Česká obchodní inspekce udeřila na nepoctivé prodejce e-cigaret

Český trh s elektronickými cigaretami zažívá nevídaný rozmach. Oproti běžným cigaretám mají sice celou řadu výhod, problémy však často nastávají s jejich distribucí. Zejména internetoví prodejci takzvaných e-cigaret si občas počínají, jako by ani nešlo o tabákové výrobky. Na jejich počínání se tak v posledních týdnech musela zaměřit Česká obchodní inspekce.

Prodej tabákových výrobků osobám mladším osmnácti let či chybějící informace o složení a datu výroby. Těchto i mnoha dalších chyb se dopouštějí prodejci elektronických cigaret, náplní a dalšího příslušenství v internetových obchodech. Důležité či zavádějící informace se objevují na stránkách e-shopů a často i na zakoupeném zboží. Elektronické cigarety však, stejně jako jiné tabákové výrobky, podléhají zpřísněným distribučním pravidlům, jimiž se prodejci musí dle zákona řídit.

Jedním z nejzávažnějších provinění je možnost zcela neomezeného a nekontrolovatelného prodeje těchto výrobků dětem a nezletilým. Mnoho internetových obchodů reálně doručuje tabákové výrobky nezletilým osobám. "Prodej tabákových výrobků, tabákových potřeb a elektronických cigaret při zásilkovém prodeji a dalších formách prodeje, při kterých není možno ověřit věk kupujícího, jsou zakázány," uvedl Jiří Neumann z Jihomoravského inspektorátu České obchodní inspekce. Zjištění několika takto závažných pochybení, která se týkala například internetových obchodů www.zelenacigareta.cz či www.elcg.cz, již ČOI postoupila šetření Policii České republiky.

Mezi další častá provinění patří neuvedení důležitých informací, jako je složení náplní do e-cigaret, datum jejich spotřeby či země původu. Všechny tyto údaje chyběly například na e-liquidech značky Alien prodávaných společností Traffic a.s. v internetovém obchodě www.traffic.cz. Výrobky nejasného původu přitom mohou ohrožovat zdraví spotřebitelů. "Trh s elektronickými cigaretami je dnes zaplavený nekvalitními výrobky z Číny, které mohou zákazníky zklamat nejen chuťově, ale především mohou poškodit jejich zdraví. V některých náplních do e-cigaret již byly nalezeny například stopy chladicí směsi či jiné závadné látky," varoval Petr Konečný, z občanského sdružení Vytrvej o.s., které se trhu s tabákovými výrobky a trhu s elektronickými cigaretami věnuje z hlediska osvěty a ochrany spotřebitele.

Podnikatelé se také dopouštějí nekalých obchodních praktik. Například výše uvedená společnost Traffic a.s. používá neoprávněně ochrannou známku Alien s logem (R), a to i přesto, že není doposud držitelem ochranné známky. "Společnost Traffic a.s. porušila zákaz používání nekalých obchodních praktik dle ustanovení § 4 odstavec 3 zákona č. 634/1992 Sb., v platném znění a dále použila klamavou obchodní praktiku dle § 5 odstavec 1 písmeno a), téhož zákona." Jak nám sdělil Mgr. Slavomír Pipa, ředitel České obchodní inspekce, inspektorátu Královéhradeckého a Pardubického kraje.

E-cigarety se staly v posledních letech celosvětovým trendem. Oproti klasickým cigaretám jsou šetrnější k lidskému zdraví, protože pára vdechovaná při kouření neobsahuje dehet ani řadu karcinogenních látek. Pravidelní kuřáci jejich používáním oproti běžným cigaretám ušetří, a navíc se nemusejí potýkat s nepříjemným zápachem. "Bohužel, pokud zákazník narazí na nekvalitní výrobek, který často ani neprošel potřebnými testy, pak svému zdraví může spíše uškodit," dodal Konečný s tím, že o vdechování jedovatých sloučenin nemusí mít spotřebitel ani ponětí.

Zdroj: PROTEXT (ČTK)