Agentury zprostředkovávající práci v zahraničí - na co si dát pozor a jak nenaletět podvodníkům
Práce v zahraničí se stala atraktivní pro velkou spoustu lidí každého věku. Mnozí z nich odjíždí do cizí země na vlastní pěst a práci si najdou sami. Velká skupina lidí však nechce riskovat, tak se raději obrací na personální agentury zprostředkovávající práci i v zahraničí. Je však práce přes agenturu sázka na dobrého koně nebo se můžete pěkně spálit?
Sami nebo s agenturou?
Na každého, kdo má v plánu pracovat v zahraničí čeká několik starostí a vyřizování. Musí si v první řadě zjistit informace ohledně pracovního povolení v dané zemi, pak si zajistit ubytování a sehnat práci. Díky internetu je to mnohem snazší, než by bylo před pár lety, to však nemění nic na tom, že toto kolečko může být psychicky a mnohdy i fyzicky náročné a navíc s nejistým výsledkem. Každý, kdo chce pracovat v zahraničí má na výběr. Buď se do nesnadného úkolu pustí sám, anebo využije služeb některé z agentur. Tu druhou možnost často volí lidí, kterým chybí dostatečná jazyková výbava, nebo prostě jen chtějí jistotu, že po příjezdu do zahraničí ihned najdou pracovní uplatnění.
Agentur, které práci v zahraničí nabízejí, v Česku najdete hned několik. Některé z nich se zaměřují pouze na studenty, jiné nabízí práci lidem bez rozdílu věku. V jedné agentuře vám zajistí práci i ubytování, v jiné vám poskytnou jen kontakty a vy se musíte postarat sami. Podle rozsahu poskytovaných služeb se pak většinou odvíjí také výsledná cena za vyřízení práce v zahraničí.
Za zprostředkování práce žádné poplatky
Ačkoliv zákon jasně říká, že za zprostředkování práce si nesmí agentura od uchazeče účtovat žádné poplatky (provizi za zprostředkování práce totiž agentuře hradí výhradně váš budoucí zaměstnavatel), většinou stejně budete muset uhradit úkony spojené s překlady, administrativou a případně zálohu na letenky nebo ubytování. Tyto peníze přitom agentura od vás inkasuje ještě dříve, než vůbec nasednete do letadla, a tady se vytváří prostor pro nejrůznější podvodné nabídky či společnosti.
Doporučení, rejstříky, diskuzní fóra - snažte se získat co nejvíc informací
Nejlepším doporučením pro výběr agentury zprostředkovávající práci v zahraničí jsou vaši přátelé a známí, kteří jejich služeb již v minulosti využili. Jelikož je ale vysoká pravděpodobnost, že nikoho takového neznáte, pak se budete muset spolehnout na své vlastní pátrání a intuici.
Některé informace si můžete zjistit díky registru živnostenského podnikání nebo obchodnímu rejstříku. Stačí, když budete znát IČ organizace. Pokud na webových stránkách podobné informace nenajdete, měli byste zbystřit. Vyvarovat byste se také měli agentur bez webových stránek a s minimem zkušeností. Nebývá to pravidlem, ale do jisté míry můžete počítat s tím, že čím déle agentura funguje, tím menší pravděpodobnost, že se stanete obětí podvodu.
Každá agentura musí mít povolení ke zprostředkování práce
Chtějte vědět především to, jestli má agentura povolení ke zprostředkování práce v zahraničí. V poctivé agentuře budou vědět, co máte na mysli. Každá agentura, která nabízí zprostředkování práce, a to bez ohledu na to, jestli nabízí práci v České republice nebo v zahraničí, musí mít patřičné povolení Ministerstva práce a sociálních věcí. A zdaleka ne všechny agentury mohou práci v zahraničí nabízet. To, jestli má pracovní agentura potřebná povolení, si můžete snadno ověřit na Integrovaném portálu MPSV. Stačí, když do formuláře zadáte dostupné údaje o agentuře.
Sídlo firmy a rozsah poskytovaných služeb napoví
Před tím, než začnete balit kufry, se zajděte podívat do sídla agentury. Dobrá firma má kvalitní zázemí a pracovníci se s vámi nebudou scházet v restauracích nebo vše řešit jen po internetu.
Zajímejte se také o to, co vše vám agentura zařídí. Ptejte se nejen na ubytování, práci, ale také pojištění, způsob a termín výplaty, pomoc při zajištění bankovního účtu a podobné rádoby drobnosti. V dobré agentuře budou na vaše všetečné otázky připraveni. Nenechte se odbýt a chtějte od všeho doklady o zaplacení, eventuelně smlouvy.
Spolupráci si můžete dopředu ověřit i v zahraničí
Pokud vám agentura slíbí konkrétní zaměstnání u konkrétní společnosti, je vhodné tam buď sami, nebo s pomocí jazykově zdatnějšího přítele, dopředu zavolat nebo napsat e-mail a ujistit se tak, že zprostředkovávající agenturu u firmy znají a že s ní spolupracují.
Náklady spojené s vyřizováním práce v zahraničí nejsou zrovna nízké, přesto byste se také měli mít na pozoru před agenturami, které své služby oproti jiným nabízí za extra výhodné ceny. Myslete na staré dobré „Důvěřuj, ale prověřuj“. Můžete si ušetřit stres, nepříjemnosti a často také ne zrovna malou finanční částku.
Výběrem spolehlivé agentury zprostředkovávající práci v zahraničí se vám tak nemůže stát, že po příletu do cizí země zůstanete stát sami na letišti, člověk, co se měl o vás postarat nikde a ve firmách ve kterých máte pracovat, o vás ani „agentuře“ nikdo nic neví.