Kam na levnou dovolenou - ceny v turisticky nejnavštěvovanějších zemích

Kam na levnou dovolenou - ceny v turisticky nejnavštěvovanějších zemích
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Blíží se čas letních dovolených a tak jsme pro vás připravili souhrn několika tipů, kam a kdy se vyplatí jet na dovolenou, aby jste neutratili příliš mnoho peněz. Ať se již tedy chystáte na dovolenou do Řecka, Bulharska, Chorvatska, Španělska nebo do nějaké jiné oblíbené turistické destinace, v tomto článku najdete základní informace jaké v dané zemi panují ceny a kde se dá ušetřit.

Obecně přitom platí, že nejvýhodnější ceny najdete v obchodech, kam chodí nakupovat i domácí obyvatelé, proto chcete-li na své dovolené trochu ušetřit, měli by jste zamířit mimo hlavní turistická letoviska.

Ceny v Chorvatsku

Měna: Chorvatská kuna (HRK) Kurz: cca 3,3 Kč/1HRK

V Chorvatsku jsou ceny většinou o třetinu až polovinu vyšší než v tuzemsku, což se ale takřka výhradně týká turisticky nejoblíbenějších destinací. Piva a nealkoholické nápoje stojí přibližně stejně jako u nás, nevyplatí se jich tedy vozit sebou příliš mnoho. V menších obchůdcích mimo velká letoviska můžete nakoupit za téměř stejné ceny jako u nás, jídla v restauracích se pohybují v přepočtu od 100,- Kč výše, přičemž poměrně drahé mohou být zejména ryby na některých ostrovech. Velký rozdíl mezi cenami je také v Chorvatsku možno pozorovat v různých měsících. Zatímco v květnu, červnu nebo září můžeme docela dobře ušetřit, v červenci a srpnu se ceny v Chorvatsku začínají šplhat o něco více než před začátkem prázdnin, aby později v září opět poklesly. To platí nejen pro potraviny, ale také v oblasti téměř veškerých služeb.

Ceny v Bulharsku

Měna: Bulharský lev (BGN) Kurz: cca 12,50 Kč/1BGN

Bulharsko má pověst cenového ráje, pravdou však je, že v současnosti se se svými cenami příliš neliší od České republiky. Základní potraviny i hygienické potřeby pořídíte za srovnatelné ceny jako u nás, v restauracích a za ubytování zaplatíte také víceméně stejně. Ušetřit můžete na pohonných hmotách, tabákových výrobcích nebo alkoholu. V některých letoviscích se mimo jiné prodávají míchané nápoje v přepočtu už od 25,- Kč. Pozor si v Bulharsku dejte na stále přítomné veksláky, kteří se snaží přemluvit turisty k výměně peněz za zdánlivě výhodný kurz, dostat však můžete jen staré neplatné bulharské bankovky nebo dokonce falešné peníze, které jako laik jen těžko rozeznáte od pravých.

Ceny v Itálii

Měna: Euro (EUR) Kurz: cca 24,13 Kč/1EUR

V Itálii je pro Čechy poměrně draho, takže se vyplatí zejména nakupování ve velkých supermarketech. Stačí-li vám i neznačkové zboží, případně zboží ve značkách přímo obchodního řetězce, pak v některých případech můžete nakoupit za stejnou cenu jako v ČR. Mezi nejrozšířenější obchodní řetězce v Itálii patří také u nás známé obchody LIDL nebo Penny market. Přesto zde jeden kilogram chleba stojí v přepočtu od 40,- do 120,- Kč, káva v restauraci 30 – 60,- Kč, nebo jogurt 10 – 50,- Kč. Naopak třeba italskou pizzu koupíte za ceny stejné, většinu ještě i o něco nižší, než u nás.

Ceny v Řecku

Měna: Euro (EUR) Kurz: cca 24,13 Kč/1EUR

Ačkoliv právě Řecko provází nelichotivá pověst drahé turistické destinace, stejně jako v mnoha jiných případech i zde platí, že cena se velmi liší místo od místa, obchod od obchodu. Zatímco v jednom obchodě nakoupíte pár vod a svačinu za v přepočtu skoro 200,- Kč, ve vedlejším vás stejný nákup může stát i o tři čtvrtiny méně. Obecně platí, že na ostrovech je zboží přece jen o něco dražší, kvůli horším možnostem zásobování. Téměř v každé vesničce najdete také několik minimarketů, které bývají otevřeny do pozdních nočních hodin a jejichž ceny jsou sice trošku vyšší než ve velkých obchodech, přesto však nakupování v těchto krámcích je mnohem výhodnější než nakupování přímo uprostřed letoviska.

Ceny ve Španělsku

Měna: Euro (EUR) Kurz: cca 24,13 Kč/1EUR

Španělsko je pro Čechy jednou z nejlevnějších západních zemí, je však třeba počítat s vysokými rozdíly mezi cenami ve vnitrozemí a cenami v turistických oblastech. Zatímco jídlo v obchodech je jen o něco dražší než u nás, v restauracích si již připlatíme více. Stejně tak můžeme za kopeček zmrzliny zaplatit klidně i padesát korun. Nejvýhodnější je nakupovat v supermarketech, ve Španělsku můžeme najít třeba malé i větší obchody Spar, Carrefour i Lidl. Levné a čerstvé ovoce i zeleninu můžeme nakoupit na některém z mnoha trhů, na některých z nich jsou také levně k dostání mořské plody i pečivo.

