Jak nenaletět podomním prodejcům energií

Jak nenaletět podomním prodejcům energií
Ilustrační foto | Zdroj: 
123rf.cz

Chodí dům od domu se smlouvou v podpaží, ten kdo jí podepíše, tomu se podraží. Tak by bylo možné definovat postup českých podomních prodejců energií. Jejich praktiky jsou stále rafinovanější a už postrádají nejen morálku, ale i slušné chování. Jak se jim ubránit?

Podomní prodejci energií tu nebyli vždy, proto si ještě mnoho lidí nezvyklo na jejich praktiky. Jejich činnost se rozvinula především od doby, co se výrazně rozrostl trh s dodavateli, od té doby se konkurence přetahuje o každého zákazníka a jejich mocným nástrojem jsou právě tito prodejci, kteří vám nedají pokoj už ani ve vašem soukromí. Podívejme se na jejich časté triky, kterými vás mohou snadno dostat.

Nepravdy o změně distributora energií

Častým trikem je tvrzení, že vám změní distributora. Ve skutečnosti je ovšem jen o změnu dodavatele. Distributora totiž měnit nelze. Změní se pouze dodavatel a tím se celá záležitost zkomplikuje, protože nyní se bude energie řešit přes něj. Jakákoliv změna je jen konkurenčním bojem a pokud si podomní prodejci vytáhnou kalkulačky a začnou vám vypočítávat levnější elektřinu, je lepší jim zabouchnout před nosem. Na internetu si může každý sám porovnat ceny a nepotřebuje k tomu prodejce, který vidí ve své činnosti jen tučnou provizi.

Lákání na výhodnější podmínky smlovy

Trikem nad všechny triky je tvrzení, že pro vás mají prodejci jen výhodnější smlouvu, protože ta současná je už nevýhodná a je potřeba ji změnit, protože ostatní jí už také mění. Podomní prodejci využívají toho, že je nikdo nechce pustit do svých dveří, vše je přečteno v rychlosti a stejně tak rychle i vyřízeno. Během několika málo minut tak lze stát s novou smlouvou, která je úplně jiná a dotyčný ani nebude vědět, proč vlastně tu současnou měnil.

Pozor na faktury

Velmi často se stává, že se prodejci vydávají za kontrolory, kteří chtějí zkontrolovat elektroměr či plynoměr, a že by rád viděli nějakou ze současných faktur. Nikdy jim nic takového neukazujte, ani jim nesdělujte osobní informace, během mžiku by se mohly objevit na nové smlouvě, kterou už mají nachystanou.

Kdy smlouvu podepsat a kdy smlouvu podepsat?

Odpověď je snadná, nikdy, smlouvu si můžete zařídit sami. Pokud odmítnete, že nemáte zájem, tak je velmi pravděpodobné, že vám prodejce řekne, že s jeho smlouvou to bude výhodnější a že je možné u podpisu u něj získat slevu. Jde opět jen o trik. Nabídky podomních prodejců jsou většinou nevýhodné, každý má možnost změnit smlouvu, nemusí kvůli tomu využívat těchto prodejců. Je tedy namístě je odmítnout, případně vyžádat jen materiály a vše si v klidu a s rozmyslem prohlédnout.

Pokud bude nabídka skutečně lákavá, tak je dobré prodejce požádat o vizitku s tím, že si vše nastudujete a pokud nabídku shledáte ze výhodnou, tak jí využijete. Je třeba nezapomenout, že obcházení domů má svůj důvod, reklamu v televizi lze ignorovat, ale prodejci využijí narušení vašeho soukromí, pravděpodobně vás jejich návštěva ještě potká, zachovejte tedy vždy chladnou hlavu a s klidem angličana se nebojte “výhodnou nabídku“ odmítnout. Pokud se vám už stalo, že vás navštívili a vy jste smlouvu podepsali, tak mějte na paměti, že můžete smlouvu do 14 dnů vypovědět bez udání důvodu.