Jak na povinné ručení motocyklu

Jak na povinné ručení motocyklu
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Každé motorové vozidlo provozované na našich silnicích musí být ze zákona pojištěno. Tato povinnost samozřejmě platí i pro motocykly, jejichž pojištění se však od toho běžného, automobilového, trochu liší.

V principu jde však o totéž. Povinné ručení chrání vás a osoby, kterým provozem motocyklu způsobíte nějakou škodu. Z povinného ručení je hrazeno vše – škody na majetku, škody na zdraví i ušlý zisk, avšak pouze poškozené straně a do výše pojistných limitů. Pokud si zaviníte škody na motocyklu sami, ochrání vás jedině havarijní pojištění motocyklu, ze kterého jsou hrazeny škody na vašem stroji. V současné době jsou ceny havarijního pojištění poměrně výhodné – díky tomu, že je pojistné počítáno z aktuální hodnoty motorky, je havarijní pojištění pro motorkudostupné i pro méně movité motocyklisty.

Sezónní pojištění motocyklů

V zimních měsících pravděpodobně na silnici mnoho motorek nepotkáte. Je zima a jednostopé vozidlo je náchylnější k zhoršeným povětrnostním podmínkám a špatnému stavu vozovky. To naštěstí reflektují i pojišťovny, respektive jejich havarijní pojištění apovinné ručení pro motocykl. Vlastníte-li motocykl, můžete si vybrat, ve kterém období ho chcete využívat, a podle toho jednoduše sjednáte odpovídající pojistku.

Budete pojištěni po celý rok, takže vás nečeká vracení SPZ do depozitu, odhlašování a následné přihlašování motocyklu, ale zároveň budete pojišťovně platit jen za ty měsíce, po kterých bude zodpovídat za způsobené škody a kdy hodláte na motorce jezdit. Během nesjednaných měsíců samozřejmě na motorce jezdit nesmíte.

Ručení se nevyhnete

Vyhýbat se povinnému ručení, i když váš majetek nechrání přímo, je ale úplně zbytečné i hloupé. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) totiž snadno zjistí, který motocykl je nepojištěný, a přesto je v provozu (má přiděleny SPZ a není vyřazen z evidence). Majitelům těchto vozidel pak pravidelně posílá tučnou složenku na zaplacení příspěvku do Garančního fondu, ze kterého jsou hrazeny škody způsobené právě nepojištěnými vozidly. Ještě důležitější motivací pro sjednání povinného ručení by mělo být, že ani tento příspěvek do Garančního fondu nenahrazuje pojištění, tudíž za případnou vzniklou škodu odpovídá řidič sám. Pokuta až 40 000 Kč, když vás policie zastaví bez dokladu o sjednaném pojištění, takzvané zelené karty, je pak samozřejmostí.

Na pojištění motocyklu lze ušetřit

Nemáte-li ještě povinné ručení pro motorku, nebo se poohlížíte po jiném, třeba i levnějším, můžete vyzkoušet online srovnání cen skrze jednoduchou kalkulačku. Ta vám po zadání základních informací spočítá, kolik za povinné ručení, či havarijní pojištění u různých pojišťoven zaplatíte.Více informací naleznete na povinnerucenimotocyklu.cz.

-PR-