Kdo a kde je v ČR nejlépe placen?
Závidíte sousedovi, že vydělává více? Chtěli byste také vyšší plat? Podívejte se, na jakých místech České republiky jsou platy největší, a v jakém oboru se podle loňských statistik ministerstva práce a sociálních věcí vyplatí pracovat. Možná pak zauvažujete o změně i Vy.
Obecně stále platí, že nejvíce si vydělají muži ve středním věku. Pohlaví ani ubíhající čas ale bohužel neovlivníme, takže nezbývá, než se s tímto faktem smířit. Ještě stále také platí, že nejvíce si vydělávají vysokoškolsky vzdělaní lidé, přičemž obecně se s vyšším vzděláním medián platu zvyšuje. To může být informace motivující aktuální studenty, ale co ti ostatní?
Výše platu a lokalita
Není asi tajemstvím, že aktuální nabídka práce je největší v Praze, stejně tak jako zde naleznete i nejvyšší platy. To je samozřejmě z velké části dáno dobře placenými státními pracovníky, i bez nich je ale šance na lepší výdělek v jakémkoliv oboru vyšší. Celkově je v roce 2011 medián hrubé měsíční mzdy práce v Praze na hodnotě 22 029 Kč.
Naopak nejméně si podle těchto statistik vyděláte v Karlovarském kraji, kde je i nezaměstnanost zdaleka nejvyšší. Zde je medián hrubé měsíční mzdy pouze 18 039 Kč.
Výše platu a obor práce
Co se týče oboru, ve kterém se dají vydělat největší peníze, vedou jednoznačně finanční služby nejrůznějšího zaměření. Rozhodně se tak vyplatí pracovat v bance, pojišťovně a dalších finančních institucích. Jediným oborem, kde jsou platy zaměstnanců ještě vyšší, než ve finančním sektoru, je pak obor informačních technologií.
Naopak nejhůře placeni jsou pracující v ubytování, stravování a pohostinství. Příliš dobře na tom překvapivě nejsou ani administrativní práce, kde je navzdory tomuto faktu nabídka i poptávka zaměstnání velmi vysoká.
Nehledejte pouze peníze
Ideální plat bychom tedy mohli očekávat o vysokoškolsky vzdělaného muže ve středním věku, který by pracoval v Praze v oboru IT. Pokud ale tyto podmínky nesplňujete, není třeba zoufat. Statistiky jsou totiž sice hezké a pravdivé, ale nezohledňují náročnost práce, zodpovědnost, počet volných dní a další kritéria, která většinu lidí snadno přesvědčí, že jejich práce není zase tak špatná, jak by se mohlo na první pohled zdát.
-PR-