Kam za prací do zahraničí? Zkusit můžete třeba Nový Zéland i Jihoafrickou republiku

Kam za prací do zahraničí? Zkusit můžete třeba Nový Zéland i Jihoafrickou republiku
Ilustrační foto | Zdroj: 
istockphoto.com

Mladí lidé v dnešní době mohou relativně bez problémů vyrazit do světa na zkušenou. Odborné stáže a krátkodobá práce třeba na druhém konci světa jsou ideálním způsobem, jak získat cenné životní zkušenosti a naučit se cizí jazyk. Odcestovat mohou téměř kamkoliv, do jiných zemí Evropy, ale i k protinožcům.

Velkým plusem nejen pro mladé lidi, kteří chtějí pracovat v zemích Evropské Unie je skutečnost, že nepotřebujete pracovní povolení. V rámci EU tak můžete pracovat téměř kdekoliv a v jakémkoliv oboru se vám zachce. Za stejných nebo obdobných podmínek můžete vyrazit do slunné Itálie nebo naopak na sever. Velkým přínosem pro budoucí kariéru může být stáž přímo na půdě některého z úřadu Evropské Unie.

Odborná stáž v Evropském parlamentu nebo Evropské komisi

Studenti a absolventi vysokých škol, kterým je méně než 31 let mohou na tři až pět měsíců zamířit na některou z institucí EU. Nejvíce stážistů je v Evropském parlamentu a Evropské komisi, ale pracovat můžete i v jiných orgánech. Během stáže budete pravděpodobně vykonávat drobné administrativní práce, při kterých se naučíte, jak daný úřad funguje. Stáže mohou být placené nebo neplacené. Informace o případně finanční odměně za stáž by měly být k dispozici na stránkách konkrétního úřadu.

Program práce na Novém Zélandu

Pokud vám Evropa nestačí a lákají vás dálky, můžete vyrazit na Nový Zéland. Vládní program, který práci mladým lidem umožňuje, se jmenuje Working Holiday Scheme. Každý rok je v rámci tohoto programu pro Čechy připraveno 1 000 víz. Jejich vydávání začíná v březnu a na Novém Zélandě můžete strávit rok.

Vykonávat můžete jen krátkodobou práci s tím, že u jednoho zaměstnavatele nesmíte strávit více níže 3 měsíce. Program je určen mladým lidem od 18 do 30 let, kteří splní stanovené podmínky. Jednou z podmínek je dostatek peněz do začátku. Při podání žádosti musíte doložit, že máte k dispozici minimálně 4200 novozélandských dolarů, v přepočtu necelých 87 tisíc korun.

Kanada a Spojené státy jsou oblíbenými destinacemi pro pracovníky ze zahraničí

Podobný program pro mladé lidi má i Kanada. Jmenuje se Working Holiday Visa a využít ho mohou lidé ještě v 35 letech. Do Kanady můžete vyrazit maximálně na rok a pracovní podmínky nejsou tak omezené jako v programu Nového Zélandu. Pokud budete chtít můžete celý rok strávit u jednoho zaměstnavatele. Nová místo do programu se otevírají pravidelně začátkem ledna a pokud chcete o vízum zažádat, musíte splnit podmínky pro jeho vydání. Na bankovním účtě musíte mít alespoň 2500 kanadských dolarů, tedy zhruba 50 tisíc.

Oblíbeným cílem jsou také Spojené státy Americké. Mladí lidé do 30 let mohou na léto vyrazit za prací. S vízem Summer Work & Travel mohou ve Státech 4 měsíce pracovat a další měsíc cestovat. Podmínkou je, aby měli status studenta a znalost angličtiny pro práci, kterou chtějí v Americe vykonávat. Víza se vydávají na období od května do konce října.

Exotika v Jihoafrické republice pro dobrodruhy

Kdo má více dobrodružnou povahu, ten může vyrazit na stáž i do Jihoafrické republiky. JAR poskytuje roční pracovní povolení lidem mladším 25 let. Podmínkou pro získání víza je znalost angličtiny a hlavně zajištěná práce již před odjezdem z České republiky. Pracovní vízum se váže na jednoho konkrétního zaměstnavatele.

Možností, jak získat nejen pracovní, ale hlavně cenné životní zkušenosti mají dnešní mladí lidé bezpočet. Proč tedy nechytit příležitost za pačesy a nevyzkoušet, jak se žije třeba na druhém konci světa?