Pozor na registry dlužníků! Cesta ven může být složitější, než jste si mysleli

Jestliže už jste někdy uvažovali o tom, že si vezmete hypotéku, úvěr na auto nebo jen rychlou online půjčku, určitě jste se setkali s pojmem registr dlužníků. U nás v Česku jich existuje hned několik, všechny ale mají jedno společné - shromažďují informace o lidech, kteří si někdy zažádali, využívali nebo nespláceli nějaký úvěrový produkt. Záznam v registru může proces schvalování úvěru usnadnit, ale i znemožnit. Jak?

Pozitivní minulost je výhodou, negativní prokletím

Všichni poskytovatelé úvěrů, ať už se jedná o bankovní, nebankovní či leasingové společnosti, mají bezprostřední přístup ke všem českým registrům dlužníků. To jim umožňuje si každého žadatele o úvěr vyhledat, a tak během chvilky zjistit, kolik si podali žádostí, zda už nějakou půjčku splácejí nebo jestli měli v minulosti co dočinění s vymahači nebo exekutory.

Pokud jste totiž už dříve měli problémy se splácením svých závazků, automaticky se předpokládá, že podobný přístup zaujmete i k těm novým. To je pro člověka, který dostane vaši žádost na starost, dostatečně silný důvod k tomu, aby vám žádost zamítl, a to nejen pro ochranu poskytovatele, jehož zastupuje, ale také pro tu vaši. Stačí však, abyste byli čtyři roky bez úhony a váš záznam se opět vymaže. U žádostí bez podpisu smlouvy zůstává pouze jeden rok.

Výhodou ale je, že to funguje podobně i opačně. Ve většině registrů se totiž neevidují pouze negativní záznamy, ale také ty pozitivní. To znamená, že pokud jste své závazky vždy spláceli přesně tak, jak vám určil splátkový kalendář, vybraná společnost si toho všimne a připíše vám za to “body k dobru”. Samozřejmě pak záleží také na výši vašich příjmů a dalších kritériích, která by mohla vaši schopnost splácet jakkoliv ovlivnit.

Kde o vás mohou mít záznam?

Jak už jsme zmínili v úvodu, registrů dlužníků u nás najdete hned několik. Když projevíte zájem o bankovní půjčky, kreditní karty, kontokorenty a další služby, které banky běžně poskytují, tak o vás budou mít záznam v Bankovním registru klientských informací (BRKI). Podobná databáze pochopitelně existuje i pro nebankovní společnosti, konkrétně se jedná o takzvaný Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Pro obě varianty platí, že sdružují jak dobré, tak i špatné zprávy o klientech.

V tomto ohledu se od nich odlišuje třetí registr a tím je SOLUS, ve kterém se objevují pouze negativní záznamy. Ty se však netýkají pouze nesplácených úvěrů a přečerpaných účtů, ale také neuhrazených vyúčtování za mobilní služby - takže na to pozor! Za zmínku také stojí Centrální registr úvěrů (CRÚ). Zde se však zaznamenávají jen pohledávky podnikatelů a fyzických nebo právnických osob, takže se vás, jakožto běžného uchazeče, týkat rozhodně nebude.

Jestliže jste si vědomi toho, že existuje nějaký důvod, kvůli kterému by vám poskytovatel úvěr právoplatně zamítnul, tak se nemůžete stoprocentně spoléhat ani na půjčky bez nahlížení do registru. Každá společnost má zákonnou povinnost si vás v registrech prověřit. Některé sice nemají tak vysoké nároky jako třeba banky, avšak pokud je zřejmé, že už teď máte co dělat, abyste všechny závazky utáhli, tak jsou vaše šance na úspěch mizivé.

-PR-