Kreditní karty - co bychom o nich měli vědět

Kreditní karty - co bychom o nich měli vědět
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Kreditní (nebo také "úvěrové") karty jsou oblíbenou formou úvěrů, a to zejména pro jejich snadnou dostupnost a jednoduchost používání. Často jsou nám také kreditní karty různými bankami a úvěrovými společnostmi doslova nuceny a tak není těžké jejich vábení podlehnout. Jak tedy využívat kreditní karty co nejvýhodněji a na co si při zacházení s nimi dát pozor?

K čemu slouží kreditní karty

Nejprve je třeba říci, že naprostá většina kreditních karet plní dobře svou funkci pouze u bezhotovostních nákupů, tedy při placení kartou v obchodech. Pokud si z karty vyberete u bankomatu hotovost, pak ztrácíte nárok na bezúročné období (viz níže) a začali jste tak čerpat klasický úvěr, ze kterého se vám záhy začnou strhávat splátky s poměrně vysokým úrokem. Proto byste kreditní karty nikdy neměli využívat k čerpání hotovosti, ale vždy jen k bezhotovostnímu platebnímu styku.

Jak kreditní karty fungují?

Kreditní karta je vlastně předem schválený úvěr v určité výši – limit na kartě. Výhodou je okamžitý přístup k prostředkům úvěru v jakoukoliv dobu a možnost vrácení čerpané částky bez jakéhokoliv úroku v tzv. bezúročné období. Je to doba, do které musíte čerpané finanční prostředky z karty zase v plné výši vrátit. Pokud to stihnete v tomto termínu, pak se vám nepočítá žádný úrok a vy jste tak vlastně získali nadmíru výhodnou půjčku s nulovým úrokem. Toto bezúročné období trvá většinou 30 – 45 dní, záleží na poskytovateli (bance nebo úvěrové společnosti).

Pokud v bezúročném období čerpané prostředky zcela neuhradíte, nic extra se nestane – jen se vám ale začne počítat úrok a strhávat automaticky vypočítané splátky ve výši několika procent z čerpané částky. Tyto splátky většinou nebývají příliš vysoké, docela vysoký je však úrok, který je na ně uvalen, proto byste se vždy měli snažit čerpanou hotovost uhradit ještě v bezúročném období, případně co nejdříve po něm aby se vám strhlo co nejméně splátek.

Kdy jsou „kreditky“ výhodné?

Kreditní karty jsou výhodné pro pokrytí mimořádných výdajů, které je potřeba uskutečnit dříve, než budete mít patřičnou hotovost na jejich pokrytí. Jako příklad může posloužit situace, kdy se zaměstnavatel opozdí s výplatou a vy při tom nutně potřebujete nakoupit domů potraviny, zaplatit zálohu na dovolenou, koupit dárek, apod. Utracenou částku pak na kartu doplníte, až vám výplata přijde.

S čím musíme počítat

Pokud máte nějakou kreditní kartu, kterou jste si nechali aktivovat, pak je tato karta brána v úvěrových registrech jako čerpaný úvěr a to dokonce i tehdy, pokud jste ji nikdy nepoužili. Tato skutečnost vás pak může nemile překvapit při žádání o úvěr. V některých případech vám pak banka může dokonce žádost o úvěr zamítnout, protože je povinna posuzovat vaši bonitu (schopnost splácet úvěr) tak, jako kdybyste všechny své kreditní karty měli vyčerpány a museli je splácet. Z toho důvodu byste neměli mít nikdy více než jednu kartu, která vám pokryje mimořádné výlohy – pokud vám jedna nestačí, pak větší množství kreditních karet vás jen přivede do mnohem větších problémů a je proto potřeba hledat jiné řešení.