Podnikatelé, nebojte se sociálních sítí!
Až dosud se velké části podnikatelů do komunikace na sociálních sítích nechtělo. Jejich uživatelé se totiž chtějí především bavit. Když je firma obsahem svých firemních profilů zaujme, získává své fanoušky a podporovatele. Možností je celá řada – zajímavé a vtipné obrázky, videa, trochu zábavného textu, soutěže, pozvánky na události. Každý podnikatel podle svého oboru a cílové skupiny. Na Facebook může každý – stavební firma, personalisté, realitní makléři, kadeřnice, restaurace…
Facebook stále vede
Facebook se ovšem snaží udávat směr i co se týče inovací, zkouší například do aplikace Messenger zakomponovat virtuálního asistenta, který dokáže zařídit rezervaci restaurace, najít dopravní spojení, nechat doručit dárek či objednat odvoz taxislužbou Uber. Část uživatelů může i prostřednictvím Messengeru zadávat platby. Všechny velké sociální sítě totiž letos vylepšovaly svá „nákupní tlačítka“ (případně je teprve zavedly). Automaticky počítají i s jejich využitím v mobilních aplikacích, kde jsou kvůli odlišnému designu stránek veškeré novinky více vidět. Příkladem je možnost prodávat zboží přímo přes facebookové stránky firmy. Na mobilech zabírá nová nákupní sekce Facebooku skoro polovinu obrazovky.
Rezervace v restauraci, doručení dárku, listování v katalogu
Zprostředkovat nákupy chce i Twitter, který stejně jako Facebook začal rozšiřovat možnosti přímého nákupu ze sponzorovaných příspěvků. Uživatelé se tak mohou na jednom místě dozvědět o reakcích čtenářů na novou knihu a rovnou si ji objednat, případně si prohlédnout fotogalerii nové kolekce sportovních bot. Sociální sítě se nesnaží jen suplovat elektronické obchody, ale přidat i vlastní funkce. Dokládají to novinky na Instagramu a Pinterestu. Obě sítě letos začaly experimentovat s nákupními tlačítky, k tomu představily i funkce, které obohacují samotné prohlížení a prezentaci zboží.
Pinterest, který slouží částečně jako katalog dekorací a domácích doplňků, chce nabízet uživatelům ještě více inspirace při prohlížení jednotlivých příspěvků a představil vyhledávání pomocí obrázku. Instagram zavedl tzv. call-to-action tlačítka zpřístupňující vedle nákupu také další interaktivní prvky, například instalaci aplikace nebo přihlášení se k dané službě. Navíc umožnil vytvářet placené příspěvky hned s několika fotografiemi najednou, do nichž lze umístit třeba i odkaz na web inzerenta.
-PR-