Daňový poradce vám ušetří peníze. Musíte však dobře vybrat

Daňový poradce vám ušetří peníze. Musíte však dobře vybrat
Ilustrační foto | Zdroj: 
istockphoto.com

Už to prostě nešlo vydržet. Nekonečné změny legislativy, hromadící se kupy papírů a málo volného času…to vše vás postupně ubíjelo. A tak jste se rozhodli. Najmete si daňového poradce. Kde ale hledat? Bude mi poradce k něčemu užitečný? Skutečně mi pomůže ušetřit? Čtěte následující řádky a budete moudřejší.

Kulaté razítko je záruka

Daňového poradce vždy hledejte na webu Komory daňových poradců České republiky. Najdete jich tam několik tisíc. Mimo jiných určitě využijte filtru specializace – daňová oblast je velmi široká a ne každý poradce může být odborníkem na úplně všechno.

Poradce registrovaný v Komoře daňových poradců vám poskytuje několik záruk. Má vlastní kulaté razítko a identifikační číslo. Ze zákona musí mít vysokoškolské vzdělání, absolvovat odbornou zkoušku a mít sjednané pojištění odpovědnosti.

Vyhraďte si čas

Jakmile v seznamu Komory daňových poradců vyberete, dejte si se svým novým poradcem schůzku a jasně si vymezte rozsah spolupráce. Poradce pro vás může dělat mnohem více, než jen zpracovávat daňové přiznání. Obvykle s klienty spolupracuje dlouhodobě, pomáhá s vedením účetnictví, zpracováním mezd, konzultuje celou řadu účetních úkonů. Rozsah spolupráce vždy ujednejte písemně. Mnohem jednodušeji se pak vyřizují případné reklamace.

Vše je o domluvě

Když už padla řeč o reklamaci, v případě nespokojenosti s prací poradce na něj můžete kdykoliv podat stížnost. Tato pak putuje před dozorčí nebo disciplinární radu Komory daňových poradců. Ještě před podáním stížnosti se však pokuste s poradcem domluvit. Většina z nich si zakládá na dobré pověsti a pokusí se udělat vše pro to, abyste s jeho službami byli spokojeni. Stížnost proto berte spíše jako krajní řešení a využijte ho jen ve chvíli, kdy není jiná možnost.

Nezapomeňte na plnou moc

Vedle toho, že vám daňový poradce uleví od starostí a nejspíš také ušetří peníze, si díky němu můžete odložit termín podání daňového přiznání. Konkrétně až o tři měsíce. Jedinou podmínkou je, abyste do konce března na úřad doručili plnou moc, kterou poradce zmocníte k podání daňového přiznání. A pak už si s daněmi nemusíte lámat hlavu.

-PR-