Co je a co není švarc systém
123rf.cz
Švarc systém je pojem, který se v Čechách opevně usadil již před více než 20 lety a od té doby je tvrdým nepřítelem státní kasy i finančních úřadů. Označení švarc systému se vztahuje na nelegální činnost, která je výhodná především pro všechny zaměstnavatele.
Ve své podstatě jde o zaměstnání zaměstnanců, kteří zaměstnanci nejsou, ale pracují na živnostenský list. V této hře je pouze zaměstnavatel ten, kterému se využívání švarc systému skutečně vyplatí a to z důvodů, že mu odpadne placení daní a sociálního a zdravotního pojištění ze superhrubé mzdy.
Výhody a nevýhody jsou na každé straně
Zatímco se zaměstnavatel může těšit z výhod, “zaměstnanec“ na tom tak růžově není. Jedná se o život v nejistotě. Ve srovnání s hlavním pracovním poměrem, se to velmi liší. Zaměstnavatel není za takové pracující osoby nijak zodpovědný, nemusí jim hradit nemocenskou, v případě onemocnění, a také nemají žádný nárok na dovolenou. Jedinou nevýhodou pro zaměstnavatele je zkutečnost, že mohou úřady zjistit, že provozuje takto nelegální činnost.
Pro malé firmy je finančně velmi nákladné si pořizovat zaměstnance a z toho důvodu švarcsystém stále existuje a jeho odhalení není snadné. Díky němu mají tisíce lidí zaměstnání, i když nejde o žádnou jistotu. Zaměstnavatel tak za podřízené ani nijak nezodpovídá, jejich činnost není podložena smlouvou a tak veškerá rizika nese jen osoba, která činnost pro zaměstnavatele vykonává.Boj proti švarc systému
Zákonodárci se snaží švarc systém zredukovat tak, že zvyšují postihy za tuto činnost. Uvědomělý strach sice nemá takový účinek, ale sankce rozhodně nejsou malé. Samotnému zaměstnavateli hrozí pokuta až ve výši 10 milionů korun, s tím, že minimální výše pokuty je 250 tisíc korun. Zaměstnanci následně pokuta až 100 tisíc korun. V případě zjištění, že se jednalo o švarc systém však pokuty nekončí, následně může chtít finanční úřad kompletní doplacení daně, o kterou přišel.