Bankovní poplatky v ČR patří mezi nejvyšší v Evropě
V Česku v minulých dnech vznikla nová komise, která se zaměří na bankovní poplatky tuzemských bank. Hlavním cílem této komise bude vypracování analýzy, zabývající se podílem bankovních poplatků na celkovém zisku bank. Výše bankovních poplatků v Česku se totiž již dlouhou dobu pohybuje nad průměrem ostatních zemí EU. Podle studie Evropské komise prováděné v roce 2009 je Česko sedmou zemí s nejvyššími bankovními poplatky v Evropské unii, a s nejvyššími poplatky ve střední Evropě vůbec.
Získaná data z vypracované analýzy budou porovnávána s výší poplatků mateřských bank v jiných zemích, s cílem iniciovat snížení nadprůměrně vysokých bankovních poplatků v tuzemsku. Podle dat ČNB vzrostl vloni čistý zisk bank z bankovních poplatků a provizí na úctyhodných 38 miliard korun, což je meziroční nárust téměř o dvě miliardy.
Ministerstvo financí i Česká národní banka však zároveň shodně prohlašují, že ceny poplatků nemůžou jakýmkoliv způsobem regulovat, je tak tedy zcela na jednotlivých bankách, jakou výši poplatků si nastaví.
"Banky zavádějí poplatky v takové výši, v jaké je jsou klienti ještě ochotní tolerovat. Právě ti musejí začít vyvíjet tlak na jednotlivé bankovní instituce, aby je ke snížení cen přinutili a dokud to neudělají, tak u nás pravděpodobně v nejbližší době ke snížení poplatků nedojde", říká Ing. Patrik Nacher, známý bojovník proti bankovním poplatkům a majitel serveru www.bankovnipoplatky.com.
Ačkoliv v se na tuzemském trhu v posledních letech objevilo několik nových bank, které v některých případech nabízejí vedení účtu zcela zdarma nebo jen za mírný poplatek, naprostá většina klientů bank jsou konzervativní a přejít ke konkurenci jim připadá zbytečné nebo obtížné. Většina českých bank přitom přistoupila na tzv. Kodex mobility klientů, který umožňuje snadnou a bezproblémovou změnu poskytovatele bankovních služeb.
Zdroj: Aktuálně.cz