4 důvody, proč nežádat o 100% hypotéku
Pořídit si nové bydlení bez nutnosti předem si našetřit je velmi lákavá. Ve skutečnosti však 100% hypotéka není příliš výhodná. Navíc, banky si dávají pozor na to, komu tento druh hypotéky poskytují...
Je drahá
U 100% hypotéky počítejte s úrokovou sazbou vyšší o cca 2 procentní body než u hypotéky, kdy nečerpáte peníze na celou část ceny nemovitosti. Už milionová hypotéka se Vám takto může prodražit o několik set korun měsíčně, pokud žádáte o hypotéku vyšší jak 1,7 milionu, počítejte s „prodražením“ o více jak 1 000 Kč měsíčně. Více přitom budete platit několik let!
Je limitující
U 100% hypotéky získáte maximální splatnost 35 let (u jiných hypoték je to až 40 let), dostanete k ní jen omezené množství doplňkových služeb (neúčelová část) a také ji všude nezískáte na všechny typy nemovitostí (stavební pozemek, rekreační objekt)
Někdy si s ní musíte vzít i další produkty
Například životní pojištění v případě, že o hypotéku žádáte sami. Jestliže zatoužíte po nižší úrokové sazbě, bude to zpravidla výměnou za sjednání dalších (ne příliš potřebných) produktů, jako jsou kreditní karta, běžný účet, úvěrové pojištění.
Není pro všechny
100% hypotéka je pro banky riziková, proto si tedy vybírají, komu ji poskytnou. Omezení mohou existovat v lokalitě, kde se nachází nemovitost (v praxi dochází i k tomu, že v odlehlejších oblastech smluvní znalec banky poníží zástavní hodnotu nemovitosti např. z 2 000 000 Kč na 1 800 000 Kč s tím, že banka Vám následně poskytne hypotéku 1 800 000 Kč, která bude mít parametry 100% hypotéky).
Další omezení existují v požadavcích na příjem. Některé banky poskytují 100% hypotéky pouze lidem, jejichž příjmy jsou vyšší než předem stanovená hranice (např. 25 000 Kč čistého)
Co s tím?
Pokud nemáte žádné vlastní prostředky, můžete pro snížení LTV hypotéky využít tyto způsoby:
- ručení další nemovitostí (tj. nemovitostí, kterou si pořizujete a vedle toho i další nemovitostí)
- čerpáním úvěru ze stavebního spoření (např. kupujete nemovitost za 2 000 000 Kč, ze stavebního spoření si půjčíte 400 000 Kč a z hypotéky 1 600 000 Kč, kdy tak žádáte o hypotéku na 80 % zástavní hodnoty nemovitosti).
Nejlepším, ovšem nejdéle trvajícím a „nejpracnějším“ řešením je však našetřit si nějaké peníze předem. Pořízení nové nemovitosti je vhodné plánovat min. 2 – 3 roky předem tak, abyste stačili našetřit částku v řádu stovek tisíc korun. Abyste zkrátili dobu, po kterou si musíte odkládat peníze bokem a zvýšili částku, kterou Vám vydělají bokem odložené peníze (na úrocích a výnosech), je vhodné celou problematiku šetření na novou nemovitost řešit v rámci komplexního finančního plánu.
Zdroje:
http://www.penizenavic.cz/kalkulatory/rozsirena-hypotecni-kalkulacka
http://www.finslovnik.cz/ltv-hypoteka/
-PR-