Proč jsou dluhopisy tak (ne)bezpečné
Dluhopisy jsou z dlouhodobého hlediska považovány za nejbezpečnější investici s pomalým, ale za to trvalým výnosem. Ze všeobecného hlediska se jedná o 4% procentní meziroční výnos - popřípadě jde o 1 až 2 % nad inflací. Vycházíme pouze z dlouhodobého sledování tohoto trhu, nikdo vám dopředu nezaručí, že bude takový výnos u všech dluhopisů v každé době. Samozřejmě, že po finanční krizi z roku 2008 se výnos z dluhopisů radikálně snížil dostal se do ztráty. Stejně tak by se dluhopisy propadly v případě, pokud by Euro zkolabovalo.
Co to jsou dluhopisy?
Dluhopisy jsou velice oblíbeným nástrojem v podobě cenných papírů, s kterými se obchoduje na burze. Na rozdíl od klasického akciového trhu se zde majitel dluhopisů nedomáhá co nejvyšších úroků, ale zajímá ho pouze výše pravidelných úroků. Ty jsou samozřejmě vypláceny až do konce platnosti dluhopisu.
Státní dluhopis
Státní dluhopisy zvané též jako obligace jsou obchodovatelné na primárním trhu, kde jsou tyto záruky prodávány státním bankám a obchodníkům v České republice. Bankovní instituce a jednotlivci je pak dále prodávají dalším zájemcům a občanům na tzv. Sekundárním trhu. Dle výše kuponu jsou pak vypláceny úroky. Pokud si tedy koupíte tříprocentní kupon, dostanete každý rok 30 korun z tisícového dluhopisu. Obvyklá hodnota státního dluhopisu je deset milionů korun, takže její držitel dostane 300 000 korun.
Inflace a dluhopis
Co se však stane, když 3 % nevytvoří z důvodu inflace požadovaný výnos? U nově emitovaných dluhopisů je to řešeno tak, že stát navýší úrok dluhopisu. U dluhopisů, které jsou již v oběhu se to řeší rovněž zcela jednoduchým způsobem. Dluhopisy se prodávají za sníženou cenu, aby byl výnos řekněme 4%. Dlluhopisy jsou tedy zatížené mírnou rizikovostí, ovšem za to z nich při menší investici nelze očekávat závratné výnosy. Jsou tedy vhodné při větší finanční rezervě. Článek má za úkol pouze informovat a není doporučením pro investice.
-PR-