Co mění důchodová reforma 2013
V lednu následujícího roku vchází v platnost důchodová reforma 2013. Ty nejdůležitější zákony v ní zavádějí takzvaný druhý pilíř důchodového systému, který lidem umožňuje nespoléhat se pouze na penzi vyplácenou ze sociálního pojištění pracujících. Druhý pilíř přináší možnost spořit si na vlastní stáří, podobně jako v současném penzijním připojištění. Jde na to však trochu jinak.
Na spoření se musíte podílet
Pokud si vyberete spoření v druhém pilíři, nebude to zadarmo. Stát vám sice umožní převést 3 % ze své mzdy, která by jinak šla do sociálního pojištění, do penzijního fondu, ale zároveň od vás bude chtít (vyžadovat), abyste si přispěli další 2 % ze svého. Na výplatní pásce tedy budete vídat o 2 % nižší částku, než bez využití druhého pilíře. Co z toho budete mít?
Z každé mzdy se vám bude na účet u penzijního fondu připisovat 5 % - čím vyšší plat, tím vyšší úspora v penzijním fondu. Penzijní fondy budou také plnit roli investora, který se bude snažit vaše peníze zhodnotit. Díky tomu by měla účast v druhém pilíři přinést vyšší penze při menší zátěži pro státní rozpočet.
Kdo by se měl druhému pilíři vyhnout
Účast v nových penzijních fondech je čistě dobrovolná a navíc budou paralelně působit transformované a účastnické fondy stávajících penzijních fondů, které nabízejí penzijní připojištění. Mnoho občanů ČR by se dokonce mělo druhému pilíři obloukem vyhnout – jde zejména o osoby s nižším příjmem, kterým zbývá do důchodu méně než 25 let. Očekávaný efekt druhého pilíře se totiž nejvíce projeví v dlouhodobém časovém horizontu a při vyšší mzdě.
Pro více informací o důchodové reformě, jednotlivých penzijních fondech a jejich srovnání navštivte webovou stránku penzijnifondysrovnani.cz
-PR-