Druhý pilíř už funguje a je o něj zájem!

Vládní penzijní reforma vstoupila v platnost 1. 1. 2013. Největší změnou je v ní přidání takzvaného druhého pilíře. Přestože jeho spuštění nevzbudilo u odborné veřejnosti velké nadšení, lidé o něj mají zájem. Jen za leden do druhého pilíře vstoupilo na 5 000 lidí.

Systém druhého pilíře neboli důchodového spoření spočívá v tom, že si zaměstnanci každý měsíc odečtou 3 % ze sociálního pojištění a další 2 % ze mzdy a tuto částku zašlou do vybraného penzijního fondu. Vstup do druhého pilíře penzijního připojištění je čistě dobrovolná záležitost, nicméně jakmile se do něj jednou zapíšete, jste povinni v něm setrvat až do dosažení důchodového věku.

Kromě důchodového spoření sebou penzijní reforma nese i další změny. Je to například modifikace už existujícího třetího pilíře a také možnost odejít do předdůchodu.

O druhý pilíř mají zájem především mladí lidé

Jen za měsíc leden uzavřelo smlouvu o novém spoření na důchod téměř pět tisíc lidí. Zájem o něj mají především mladší ročníky narozené mezi roky 1977 a 1987. Předpokládá se, že zájem o druhý pilíř v průběhu letošního roku poroste, a do konce letních prázdnin v něm bude registrovaných přes půl miliónu občanů.

Důchodové spoření přitom může být jednou z nejvýhodnějších forem spoření na důchod. Pojišťovny, které budou druhý pilíř nabízet, si totiž nesmějí účtovat pořizovací poplatky do nákladů. Velmi nízké budou také manažerské poplatky za správu fondů. Výše těchto poplatků se budou odvíjet od jednotlivých investičních strategií, ale ani u jedné z možností by nákladovost neměla překročit jedno procento.

Pomalu ale jistě

Za první dva týdny roku 2013 nebyl o nové pojištění na důchod tak velký zájem, jak pojišťovny předpokládaly. To se dá nicméně pochopit, vzhledem ke dvěma zásadním skutečnostem. Zaprvé nejsou ještě zcela vybudovány kompletní distribuční cesty. Druhý pilíř zatím nabízí pouze penzijní fondy nebo jejich mateřské banky. Ostatní zprostředkovatelé a obchodní zástupci se nejprve musí registrovat u České národní banky. Ti začnou nabízet nové penzijní spoření během měsíce února.

Druhým důvodem je stále nízká informovanost široké veřejnosti o tomto produktu. Jeho sjednání proto zabere více času, kdy klienti absolvují hned několik schůzek. Až poté se rozhodnou zda do druhého pilíře vstoupí či nikoliv. S rozhodnutím sjednání důchodového spoření by se měli letos rozmyslet především lidé, kteří mají k 1. 1. 2013 více než 35 let. Pokud totiž neuzavřou důchodové spoření do prvního července, nebudou moci smlouvu uzavřít už vůbec.

Zdroj: PROTEXT (ČTK)