Jaké jsou nejčastější slevové triky prodejců? Nenechte se napálit!
Spousta z nás ráda nakupuje ve slevách. Kdo by nechtěl ušetřit? Ale opravdu ušetříme nákupem ve slevách? Nebo jsou slevové akce jen obchodním trikem prodejců, jak z peněženky zákazníků vytáhnout další peníze?
Často se bohužel stává, že ohlášená sleva ve skutečnosti vůbec není slevou. Není nic výjimečného, že prodejci před slevovou akcí cenu zboží uměle navýší a při výprodeji cenu jen vrátí na její původní výši.
I prodejce může chybovat(?)
Na první pohled lákavé slevy také často neodpovídají realitě. Oblíbeným nešvarem prodejců je špatně vypočtená cena. Na zboží avizují slevu třicet procet, ale pokud se podíváte na původní cenu, zjistíte, že sleva je nižší. Z třicetiprocentní slevy, na kterou jste se nechali nalákat při prohlížení akčního letáku, může být u pokladny jen dvacet procent.
Neméně častým jevem je také to, že pokladní vám slevu vůbec neodečte. Pozor si dejte hlavně v obchodních řetězcích, kde děláte velký nákup. Při větším množství zboží si této chyby u kasy ani nevšimnete a doma se pak nestačíte divit. Pokud máte možnost, účtenku si zkontrolujte hned po zaplacení zboží.
"Slevu dostanete, ale..." aneb podmíněný nákup
Obchodníci často matou běžné spotřebitele také tím, že nabízí slevu na zboží vázanou na velké balení. S oblibou tohoto triku používají obchodníci v akčních letácích. Srdíčko zákazníka zaplesá, když vidí, že jeho oblíbený šampon mají o dvacet korun levnější než je obvyklé. A v lepším případě se pak na konci letáku dočtete, že na slevu máte nárok, jen pokud zakoupíte výrobky tři. Prodejci sice informace před zákazníkem netají, ale uvádějí je v letáku výrazně menším písmem a spoléhají na to, že se zákazníci nechají napálit. Jedinou účinnou zbraní proti těmto praktikám je pozornost při prohlížení letáků a kontrola cenovek v obchodě.
Dalším oblíbeným trikem je uvádění ceny bez DPH. Na zboží je často štítek s velkou cenu a někde na konci cenovky je informace o tom, že cena je uvedena bez DPH. Nepozorný zákazník tuto informaci pak často přehlédne a opět se nestačí divit, kam zmizely jeho peníze.
Zejména v období sezónních výprodejů výlohy obchodů lákají obrovskými cedulemi na super výhodný nákup za minimální cenu. Když se necháte nalákat a přijdete dovnitř, zjistíte, že se sleva týká naprostého minima zboží a většina zboží ve slevě vůbec není. Důvod je jediný, nalákat vás do prodejny, kterou byste jinak dost možná minuli bez povšimnutí.
Ohlášená sleva vůbec nemusí být skutečnou
Dalším trikem, jak ošálit zákazníka je chybějící původní cena. Na mnoha cenovkách je uvedená jen cena nová. Zákon přitom prodejcům jasně přikazuje, že zboží musí být označeno i cenou původní. Pokud na cenovce starou cenu nikde nevidíte, je docela možné, že se vás obchodníci snaží ošálit, chtějí přitáhnout vaši pozornost a prodat vám zboží za plnou cenu. Pokud na to máte žaludek, máte právo se pořádně naštvat a prodejci připravit pár horkých chvil, protože svým jednáním nejen klame spotřebitele, ale také porušuje platnou legislativu.
Při reklamaci zlevněného zboží máte stejná práva jako při koupi za běžnou cenu
Pokud jste si dobře ohlídali cenovky a máte radost, že jste ušetřili, buďte stále obezřetní. Nemilé překvapení na vás může čekat v souvislosti se zárukou nebo případnou reklamací. Prodavač se vás dost možná pokusí přesvědčit o tom, že nákupem ve slěvě ztrácíte nárok na standardní záruku a na případnou reklamaci zboží nemáte nárok. Není tomu tak. Zákonem stanovená záruční doba se vztahuje i na zlevněné zboží. Výjimkou je důvod, kdy je zboží se slevou prodáváno právě proto, že je třeba poškozené.
Nákupy ve slevách mohou být v naprosté většině případů opravdu výhodné, jen si každý musí dávat pozor na nekalé praktiky některých prodejců a zachovat chladnou hlavu, i když nutkání využít neuvěřitelně nízké ceny může být někdy opravdu velmi silné.