Jak ušetřit peníze na dovolené

Blíží se čas dovolených, pro mnohé z nás vytoužené období kdy se vydáme za odpočinkem a poznáváním cizích zemí... Ačkoliv zahraniční dovolené u moře jsou čím dál více dostupnější pro širší a širší vrstvy obyvatel, pro většinu stále představují značné finanční zatížení, zejména v případě kdy cestuje větší rodina. V tomto článku vám přinášíme pár tipů, jak alespoň trochu snížit náklady přímo na místě dovolené. Pokud máte nějaké další vlastní zkušenosti, jak na dovolené ušetřit, neváhejte se s námi o ně podělit, budeme rádi za každé vaše nápady.
Slunečníky a lehátka
Hodně výdajů spolkne každodenní pronájem plážových slunečníků a lehátek na pláži. Pokud se vám nechce hledat pohodlná místa ve stínu někde pod skálou či palmami, nebo to na pláži není možné, pak byste mohli zauvažovat nad možností zakoupit plážový slunečník ještě před odjezdem v Česku, případně přímo na místě v některém z obchodů. Plážový slunečník se dá u nás koupit již od 250,- Kč, takže pokud se chystáte na dovolenou vlastním vozem, je pro vás koupě slunečníku už před odjezdem určitě dobrou volbou. Na místě pak bývají ceny o něco vyšší, nicméně průměrná cena za půjčení slunečníku činí 2 - 3 eura na den, tudíž si lehce spočítáte, jak dalece se vám případná investice do vlastního slunečníku vyplatí či nevyplatí.
Plážové lehátka pak můžete lehce nahradit nafukovacími lehátky, které koupíte už za pár desítek korun. Někdy bývá zapůjčení slunečníku i lehátek v nabídce hotelu - nebojte se zeptat. Většinou má však hotel slunečníky a lehátka zdarma k zapůjčení minimálně u vlastního hotelového bazénu, tyto lehátka však musíte obsadit už brzy ráno (obvyklým způsobem „rezervace" bývá přehozený ručník přes lehátko, pak se můžete jít bez obav ze ztráty místa nasnídat), později by už nemusely být volné.
Výlety
Součástí snad každého zájezdu bývá bohatá nabídka fakultativních výletů pořádaných cestovní kanceláří. Průměrná cena takového celodenního výletu se pohybuje od 30 euro za osobu. Vždy si od svého delegáta dopředu zjistěte, zda bude na výletě přítomen český průvodce - pakliže ne, což je docela častý případ, pak pro vás bude lepší, pokud alespoň trochu ovládáte nějaký jazyk a máte organizační schopnosti, zařídit si takový výlet na vlastní pěst a v naprosté většině případů výrazně levněji. Tištěného průvodce takřka do všech zemí zakoupíte bez problémů před odjezdem ještě v ČR, takže si budete moci naplánovat cestu přesně podle svých představ a zbytku rodiny pak dělat průvodcovské služby sami.
Doprava
Jestliže máte v úmyslu objevovat památky a přírodu navštívené země v pronajatém voze, vyplatí se věnovat alespoň nějaký čas výběru půjčovny, jejichž ceny i podmínky se mohou drobně lišit. Obecně platí, že čím menší si půjčujete vůz, tím méně za něj zaplatíte. Uvědomte si, že pro krátké cestování za účelem navštívení památek v bližším i vzdálenějším okolí vašeho letoviska, vám stačí i menší vůz za cenu snížení cestovatelského komfortu.
Pokud pojedete pouze ve dvou, zvažte raději půjčení skútru nebo čtyřkolky, jejichž půjčovné bývá zhruba o dvě třetiny nižší oproti nejlevnějším autům, nebo se zkuste domluvit s nějakým dalším párem, který je vám sympatický, a auto si pronajměte dohromady. Nezapomeňte si však také před každým půjčením ověřit, zda je auto či motorka plně pojištěna pro případ nehody. Výhodnou alternativou a mnohdy i zdrojem nevšedních zážitků pak může být využití hromadných dopravních prostředků. Snažte se příliš nevyužívat taxíky, pro turisty jsou hodně předražené a nezřídka si řidič i něco málo přidá.
Drinky
Prodražit se můžou také každovečerní drinky u baru. Místo toho si raději zajděte do místního obchůdku, kupte láhev vína a nějaké pochutiny, a zkuste si udělat večer romantický piknik na pláži. Příjemně a nevšedně tak strávíte další večer dovolené, a navíc mnohem levněji než kdybyste si dali pár míchaných nápojů před spaním v hotelovém baru. Některé restaurace v zahraničí také mají své „happy hours" - šťastné hodiny. V této době pak nabízejí svým zákazníkům obvykle 20 - 40% slevu na vybrané nebo všechny druhy jídel i pití. Už při objednávání zájezdu se také často vyplatí využít nabídky all inklusive. Všechno jídlo a vybrané nápoje pak máte naprosto zadarmo po celou dobu dovolené a zájezd s touto formou stravování není zase o tolik dražší oproti klasickým polopenzím. V případě polopenze se pak nebojte pořádně najíst už při snídani, k obědu vám pak většinou bude stačit jen něco lehčího a večeře bývají poměrně brzy, takže tolik neutratíte za drahé obědy v restauracích.
Suvenýry
Velkým nešvarem nejenom českých turistů je také nakupování nejroztodivnějších suvenýrů a cetek v nejrůznějších krámcích. V naprosté většině případů pak tyto předměty skončí po půl roce někde zaházené v šuplíku, komoře nebo jsou zastrčené a zaprášené někde vzadu na polici. Nejlepší památkou na vaši dovolenou budou vaše vlastní vzpomínky, raději tedy investujte do svých vlastních zážitků než do nejrůznějších sošek a upomínkových předmětů, u kterých si pak stejně po letech nejspíš ani nevzpomenete, kde že jste je vlastně kupovali. Neznamená to, že byste si ze své dovolené neměli přivézt naprosto žádný koupený suvenýr, nakupujte však s rozmyslem a nejlépe takové věci, které nějakým způsobem využijete i doma. Při nakupování v arabských zemích je pak notoricky známá také povinnost smlouvání. Nebojte se toho, a jestliže věnujete smlouvání dost času, pak si můžete pořídit vaše vybrané zboží už za zlomek jeho původní ceny.
Nákup potravin
Budete-li si na dovolené kupovat vlastní potraviny, pak je lépe obětovat chvilku času nakupováním v obchodech a obchodních domech mimo vyhlášená turistická letoviska, kde bývá každé zboží, nejen potraviny, značně předražené oproti cenám, za jaké nakupují domácí obyvatelé.