Jak si najít práci v zahraničí
Nepříliš optimistická situace na českém trhu práce je jedním z důvodů, proč si stále více Čechů hledá práci za hranicemi rodné země. Díky internetu a otevřeným hranicím však nalezení práce v zahraničí nemusí být problém.
Než začnete práci v zahraničí hledat, měli byste si ujasnit, kam chcete vyrazit. Každý stát má pro zaměstnávání ciziců jiné podmínky. Sehnat práci za oceánem může být podstatně složitější než začít pracovat v Evropské Unii.
Při hledání práce v zahraničí nejlépe začněte na internetu
Pokud máte v plánu pracovat v některé ze členských zemí EU, určitě byste se měli zaměřit na webové stránky EURES, kde najdete všechny podstatné informace, týkající se práce v jednotlivých státech. EURES je portál zaměřený na pracovní sílu a s ní spojenou mobilitu a najdete na něm souhrnné informace a spoustu užitečných odkazů, které se vám při hledání práce v zahraničí budou hodit. Jestliže vám nebude stačit EURES na internetu, můžete se vydat na některou z krajských poboček Úřadu práce a domluvit si schůzku se speciálně vyškoleným pracovníkem EURES, který vám s hledáním práce v zahraničí pomůže.
Jazykové znalosti jsou důležité, ale ne nezbytné
Nemusíte samozřejmě spoléhat jen na oficiální zdroje, ale v ideálním případě využijte svých známých nebo příbuzných, kteří už v zahraničí jsou nebo mají s prací v cizině vlastní zkušenosti. Díky nim si můžete ušetřit spoustu starostí a času.
Najít práci samozřejmě můžete také jinde na internetu. Pokud si budete chtít tímto způsobem najít práci sami, měli byste mít alespoň základní znalost cizího jazyka. Pokud nebudete ovládat řeč, šance na dobrou práci se vám podstatně sníží. Většina zaměstnavatelů preferuje alespoň částečnou znalost místního jazyka, případně některého z rozšířených světových jazyků jako jsou angličtina při práci v západních zemích, nebo italština či španělština jestliže se za prací vydáte spíše na jih.
Práci v zahraničí vám pomohou najít také specializované pracovní agentury
Pokud nemáte jazykové znalosti nebo si netroufáte na to, abyste si práci našli sami bez cizí pomoci, můžete se obrátit na některou z pracovních agentur, která práci v zahraničí nabízí. Musíte však počítat s tím, že si za zprostředkování agentury naúčtují často nemalé poplatky. Navíc nabídka práce v agenturách bývá často velmi omezena.
Jestliže máte dobrodružnou povahu, můžete si zkusit najít práci až na místě. Počítejte s tím, že se vám práci nemusí podařit najít hned, ale hledáním můžete strávit několik dní nebo týdnů. Záleží na tom, o jakou práci máte zájem, ale také na termínu, kdy ji hledáte. V každém příapadě před tím, než se vydáte do zahraničí, byste si měli vytvořit alespoň nějakou finanční rezervu, která vám pomůže ve zdraví přežít období do první výplaty.
Bez pracovního povolení se většinou neobejdete, zapomenout nesmíte ani na další úřady
V případě, že se rozhodnete pracovat v zahraničí, čeká na vás pár administrativních úkonů, bez kterých se celá akce neobejde. Jak jsme již naznačili na začátku, každý stát zaměstnává cizince za jiných okolností. Dříve než začnete hledat práci, byste si měli zjistit veškeré podstatné informace o práci v konkrétní zemi, do které máte namířeno. Kromě EUREsu, který se specializuje na práci v Evropské Unii, byste si určitě měli prostudovat stránky velvyslanectví dané země, kde jistě najdete informace a podmínky, za kterých můžete za prací vycestovat. V některých státech musíte mít pracovní povolení, které někdy není jednoduché získat.
Navštívit úřady budete muset i v případě, že pracovní povolení nepotřebujete. Ve většině evropských zemích povolení k práci sice nepotřebujete, ale pokud máte v plánu se na území státu zdržet déle než 90 dní, měli byste o své přítomnosti informovat místní úřady.
O svém záměru byste měli informovat také svou zdravotní pojišťovnu, kde se odhlásíte ze zdravotního pojištění a v nové zemi si musíte co nejdříve vyřídit osobní číslo a sjednat si zdravotní a sociální pojištění.
Je-li to možné, měli byste si práci v cizině hledat s předstihem. Vyrazit do zahraničí za prací je jistě velké rozhodnutí a čím lépe se na něj připravíte a čím více konkrétních informací budete mít předem, tím méně starostí pak budete v nové zemi mít.
Další články a informace o práci v zahraničí najdete již brzy na našich stránkách.