Jak finančně náročné je studium na vysoké škole?

Jak finančně náročné je studium na vysoké škole
Ilustrační foto | Zdroj: 
istockphoto.com

Co nevidět začne nový školní rok a s ním budou muset rodiče mnoha studentů opět hluboko sáhnout do peněženky. Vzdělání je v dnešní době důležité, ovšem investice do něj může být stejně vysoká jako koupě bytu. Je však téměř jisté, že se vynaložené finanční prostředky velmi rychle vrátí v podobě lepší práce a vyššího platu. Absolventi vysokých škol zřídkakdy zůstávají v řadách nezaměstnaných na úřadech práce.

Studium na soukromých vysokých školách je až mnohonásobně dražší než na veřejných

Finanční náročnost studiua je různá, záleží, jestli chcete studovat na veřejné nebo soukromé škole. Studium na soukromých vysokých školách vás díky často vysokému školnému vyjde mnohonásobně dráž než studium na veřejných školách, kde se školné zatím neplatí. Semestr na soukromé škole vás bude pravděpodobně stát několik desítek tisíc. Na veřejné vysoké škole sice neplatíte, přesto vás studium na pár tisícovek vyjde. Poprvé musíte do pěněžky sáhnout již v okamžiku, kdy si podáte přihlášku na vysokou školu. Administratvní poplatek přijde zhruba na 500 korun za jednu přihlášku.

Studium mimo místa bydliště znamená další několikatisícové náklady měsíčně

Studium se také znatelně prodraží, pokud nebudete studovat v místě bydliště. Ubytování na kolejích vyjde měsíčně zhruba na 2 až 3 tisíce korun. Pokud neseženete místo na vysokoškolské koleji, možná si budete muset za pronájem solidního bydlení, zvláště ve větších městech, výrazně připlatit.

Chytrým nákupem skript a učebnic můžete podstatně ušetřit

Dalších několik tisíc korun budete muset zaplatit za skripta a další učební materiály a knihy. Tady máte šanci docela ušetřit, pokud se poptáte u kolegů z vyšších ročníků. Jinou možností je obejít bazary v okolí školy nebo se podívat na internetu, jestli někdo právě neprodává materiály, které by se vám mohly hodit.

Hodně ušetříte, pokud se místo knihkupectví vydáte do knihovny a knihy, o kterých víte, že je budete potřebovat jen omezenou dobu, nekoupíte, ale půjčíte si je v knihovně. Každá vysoká škola má k dispozici pro své studenty univerzitní knihovnu a ve větších městech se můžete přihlásit do vědecké knihovny, kde většinu odborných publikací mají k dispozici nebo je pro vás vypůjčí v rámci meziknihovní výpůjčky. Za roční poplatek v knihovně dáte maximálně několik set korun, tedy zhruba cenu jedné nové odborné knihy.

Studijní obor vybírejte pečlivě, prodlužované studium vede k vyšším nákladům

Hlavně na veřejných vysokých školách byste si měli dát pozor, abyste nepřekročili standardní dobu studia. Studium si můžete prodloužit zpravidla o jeden rok. Bakalářské studium tak můžete studovat maximálně 4 roky. Pokud za tu dobu školu nestihnete dodělat, budete muset znova sáhnout do peněženky. Myslet byste na to měli už při výběru vysoké školy. Pokud nastoupíte třeba na ekonomickou fakultu a po roce studia zjistíte, že vás škola nebaví, musíte studium zvládnout za tři roky. Jinak budete zbytečně platit dalších pár tisíc korun za každý semestr navíc. Vysokou školu proto vybírejte pečlivě, oblíbené „zkusím to...“ by se vám mohlo pěkně prodražit.

Studentský průkaz vám může zajistit zajímavé slevy, získat můžete také sociální nebo prospěchové stipendium

Při studiu na vás čekají také další platby. Musíte něco jíst, pár set korun také budete platit za dopravu po městě nebo za vlak domů. Pokud je vám méně než 26 let, můžete zpravidla využívat výhod statusu studenta. I když nepracujete, nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění. To za vás platí stát. Díky studentskému průkazu také obvykle méně utratíte za měsíční jízdenku na MHD, ale také za vstupenky na různé kulturní akce. Pokud na tom vaše rodina není zrovna finančně nejlépe, stát vám při splění určitých podmínek přispěje na studium sociálními dávkami. Sociálně slabší studenti by si také měli na studijním oddělení zjistit podmínky přidělení sociálního stipendia.

Budete-li mít dobré studijní výsledky, máte šanci, že vám na studium přispěje sama škola formou prospěchového stipendia. Většina veřejných vysokých škol podporuje studenty s výborným prospěchem. Přivydělat na studia si můžete také na brigádách. V každém univerzitním městě zpravidla funguje alespoň jedna agentura, která zprostředkovává brigády pro studenty. Nemusíte však spoléhat na jiné a práci si můžete najít sami. Stačí obejít pár firem a doufat, že budete mít štěstí. V ideálním případě se pokuste najít si práci v oboru, který studujete. Pokud se osvědčíte, máte šanci, že si vás firma „nechá“ i po úspěšném ukončení studia.

Studium můžete financovat také prostřednictvím speciálního bankovního úvěrem

Další variantou, jak financovat studia je bankovní úvěr. Většina finančních domů studentům dnes vychází vstříc a za výhodnějších podmínek nabízí k účtům kontokorent nebo bankovní úvěr určený přímo na výdaje spojené se studiem.