Pokuty za volantem - jaké přestupky jsou nejčastější a kolik za ně zaplatíme?
Jen málokterý řidič se nikdy nedopustil žádného dopravního přestupku. Stačí, abychom se před cestou špatně vyspali nebo se třeba jen nechali rozptýlit okolnostmi, a ani si nevšimneme, že jsme nezastavili na stopce, překročili rychlost nebo si před rozjezdem nezapli bezpečnostní pásy. Nicméně i pár vteřin nepozornosti stačí k tomu, aby naše dopravní přestupky zaznamenal radar nebo rovnou policisté.
Po takové zkušenosti se většinou velmi rychle poučíme, jelikož za ni zaplatíme nejen penězi, ale také body, které se dají velmi snadno vyčerpat. Nicméně jak ukazují statistiky Centra dopravního výzkumu z roku 2018, většinou nám poučení z takových lekcí příliš dlouho nevydrží. Jakých přestupků se nejčastěji dopouštíme a kolik nás každý z nich stojí peněz? To se dozvíte v následujících řádcích.
Rychlost na prvním místě
Nejspíš vás nepřekvapí, že nejvíce pokut dostáváme za překročení rychlosti. Na prvním místě v tomto ohledu stojí nedodržování rychlosti v obcích, a to o více než 5 km/h, ale zároveň méně než 20 km/h. Běžná pokuta v takových situacích obvykle nepřekročí 1 000 Kč, nicméně pokud ji řidič nezaplatí v rámci stanovené lhůty a celý případ půjde ke správnímu řízení, může vyšplhat až na 2 500 Kč.
Méně časté je pak překročení nejvyšší povolené rychlosti o více než 20 km/h. V tomto případě bude řidič o tři body a 2 500 Kč lehčí a v případě, že dojde na správní řízení, může zaplatit až 5 000 Kč. Jestliže řidič tento přestupek spáchá dvakrát či vícekrát v průběhu následujícího roku, může přijít o řidičské oprávnění na jeden měsíc až půl roku. Stejné podmínky platí i pro překročení rychlosti mimo obec o 30 km/h a více.
Nejzávažnějším a naštěstí i nejméně častým přestupkem v této souvislosti je takzvané vysoké překročení rychlosti. Dochází k němu tehdy, když řidič překročí rychlost v obci o více než 40 km/h nebo mimo obec o více než 50 km/h. V takovém případě přijde celkem o pět bodů a půjde rovnou ke správnímu řízení, kde ho čeká pokuta v rozmezí 5 000 a 10 000 Kč. O řidičák přijde na šest až dvanáct měsíců.
Na bezpečnost příliš nedbáme
Zapnete si bezpečnostní pásy pokaždé, když usednete za volant? Pokud ne, tak rozhodně nejste sami. Nelze přesně říct, kolik lidí propadá tomuto zlozvyku, nicméně pokud jde o ty, které policie dopadne, tak jejich počet činí celých 17 % všech vlastníků řidičského oprávnění. Jestliže vás zastaví, může vás tento prohřešek stát až 2 000 Kč, zatímco ve správním řízení se pokuta pohybuje mezi 1 500 a 2 500 Kč.
Na cestách nás také výrazně rozptylují mobilní telefony, které taktéž patří mezi časté důvody, proč lidé platí nemalé pokuty. Nejedná se však pouze o telefonování, ale také používání jiného komunikačního nebo záznamového zařízení při řízení vozidla - například kamery nebo fotoaparátu. Takových hříšníků v roce 2018 policie dopadla celkem 51 tisíc. Pokud tento přestupek často pácháte i vy, mějte na mysli, že vás na místě čeká pokuta až 1 000 Kč a navíc můžete být o dva body chudší.
I nezaplacené povinné ručení je přestupek
Možná si myslíte, že pokutu na silnici můžete dostat jen za to, že neřídíte tak, jak byste měli. Ve skutečnosti vás ale může čekat postih i v případě, že nemáte zaplacené povinné ručení. Jak totiž napovídá název, jste ze zákona povinni si ho vyřídit, jelikož pokryje případné škody na zdraví a majetku, které byste při provozu vozidla mohli způsobit ostatním osobám. Pokuta může dosahovat až 40 000 Kč a k tomu ještě budete muset zpětně zaplatit 20 - 300 Kč každý den, kdy jste povinné ručení neměli zaplacené.
Jistě si sami dovedete spočítat, že se vyplatí spíše zaplatit pár tisíc za rok, než mít na kontě desetitisícovou pokutu. Když si navíc nabídky pojištění auta dobře porovnáte, můžete ušetřit spoustu peněz. Dokonce ani nemusíte obcházet jednotlivé pojišťovny, prostřednictvím portálu Povinneruceni.biz si totiž snadno uděláte přehled o tom, jaké máte možnosti. Stačí vyplnit údaje o vašem vozidle a celé srovnání budete mít během chvilky před sebou. Pojištění si tu navíc můžete rovnou i sjednat, takže vůbec nebudete muset vytáhnout paty z domu.
-PR-