Hazardní hry a gamblerství

Hazardní hry a gamblerství
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Hazardní hry vám vždycky můžou přinést alespoň jednu jistotu – nakonec prohrajete. Jediní, kdo na hazardních hrách dokážou stabilně a dlouhodobě vydělávat, jsou jejich provozovatelé. Patologické hráčství neboli gamblerství, je přitom v ČR poměrně rozšířeným jevem.

V dnešním článku vám přinášíme malé zamyšlení nad hazardními hrami a gamblerstvím tak, jak je vidí Mgr. Milan Navrátil, který se problémem patologického hráčství zabývá již několik let.

Odlišné vnímání účelu hazardních her

Lidé se většinou na hazardní hry dívají dvěma způsoby – buď je naprosto odsuzují, nebo jim propadli. Podle mě není správně ani jedno.

Je třeba si uvědomit, že hazardní hry musíme chápat opravdu jen jako hry – jako prostředek chvilkové zábavy. Nezáleží na tom, jestli máte chuť zkusit si zahrát výherní automaty, ruletu, black-jack v kasinu nebo poker na turnaji. Je to stejný princip, jako když se jdete pobavit na pouť. Taky předem počítáte, že tam budete utrácet a většinou si také stanovíte cenový strop, po jehož dosažení se vaše peněženka uzavře. Stejné by to mělo být u hazardních her – na jejich hraní není nic špatného, můžete-li si to dovolit, a jestliže vás to baví. Když už je ale hrát chcete, pak by to mělo být nikoliv kvůli možnému zisku (ten je třeba brát jen jako možnou příjemnou odměnu), ale zejména kvůli zábavě, a i to jen příležitostně.

Vznik závislosti na hazardu

Bohužel většinu lidí omámí právě ta možnost výhry, často velmi vysokých částek, a vrhají se do hry jen s jediným cílem – vyhrát peníze. Někdy se jim to může skutečně podařit. Někdy se jim to podaří také podruhé, potřetí, možná i podesáté. Ale zde víc než kdekoliv jinde platí, že s jídlem roste chuť, a u vyhrávajícího hráče se jen násobí chuť k další hře. Jenže pak dojde ke zlomu, a začnou přicházet prohry, které jsou později mnohem vyšší než předchozí výhry. A prohry, stejně jako výhry, nutí k dalšímu hraní – ovšem už jiným způsobem. Už to není ta radostná chuť vyhrávat další a další peníze, už je to pouze snaha vyhrát zpět to, co už hráč prohrál anebo prostě jen hrát. A tím se uzavírá onen začarovaný kruh.

Mezi zábavou a gamblerstvím je jen tenká hranice

Pak vzniká gamblerství a takto postižený člověk se vrací k začátku – už nehraje ani tak kvůli tomu, aby vyhrál peníze, ani pro zábavu, ale hraje prostě proto, že musí hrát. Rozdíl mezi začátkem, kdy někdo při večírku s přáteli dá stokorunu do automatu a když ji pak prohraje, vrátí se ke stolu a dál už si na automaty ani nevzpomene, a mezi gamblerem, je právě v tom, jak samotnou hru vnímá. Zdravý člověk vnímá hru jako zábavu, gambler vnímá hru jako svou potřebu. Bohužel hranice mezi těmito dvěma stavy je velmi, velmi tenká, a proto můžu každému jen doporučit, aby s hraním hazardních her raději ani nezačínal.

Tito lidé (gambleři) pak naprosto ztrácejí sebeovládání, a nejenom že jsou ochotni riskovat a dál prohrávat částky, které jsou pro ně osobně neúnosné, ale často se také začnou dopouštět hrubých chyb, které vedou jen ke stále vyšším a vyšším prohrám.

Důsledky propadnutí hazardu

Díky své praxi jsem mnohokrát viděl zcela zlomené lidi, kteří prohráli víc, než bylo v jejich možnostech. Otce od rodin, co před Vánocemi prohráli veškeré peníze na dárky. Mladíky, kteří celé léto dřou někde na brigádě a pak celý výdělek nechají během jednoho večírku s kamarády v herně a po pár dnech se pak pravidelně vrací ve snaze vyhrát své peníze zpět. Předlužené muže v předdůchodovém věku, kteří si každý druhý den půjčují od lichvářů a doma mají jen holé zdi, protože všechno co měli, prodali nebo nechali v zastavárně. Solidně vypadající mladé muže, kteří mají na krku zpronevěru kvůli své vášni k automatům.

Bavte se a hrejte bezpečně

Nechtějte se jim podobat, a pokud už máte chuť „si to někdy zkusit“, pak k těmto hazardním hrám přistupujte s chladnou hlavou, logikou, zdravým úsudkem a dostatkem financí, o kterých už předem uvažujte jako o utracených. Jen pak pro vás bude hra skutečnou zábavou bez tragických následků. Pokud tohle nedokážete nebo nedisponujete dostatečnými finančními prostředky, které si můžete dovolit ztratit, aniž by to pro vás mělo nějaké nepříznivé následky, pak se hazardním hrám zdaleka vyhněte. A pokud to zkusíte a ať už bezprostředně po té, nebo po nějaké době, ucítíte opětovnou touhu zkusit si zahrát, pak by to pro vás mělo být obrovským varováním, že jste právě nakročili nad hlubokou propast, a tak raději rychle couvněte a na hazardní hry definitivně zapomeňte.

Kam se obrátit když potřebujete pomoci se závislostí na hazardních hrách

V případě, kdy máte problémy se svou touhou k hraní, nebo někdo z vašich blízkých, pak můžete kontaktovat některé z poradenských center pro závislosti. Bližší informace najdete v sekci odborné instituce.