Jak vybrat správného finančního poradce

Jak vybrat správného finančního poradce
Ilustrační foto | Zdroj: 
istockphoto.com

Finančních poradců je na trhu jako máku, avšak jen někteří z nich jsou skutečnými odborníky, kteří mají snahu svým klientům skutečně pomoci podle svého nejlepšího svědomí a ne jen podle výše slibované provize od bank, spořitelen a jiných finančních institucí. Jak si tedy co nejlépe vybrat toho správného poradce?

Doporučení od známých je k nezaplacení, dobré služby finančního poradce vám ale nezaručí

Při prvotním výběru by vám mohli vhodného poradce doporučit vaši známí a přátelé. Zeptejte se zejména těch, o kterých víte, že si v nedávné době vyřizovali hypotéku nebo uzavírali pojistné smlouvy. Samotné doporučení vašich přátel, byť by mohlo být sebelépe míněno, byste však ještě neměli brát jako jasnou volbu. Spousta lidí totiž nejvíce ocení příjemné jednání svého poradce na úkor odborných znalostí z finanční problematiky, které sami nemají a nemohou si tak ověřit zda to, co jim jejich poradce tvrdí a nabízí, je skutečně to nejlepší řešení. Sami se tak mohli stát terčem vykutáleného nebo nezkušeného rádoby-odborníka, aniž by si to sami uvědomovali.

Pokud se vám nepodařilo sehnat doporučení od svých známých, budete si muset nějakého poradce zvolit sami a v tom případě se hodí několik rad, jak postupovat, aby byla spokojenost jak na vaší, tak na jeho straně.

Bezplatný finanční poradce - mýtus nebo realita?

Hned při první schůzce se finančního poradce zeptejte jakým způsobem je odměňován za svou práci. Možná se vám taková otázka zdá příliš troufalá, ale buďte si jisti, že je zcela na místě. Finanční poradce bývá odměňován buď formou provize za zprostředkování finančních služeb přímo od daných finančních institucí (bank, spořitelen, apod.) nebo si za svou práci bude chtít vzít peníze přímo od vás.

Obojí má své výhody i nevýhody – pokud je finanční poradce placen formou provizí, pak hrozí, že špatný poradce se vám bude snažit doporučit produkty, které mu samotnému poskytují nejvyšší provizi bez ohledu na vaše zájmy. Výhoda pro vás je naopak v tom, že za jeho služby nebudete muset přímo zaplatit ani korunu. Druhá možnost pak znamená zejména jistotu naprosté nezávislosti vašeho poradce a možnost jeho zaměření i na nekomerční produkty, jakými jsou například sociální dávky, dotace, apod. Za služby takového poradce ale musíte zaplatit jako za jakékoliv jiné služby a často se jedná o částky nad 10.000,- Kč.

Někteří finanční poradci jsou také odměňováni kombinací těchto dvou způsobů – za jejich služby jim sice platíte, ale zároveň je jim vyplácena provize, o kterou se pak ale většinou snižuje částka, kterou jim dáte ze svého.

Tlačí vás váš poradce do rušení všech stávajících smluv? Pak si na něj dejte pozor!

Základní analýzu vaší finanční situace by však kvalitní finanční poradce měl udělat zcela bezplatně, proto bude-li po vás chtít nějaké peníze hned na první schůzce, tak od takového dejte raději ruce pryč. Pozor si dejte také na finanční poradce, kteří vás hned ze začátku budou navádět ke zrušení všech vašich stávajících pojistných a spořících smluv a nahradit je jinými podle jeho rady. V tomto případě mu jde skoro určitě pouze o početné provize a o nic jiného, proto byste se s takovými poradcem měli raději rychle rozloučit a hledat si jiného.

Devět vodítek jak poznat kvalitního finančního poradce:

  1. Bude se zajímat o vaši finanční minulost i současnost, zapíše si všechny vaše příjmy i výdaje
  2. Nebude vám zatajovat výši svých provizí z jednotlivých finančních produktů
  3. Bude ochotně odpovídat na všechny vaše dotazy, dá vám dostatek času pro zvážení jím nabídnutých možností, případně navrhne další alternativy
  4. Upozorní vás na důležité body ve smlouvách, důkladně vám vysvětlí všechny podmínky
  5. Prokáže orientaci na finančním trhu, bude vám umět podrobně vysvětlit výhody i nevýhody jednotlivých finančních produktů od různých finančních institucí
  6. Dobrý finanční poradce nebude po vás chtít zrušení všech vašich stávajících smluv a následné uzavření nových
  7. Zjistí, jaké jsou vaše finanční plány do budoucna, bude se věnovat vašim cílům a potřebám
  8. Objektivně zhodnotí možnost vašich dalších příjmů v budoucnosti, případně sám nějaké navrhne
  9. V průběhu dalších let se bude sám aktivně zajímat o vaši situaci a aktualizovat finanční produkty, které využíváte