcela určitě prověří. Pokud na hypotéku dosáhne, nic nebude převodu bránit a nový majitel dostane hypotéku za stejných podmínek, za jakých jste ji spláceli vy. Úroková sazba, výše splátek délka fixace i délka úvěru tak zůstane zcela stejná. Banka s novým kupujícím pak uzavře jen dodatek ke stávající hypoteční smlouvě.

Pro kupujícího může být takové převzetí hypotečního úvěru výhodné zejména tehdy, pokud má původní majitel hypotéku s nižším úrokem než za jaký se aktuálně nabízejí hypotéky na trhu. Vzniklý rozdíl mezi nesplacenou částí hypotéky a prodejní cenou vám kupující samozřejmě vyplatí podle vaší dohody.

Předčasné splacení hypotéky ještě před prodejem domu nebo bytu s využitím konce fixačního obdobího

Další možností je předčasné splacení hypotečního úvěru. Jestliže budete chtít úvěr splatit předčasně, snažte se prodej naplánovat na konec fixačního období. U většiny bankovních institucí můžete bez sankce úvěr doplatit právě jen na konci fixace. V opačném případě budete muset bance zaplatit penále za předčasné splacení, přičemž částka za penále může podle výše hypotéky a konkrétních podmínek banky dosáhnout až několika desítek tisíc, o které se připravíte špatným naplánováním prodeje.

Předčasným splacením hypotéky je nemovitost bez závazků

Pokud je konec fixace v nedohlednu, tak stojí za zvážení, jestli není výhodnější dům na nějakou dobu pronajmout a s prodejem ještě počkat.

Poté, co hypotéku doplatíte, dojde k výmazu zástavy nemovitosti ve prospěch hypoteční banky, stávající hypoteční smlouva zanikne a je na novém majiteli, jak bude nákup domu financovat. Může požádat o nový hypoteční úvěr u kterékoliv banky nebo zaplatit v hotovosti, každopádně v tomto případě veškeré peníze z prodeje poputují přímo na váš účet.

Prodej domu nebo bytu financovaného ze stavebního spoření

Ještě jednodušší prodej vás čeká jestliže jste koupi nemovitosti financovali prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření. Pokud totiž nemovitost není zastavena ve prospěch stavební spořitelny, můžete ji prodat bez předchozího souhlasu spořitelny.

Nespornou výhodou úvěru ze stavebního spoření oproti klasickým hypotékám je skutečnost, že nejste vázáni žádnou dobou fixace a úvěr můžete kdykoliv splatit bez sankcí.

Za určitých podmínek může nový majitel převzít také úvěr ze stavebního spoření, záleží pouze na tom, jakou formu úvěru zvolil původní majitel. Na nového majitele však není možné přepsat překlenovací úvěr, protože ten je úzce vázán na smlouvu o stavebním spoření. Převzít lze pouze samotný úvěr ze stavebního spoření.

Převzetí úvěru ze stavebního spoření

O převzetí úvěru ze stavebního spoření je nutné požádat stavební spořitelnu. Stavební spořitelna si stejně jako hypoteční banka ověří bonitu nového zájemce. Každá žádost o převzetí úvěru je posuzována individuálně, mimo jiné podle výše nesplaceného úvěru. Pokud stavební spořitelna převod schválí, povinnosti splácet úvěr přejdou na nového majitele.

Obavy z prodeje domu zatíženého hypotékou nebo jiným úvěrem jsou zbytečné. V dnešní době jsou banky na podobné situace připraveny a jsou ochotné s klienty spolupracovat. Pokud si na prodej domu zatíženého hypotékou netroufáte sami, obraťte se na hypotečního poradce nebo dům prodejte prostřednictvím realitní kanceláře. Realitní nebo hypoteční makléř vám s celou transakcí poradí a najde nejlepší možné řešení, které bude vyhovovat všem zúčastněným stranám.