Ceny v Thajsku

Měna: Thajský baht (THB) Kurz: cca 56,7 Kč/100THB

Ačkoliv dovolená v Thajsku je už ta pravá exotika, kterou má spousta z nás spojenou s nesmírnými náklady, je Thajsko překvapivě jednou z nejlevnějších turistických destinací na celém světě. Ačkoliv dvoutýdenní dovolenou v Thajsku pořídíte přes německé a i některé české cestovní kanceláře už od ceny kolem 25.000,- Kč na osobu, pro ty s dobrodružnější povahou je vůbec nejvýhodnější odcestovat do Thajska na vlastní pěst. Za letenky sice zaplatíte o něco více, než s cestovní kanceláří, vše se vám ale bohatě vrátí na ušetřených nákladech na místě. Ubytování totiž seženete doslova na každém kroku a to nejen v Bangkoku, kde cesta většiny turistů začíná, ale obsazených hotelů se nemusíte bát ani u nejvyhlášenějších pláží a ostrovů Thajska, kde můžete sehnat nadstandardní pokoje za ceny, o kterých se vám ani nezdálo. Je známou skutečností, že hotely v Thajsku patří mezi nejlepší na světě, překvapeni ale možná také budete, jak málo peněz vám bude stačit na cestování. Jezdit taxíkem v Thajsku je totiž téměř levnější než jezdit u nás autobusem a podobné je to i s lodní dopravou, takže cestovat mezi ostrovy i po různých plážích je v Thajsku mimořádně příjemnou a levnou záležitostí.

Ceny v Egyptě

Měna: Egyptská libra (EGP) Kurz: cca 3,18 Kč/1EGP

Egypt patří nejen mezi českými turisty k těm nejnavštěvovanějším destinacím, a tak se tato země téměř zcela přizpůsobila turistickému ruchu. Co se týče jídla, tak stravování na ulici je levnější než v restauracích, ale rozdíl není až tak velký, za jídlo pro čtyři osoby není problém platit okolo 500 – 600,- Kč. Ubytování v hotelu stojí od 400 do 1000,- Kč za osobu, přičemž egyptské pěti a čtyřhvězdičkové hotely jsou považovány za ubytovací standard. Platit v Egyptě je nejvýhodnější v dolarech, zaplatíte jimi všude a tamní obchodníci je mají raději než eura. Na tržnicích a ve stáncích se suvenýry je pak samozřejmostí smlouvání o ceně mezi obchodníkem a kupujícím. Odmítnutí smlouvání může obchodníka v mnoha případech dokonce urazit.

Ceny v Turecku

Měna: Turecká nová lira (TRY) Kurz: cca 10,8 Kč/1TRY

Turecko patří se svými nízkými cenami k velmi oblíbeným destinacím českých turistů, ačkoliv tam od nás zatím nejezdí takové množství turistů jako například do Egypta nebo Řecka. Nejnižší ceny jsou, tak jako všude jinde, ve vnitrozemí a mimo velká turistická letoviska. Ale příliš draho není ani přímo u pláží – těžit totiž můžete z rozdílů mezi běžnými Turky a turisty. Běžný obyvatel Turecka totiž většinou penězi zrovna neoplývá, proto můžete vedle restaurací a obchodů „pro bohaté turisty“ narazit také na skromnější podniky, kde můžete nakoupit a velmi dobře se najíst za ceny nižší než u nás. Naopak je to ale s ubytováním – zatímco ve větších městech, kde mezi jednotlivými hotely a penziony vládne silná konkurence, a tak jsou majitelé těchto podniků nuceni lákat turisty na nízké ceny a vyšší komfort, pak na odlehlejších místech si pravděpodobně připlatíte.

Kanárské ostrovy

Měna: Euro (EUR) Kurz: cca 24,13 Kč/1EUR

Ceny na Kanárských ostrovech se mohou velmi lišit ostrov od ostrova. Obecně platí, že mezi nejdražší místa patří ostrov Tenerife, naopak na Fuerteventuře můžete najít oproti Tenerife některé ceny i poloviční. Ceny za jídlo v restauracích se pohybují zhruba na úrovni českých podniků v Praze, levněji vás však, jako všude jinde, vyjde kupovat jídlo na tržištích nebo v supermarktech. Pokud si na Kanárských ostrovech pronajmete automobil, pak vás můžou příjemně překvapit až o čtvrtinu nižší ceny benzínu než u nás. Při dopravě trajektem mezi ostrovy nebo pevninou ale musíte počítat se značně předraženými lístky, takže se tento způsob cestování příliš nevyplatí. Připravte se také na to, že budete kupovat hodně balené vody, která stojí přibližně od 1 do 2 euro za jeden a půl litru - ne všude totiž teče z kohoutku pitná voda.